×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. oktobris, 2013
Drukāt

Gandrīz ideāla vasara

shici_JK_18

Lai gan mūsu kamaniņu braucēji lielākoties paliek bobslejistu un skeletonistu ēnā, Mārtiņa Rubeņa olimpiskā bronza Turīnā un brāļu Jura un An­dra Šicu sudrabs Vankūverā liecina par snaudošo, bet svarīgākajās reizēs eksplodējošo potenciālu. Kārtējais četru gadu cikls tuvojas finišam Sočos, un latvieši atkal briest visnopietnākajiem mērķiem.


 

Uz aerobiku

Oktobra sākumā Latvijas kamaniņu sporta izlases komanda, kā arvien, devusies iemēģināt pirmo ledu Lillehameres trasē Norvēģijā, kur novembra vidū sāksies Pasaules kausu (PK) izcīņas seriāls. Treniņu nometnē piedalās Mārtiņš Rubenis, Inārs Kivlenieks, Kristaps Mauriņš, Artūrs Dārznieks, Elīza Tīruma, Ulla Zirne, Saiva Dambīte, kā arī divas ekipāžas – brāļi Šici, Oskars Gudramo­vičs un Pēteris Kalniņš. Komandā vairs nav Maijas Tīrumas, kura pavasarī atvadījās no kamaniņu sporta.

Bobslejā un skeletonā gatavošanās process ir skaidrs un saprotams, bet kamaniņu frontē situācija, kā ierasts, krāsaināka, jo vasarā izlase netrenējās vienkopus. Šici, Kivlenieks, Dārznieks un Tīruma uzklausīja Jāni Liepu, kurš pēc gada pārtraukuma oficiāli atgriezies izlases treneru brigādē, Mārtiņš Rubenis pievienojās skeletona braucējiem, kuriem vairot fizisko spēku palīdz Mihails Arhipovs, un vēl vienu grupu uzraudzīja Kaspars Dumpis.

“Gatavošanās posms ir mainījies, bet šķiet, ka nekur šķībi nav aizlaists,” teic Latvijas kamaniņu sporta izlases galvenais treneris Pēteris Cīmanis. “Starta rezultāti jau treniņos tuvojas personiskajiem rekordiem. Priecē, ka viņi nevis vienreiz izšauj, bet vairākas reizes startu uzrauj vienā līmenī. Ieviests arī šis tas jauns, piemēram, aerobikas treniņi, bija sajūta, ka tie noderēs, īpaši jaunajiem sportistiem. Lielus eksperimentus pirms olimpiskajām spēlēm gan nevar taisīt.”

 

Divi tēvi

“Treniņos ieguldīts liels darbs. Sadarbībā ar Jāni Liepu šogad daudz kas darīts citādi, dažkārt šķiet grūtāk. Mēs viņam uzticamies pilnībā, pat smejamies, ka nu mums ir divi tēvi – bioloģiskais un Liepa. Mēģinām attīstīties. Vienas receptes nav, bet vairāku gadu pieredze rāda, ka sportiskās formas pīķim jābūt februārī, kad parasti notiek pasaules čempionāts, šosezon – olimpiskās spēles. Akcentu liekam uz tām,” stāsta Juris Šics. Andris gandarīts piebilst – gandrīz viss ir noticis pēc plāna, izpaliekot tikai vienam vai diviem treniņiem.

Jānis Liepa treniņus mēģinājis pieskaņot olimpiskajām sacensībām – Sočos trasē būs jādodas darba dienās, nevis brīvdienās kā PK sacensības. Lai pieradinātu organismu, viņa grupa vienu nedēļu trenējas no pirmdienas līdz piektdienai, nākamo – no pirmdienas līdz trešdienai. Inārs Kivlenieks ir apmierināts: “Mikrotraumas bijušas, bet netraucē. Visa vasara pagājusi gandrīz ideāli.”

Vankūverā Šicu sudrabs bija sensācija, bet uz Sočiem viņi dosies kā vieni no favorītiem. Pavasarī brāļi savas ambīcijas apliecināja ar trešo vietu PK posmā tieši Soču trasē un vienīgo reizi sezonā uzkāpa goda pjedestālā. Cīnīties par medaļu nopietni plāno arī Mārtiņš Rubenis – paredzams, ka zem Mihaila Arhipova stin­grās rokas viņš būs krietni progresējis līdz šim nepietiekamajā starta rāvienā. Arī Mārtiņam pavasarī Sočos izdevās sezonas labākais sasniegums – 
līderis pēc pirmā brauciena, summā gan atkrita uz piekto vietu.

 

Tik daudz kā nekad

Daudz jaunumu arī tehnikā. “Latvijas Kamaniņu sporta federācijas iespējas ir ierobežotas, bet esam atraduši palīgus no malas. Mums ir savas idejas, ko gribam pamēģināt un redzēt, vai ejam pareizā virzienā. Tik daudz kā šogad pie tehnikas nekad neesam strādājuši,” atzīst Andris Šics. Brāļiem tapušas divas jaunas kamanas. “Vecās būs kā atskaites punkts, bet ceram, ka jaunās ies ātrāk. Sezonas sākumā vairāk eksperimentēsim, jo testēt var, cik grib, bet īsto bildi var redzēt tikai sacensībās,” piebilst Juris, norādot, ka kamanas pielāgotas tieši Soču trases īpatnībām.

Sočos kamaniņu olimpiskajā programmā debitēs stafetes sacensības, kur latvieši vairākkārt pratuši tikt uz goda pjedestāla. Svaigākā ir bronza šogad pasaules čempionātā. Iekšējā konkurence par vietu stafetē ir minimāla. “Par dāmām un divniekiem mums viss puslīdz skaidrs,” Pēteris Cīmanis atzīst, ka Elīza Tīruma un Šici ir tālu priekšā pārējiem. Pērn arī vīriem daudz jautājumu nebija – sešos no septiņiem PK posmiem un pasaules čempionātā stafetē startēja Kivlenieks, bet šovasar vaigus piepūtis Rubenis. “Mārtiņš, kurš nekad pa īstam nav gribējis trenēties, tagad saņēmies, un kaut nu pietiktu entuziasma visu izdarīt līdz galam,” 35 gadus vecā sportista apņemšanos slavē Cīmanis. Katrā ziņā stafete nozīmē vēl vienu olimpisko medaļu komplektu, uz kuru nopietni tēmē sešas septiņas valstis, tostarp Latvija. Mūsējie starta estakādē, atveroties vārtiņiem, reakciju trenējot katru dienu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+