Foto – LETA

Gandrīz trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neuzticas pensiju sistēmai 0

26% Latvijas iedzīvotāju neuzticas pensiju sistēmai, liecina “SEB bankas” un TNS veiktā pētījuma dati. Savukārt Lietuvā un Igaunijā pensiju sistēmai neuzticas 15% aptaujāto iedzīvotāju.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Finanšu krīze ir viens no faktoriem, ar ko saistīta neuzticība pensiju sistēmai, uzskata Labklājības ministres padomniece nozares politikas jautājumos Maija Poršņova.

Vairāk nekā 50% pētījuma laikā izvaicāto atzinuši, ka nav pietiekami informēti par pensiju jautājumiem un risinājumiem, tikai 17% nodarbināto iedzīvotāju Latvijā, 18% – Lietuvā un 11% – Igaunijā ir interesējušies par savu pensijas kapitālu un prognozēto pensijas apjomu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt 10% aptaujāto Latvijā nezina, kas pārvalda viņu fondēto pensiju kapitālu. Līdzīga situācija ir arī Lietuvā un Igaunijā. “SEB pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja Dace Brencēna žurnālistiem atzina, ka desmitā daļa nezinošo ir ļoti būtisks rādītājs. “Cilvēki neizprot laika un naudas sakarību, domā, ka viņiem pietiks laika uzkrāt,” situāciju raksturoja “SEB pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja.

Atbildot uz jautājumu, kāpēc iedzīvotājus neinteresē pensiju jautājumi, atklājies, ka puse iedzīvotāju uzskata, ka tā ir pārāk tāla nākotne. Latvijā tā domā 51%, bet Lietuvā un Igaunijā – 57% aptaujāto.

Brencēna atzīmēja, ka priekšstats – pensija ir pārāk tālu – ir maldīgs, jo pensiju otrajam un trešajam līmenim ilgtermiņa iesaistei ir izšķiroša nozīme.

Pētījums atklāj, ka 20% respondentu Latvijā, 16% Lietuvā un 12% Igaunijā pauduši neticību, ka nodzīvos līdz pensijai. Uz pensiju, jo tā būs maza, nepaļaujas 8% Latvijā aptaujāto, 11% Igaunijā un 21% Lietuvā izvaicāto.

“SEB pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja rezumēja, ka būtisks iemesls cilvēku vienaldzībai pret gaidāmo pensiju ir arī algu izmaksai aploksnēs, no šīm algām netiek veiktas iemaksas.

Labklājības ministres padomniece nozares politikas jautājumos Poršņova papildināja, ka gada laikā ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, par kuriem sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas no minimālās algas, tomēr rādītājs joprojām ir augsts. Šogad 33% algu sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas no minimālās algas.

Pētījums veikts šā gada maijā, un katrā valstī tika izvaicāti 1000 respondenti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.