Ekonomika
Nauda

Gan izpārdošanas, gan cenu kāpums. Jaunākie dati par cenu izmaiņām0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Latvijā šogad janvārī salīdzinājumā ar decembri patēriņa cenas nav mainījušās, bet gada laikā – šogad janvārī salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri – inflācija bija 2% apmērā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2018.gada janvārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, precēm cenas samazinājās par 0,1%, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 0,2%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri precēm cenas palielinājās par 1,5%, bet pakalpojumiem – par 3,3%.

“Janvārī bija iespējams vienlaicīgi novērot gan atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpumu, gan sezonālās atlaides un izpārdošanas. Cenu izmaiņas ietekmēja gan pievienotā vērtības nodokļa (PVN) samazinājums Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām, gan akcīzes pieaugums degvielai. Rezultātā 2018.gada janvārī, salīdzinot ar 2017.gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis saglabājās nemainīgs,” norādīja statistikas pārvaldē.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām janvārī salīdzinājumā ar decembri bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, mājokļa iekārtai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, tomēr šo kāpumu kompensēja janvārim raksturīgais sezonālais cenu kritums apģērbam un apaviem atlaižu un izpārdošanu ietekmē.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,1%.

Tostarp lētāki bija svaigi dārzeņi (-5,7%), kam cenu kritumu ietekmēja arī PVN samazināšana Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām no 21% līdz 5%. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, cenas samazinājās kāpostiem (-9,1%), burkāniem (-4,3%), sīpoliem (-8%), tomātiem (-3, %), gurķiem (-8,4%) un ķiplokiem (-15,3%), kamēr iepriekšējos gados šajā periodā attiecīgajiem dārzeņiem lielākoties bija novērojams cenu kāpums. Janvārī par 0,4% cenas samazinājās svaigiem augļiem, tomēr, ņemot vērā, ka liela daļa Latvijai raksturīgo augļu janvārī nav plaši pārstāvēti veikalos, PVN samazinājums augļu cenu pārmaiņas ietekmēja mazāk.

Lētāks janvārī bija arī sviests (-6,8%), skābais krējums (-3,1%) un cukurs (-6%), savukārt dārgāka bija šokolāde (+5,9%), gaļas izstrādājumi (+4,6%), svaigas vai atdzesētas zivis (+8,1%), cūkgaļa (+1,9%), konditorejas izstrādājumi (+1,4%), siers un biezpiens (+1,2%), kafija (+1,6%).

Alkoholisko dzērienu cenas mēneša laikā palielinājās par 1,6%, ko galvenokārt ietekmēju cenu pieaugums stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum. Tabakas izstrādājumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,6%.

Atlaižu un izpārdošanu ietekmē apģērbiem cenas janvārī samazinājās par 10,2%, bet apaviem – par 7,9%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā pieauga par 1,3%. Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, cietais kurināmais, atkritumu savākšana. Atkritumu savākšanas sadārdzināšanos ietekmēja dabas resursu nodokļa palielināšanās no 2018.gada 1.janvāra. Savukārt lētāka bija dabasgāze.

Mājokļa iekārtai vidējais cenu līmenis palielinājās par 2%. Noslēdzoties akcijām, dārgāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, neelektriskie virtuves piederumi un priekšmeti.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi janvārī sadārdzinājās par 0,6%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 3,7%, tostarp dīzeļdegvielai – par 3,6%, benzīnam – par 3,9% un auto gāzei – par 3,5%. Degvielai no 2018.gada 1.janvāra pieauga akcīzes nodoklis. Cenas palielinājās personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis janvārī palielinājās par 2,6%, ko noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, kā arī autotransportlīdzekļu apdrošināšanai. No 2018.gada 1.janvāra par 37,7% pieauga valsts noteiktā maksa par pensijas piegādi mājās.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija zobārstniecības pakalpojumiem, savukārt cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, barībai lolojumdzīvniekiem.

Statistikas pārvaldē arī informēja, ka lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018.gada janvārī, salīdzinot ar 2017.gada janvāri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 1,9%. Cenas pieauga sviestam (+31%), skābajam krējumam (+16,3%), pienam (+9,6%), kefīram (+14,1%), jogurtam (+4,9%), sieram un biezpienam (+1,8%). Cenas auga arī olām (+19,9%), cūkgaļai (+7,2%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+3,1%), gaļas izstrādājumiem (+5,9%), mājputnu gaļai (+1,8%), kā arī konditorejas izstrādājumiem (+4,3%) un kartupeļiem (+10,1%). Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-11,6%), tostarp gurķi (-30,4%), tomāti (-5,6%) un burkāni (-11,8%), kā arī cukurs (-33,5%) un kafija (-2,7%).

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieaugušas par 3,2%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, dabasgāze.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājies par 4%. Kāpumu galvenokārt veicināja cenu pieaugums zobārstniecības pakalpojumiem (+10,4%), farmaceitiskiem produktiem (+3,2%) un ārstu speciālistu pakalpojumiem (+2,4%).

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 1,9%, ko ietekmēja cenu kāpums degvielai par 4,3%, tostarp dīzeļdegvielai – par 3,6%, benzīnam – par 5,8% un auto gāzei – par 1%. Cenas pieauga arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam. Savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 7,3%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem un televīzijas abonēšanas maksai.

Savukārt cenas samazinājās mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, apaviem, alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un apģērbiem.

<div class=”infogram-embed” data-id=”paterina-cenu-izmainas” data-type=”interactive” data-title=”Patēriņa cenu izmaiņas”></div><script>!function(e,t,s,i){var n=”InfogramEmbeds”,o=e.getElementsByTagName(“script”)[0],d=/^http:/.test(e.location)?”http:”:”https:”;if(/^\/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window[n]&&window[n].initialized)window[n].process&&window[n].process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement(“script”);r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,”infogram-async”,”https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js”);</script>

LA.lv