Praktiski
Mājas

Zobus labo zobārsts, skursteni tīra skursteņslauķis. Pēdējais brīdis tīrīt dūmeņus!0

Foto – Shutterstock

Klāt rudens, un drēgnākos vakaros tā vien gribas iekurināt krāsni, lai mājokli piepildītu omulīgs siltums. Taču, pirms ķeras pie malkas un sērkociņiem, nedrīkst aizmirst par dūmvadu tīrīšanu.

Sertificēts skursteņslauķis Jānis Andersons stāsta, ka daļu darbu var paveikt mājas saimnieks pats, tomēr vēlams, lai apkures sistēmu pārbaudītu pieredzējis speciālists. Latvijā ir 31 skursteņslauķis ar meistara diplomu un 36 zeļļi. Atliek vien izvēlēties.

– Ideālā situācijā apkures sistēmu sakārto pēc sezonas beigām, taču realitātē par dūmvadu tīrīšanu visbiežāk atceras, tuvojoties rudenim, – atzīst Jānis Andersons. – Lai darbu paveiktu, nepieciešami piemēroti darbarīki. Veikalos nopērkamās birstes bieži vien ir pārāk cietas. Tās var sabojāt dūmvadus, saskrāpējot to iekšējās čaulas, izbakstot javu no mūrēto skursteņu ķieģeļu starpām. Tāpēc rūpīgi jāizvērtē, vai prece būs piemērota. Lai māja nepieputētu ar pelniem un kvēpiem, izmantoju arī jaudīgu putekļsūcēju, kurā pietiek vietas pat 30 litriem kvēpu.

Ugunsdrošības noteikumos teikts, ka krāšņu, dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehnisko stāvokli reizi piecos gados pārbauda sertificēts skursteņslaucītājs un par to sastāda aktu. Ilgdedzes krāsnīm sodrēji no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma, bet sezonas laikā – reizi mēnesī, savukārt citām apkures ierīcēm – divas reizes. Privātmājās to var veikt arī ēkas īpašnieks.

Dūmeņa tīrīšana

Tātad neatliek nekas cits, kā kāpt uz jumta un sākt ar dūmeņa tīrīšanu. Turklāt sentēvu paņēmiens ar eglīti, kurā iekarināts atsvars, lai paliek pagātnei. Eglītes skujas, kas izžūstot labi deg, var uzkrāties skurstenī, bet pati eglīte notrūkt. Izvilkt to var būt visai grūti. Pirms dūmeņa tīrīšanas, protams, nedrīkst aizmirst aizvērt krāsns un siltummūra aizbīdņus, lai kvēpi un pelni nepiepildītu visu māju.

Kad dūmenis iztīrīts, jāizgrābj dūmeņa apakšā sakrājušies kvēpi. Dažiem skursteņiem ir ierīkotas durtiņas, citiem – speciāls aizbāznis, vēl citiem – ar māliem iemūrēts ķieģelis, ko var viegli izvilkt. Taču dažkārt nav nekā, un tad neatliek nekas cits, kā šādu lūku ierīkot.

Kad skurstenis iztīrīts, jāķeras pie dūmu pievadkanāla vai dūmrovja – posma no apkures ierīces līdz dūmenim, jo, ja tas ir īss, var izveidoties kvēpu piramīda un vilkme pasliktināties. Vēl jāpievērš uzmanība mūrītim un pašai apkures ierīcei, jo tajā tāpat ir cukas un dūmejas, durtiņas un restītes, kas, lietojot pārāk stipru malku, piemēram, osi vai ozolu, mēdz ātri izdegt.

Kāpēc skurstenis aizkvēp

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc skursteņi un dūm­ejas ātri aizkvēp, ir to pārāk zemā temperatūra. Skurstenim iekšpusē ir pietiekami jāuzsilst. Ja temperatūra būs vien pussimta grādu, veidosies konden­sāts, pie kura kvēpi pielips.

Otrs iemesls ir pārāk mitra malka. Tā it kā iekuras, taču veidojas tvaiks, kas ir smagāks par dūmiem un jau pēc brīža kavē dūmu aizplūšanu pa skursteni. Rodas mitrums, kvēpi un darvas pilītes pielīp pie dūmeju sienām. Tāpēc ieteicams malku žāvēt vismaz divus gadus.

Vēl viens iemesls – konkrētajai apkures ierīcei skurstenis ir pārāk liels. Arī tad tas uzsilst nepietiekami un ātrāk aizkvēp. Šādā gadījumā var palīdzēt tievākas oderes ierīkošana jau esošajā skurstenī.

Realitāte ir skarba – pagājušajā gadsimtā būvētajās mājās parasti ierīkoja gana lielas krāsnis, kam bija attiecīgi dūmeņi un tajos pietiekami augsta temperatūra. Tagad, cenšoties ekonomēt, pie tiem pašiem dūmeņiem pievieno nelielas krāsniņas. Arī malku konkrētajai apkures sezonai atved ap Jāņiem vai vēlāk… Un viss tek un sulo.

Reiz strādāju kādas sirmas kundzes mājās. Pēc pāris dienām viņa zvanīja un žēlojās, ka krāsns atkal nevelk. Kad aizbraucu, ievēroju, ka viņa kurina ar tikko no gatera atvestiem nomaļiem, ko turpat uz plīts mēģināja izžāvēt… Šķūnī gan bija arī sausa malka, kuru kurinot krāsns darbojās.

Jāpārliecinās par drošību

Nedrīkst aizmirst arī regulāri pārbaudīt dūmeņa augšējos ķieģeļus. Ziemā sals un mitrums tos var izkustināt, un ķieģeļi var nokrist visnepiemērotākajā brīdī.

Zem jumta esošā skursteņa daļa noteikti jānokrāso ar gaišu, ugunsdrošu krāsu, kas ļaus nekavējoties pamanīt skurstenī radušās plaisas. Turklāt šāda prasība ietverta arī ugunsdrošības noteikumos. Ja rocība ļauj, skursteni var arī apmest un tad nobalsināt.

Ja nav pārliecības, ka apkures sistēmas tīrīšanu spēsiet paveikt pietiekami kvalitatīvi, drošāk nekavējoties meklēt sertificētu skursteņslaucītāju. Speciālists arī norādīs uz problēmām, ko nepieciešams novērst.

Malkai jābūt sausai

Labāk izvēlēties jauktu lapu koku malku. Tajā jābūt arī kādai apses pagalei, kas palīdzēs dūmeni uzturēt tīru. Kopš Ulmaņlaikiem rakstos minēts paņēmiens krāsnī laiku pa laikam dedzināt kartupeļu mizas – arī tas kavējot kvēpu pielipšanu dūmvadu sienām. Visvairāk darvas veido mitra bērza un priedes malka, tāpēc bērzs jāizžāvē īpaši rūpīgi.

Arvien biežāk kurināmajam izvēlas skaidu briketes. Šeit darbojas tādi paši principi – briketēm jābūt sausām, un vislabāk, ja tās izgatavotas no lapu koka skaidām. Skuju koka skaidu briketes var radīt vairāk darvas, it īpaši, ja ir mitras.

Veikalos nopērkami arī ķīmiskie līdzekļi, kas palīdz uzturēt dūmvadus tīrākus. Ķīmiskās vielas sadegot iedarbojas uz darvas kārtu un padara to porainu, vieglāk notīrāmu. Tomēr ar to nepietiks, tāpat būs nepieciešams tīrīt dūmvadus.

SVARĪGI

Sagaidot skursteņslauķi, jāsarūpē kāpnes, lai viņš varētu piekļūt dūmenim uz jumta.

UZZIŅA

• Šā gada 1. septembrī stājās spēkā jauni ugunsdrošības noteikumi. Tajos minēts, ka, sākot ar 2020. gada 1. janvāri, mājokļos jāierīko dūmu detektori. Tomēr nevajadzētu ierīces iegādi atlikt uz vēlāku laiku. Aptuveni 10 eiro vērtais detektors ātrāk par jums pamanīs piedūmojumu un par to brīdinās ar skaļu signālu, kas pamodinās pat ciešā miegā guļošos.

• Kurināmo nedrīkst glabāt blakus apkures ierīcei un tuvāk par 1,2 m no tās, jo sausajā malkā var ielēkt dzirksteles, it īpaši, ja kurina ar egles malku.

• Kurtuves priekšā jāierīko 50 x 70 cm liels nedegoša materiāla laukums.

• Aizliegts izmantot bojātas apkures iekārtas un dūmvadus.

• Krāsnis nedrīkst pārkurināt.

• Iekurināšanai nevajag izmantot viegli uzliesmojošus šķidrumus, izņemot šim nolūkam paredzētos.

• Aizliegts izmantot malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus.

LA.lv