×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
26. aprīlis, 2012
Drukāt

Gapoņenko cīņā par varu izmantos nepilsoņus

gaponenko2_km_4

Kamēr Latvijas amatpersonas ūjina pa mežu, tikām Rīgas centrā viesnīcas konferenču zālē cilvēki, kas nekrāmējas ar niekiem, apgalvo, ka valdību pašu aiz krāga izmetīs no Ministru kabineta voljēra ar miegaino Dombrovski pa priekšu – kā miltu maisus novels pa trepēm.

 

Nē, nē, vardarbības nebūs, nešaus sānos ampulas, neskrambās ādu, bet demokrātiskas izpaušanās ceļā panāks, ka te būs krievlatvija. Tā ar trideksni dārdina ne jau pa Rīgas kanāla straumi atnests un krastā izkāpis Neptūns ar divi vāravām, bet biedrības “Par godīgumu un taisnīgumu” valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Gapoņenko un valdes locekles ar uzvārdiem, kas skan tik skaisti kā krievu daiļslidotājām – Jeļena Bačinska un Elizabete Krivcova. Abas ir juristes, otro no tām “Saskaņas centrs” ielika arī Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvā. Biedrībai esot aktīvs, tā smagi strādā – neslimo ar grūtsirdību par aizskartu pašcieņu, štrunts par okupācijas atzīšanu, neatzīšanu un vai te būs viena vai divas valsts valodas – te cilvēki uzreiz ķeras vērsim, lasi, Dombrovskim, pie ragiem, sak, davai varu. Ja ne akurāt kareivīgi: lasies!, tad labākajā gadījumā: sarūmējies! Nav īsti zināms, kas šos ļaudis deleģējis, bet motivējusi ir nerimtīgā cīņa par cilvēktiesībām Latvijā, saasināta godīguma, taisnīguma izjūta, varbūt dzimtenes mīlestība un velnszin vēl kas. Taču mūsu valdība iedvesmojošā kārtā ļoti iecietīgi raugās, lai netiktu apspiests demokrātijas process, kaut viedokļi būtu antikonstitucionāli un šķeļoši; lai pastāvīgi vestu dialogu ar jebkādām nevalstiskām organizācijām, kaut tās mats matā izskatās pēc pretvalstiskām. Otras valsts valodas referendums noskaidroja spēku samēru, Gapoņenko–Lindermana–Osipova blokam balsu nepietika, un zaudējums bija smags. Tāpēc revanšam jāmeklē citi pēc iespējas taisnāki ceļi, jāduļķo paseklie ūdeņi, jākurina uguns, lai Latvijas neatkarību nīstošo priekšpulki nepagurtu. Gapoņenko ne jau ar fuksīti zāģē malku, viss tiek deklarēts publiski, atklāti – pret Latvijas valsts pašiem pamatiem. Pilsoņiem jāzina, kādi ir viņa mērķi un plāni, ja arī valdība par tiem neliekas ne zinis. Tāpēc, lūk, atstāsts tiešraidē no aizvakardienas “Par godīgumu un taisnīgumu” biedrības preses konferences.

 

A. Gapoņenko saka – informējam, ka sākam nepilsoņu protesta kampaņu “Aliens are coming” (“Nepilsoņi nāk”), un šis ir mūsu izvēlētais tēls Mārtins Luters Kings, kurš 50. – 60. gados ASV vadīja nēģerus cīņā par viņu tiesībām. Šodien šeit nēģeri esam mēs, Latvijas nepilsoņi.

 

E. Krivcova runā latviski, it kā tulko priekšsēdētāja teikto, it kā papildina – nepilsoņi ir atstumti no politiskajiem procesiem, un viņu naturalizācijas tempi ir ļoti lēni. Tāpēc kā cilvēktiesību aizstāve saku, ka nepilsoņi jāaktivizē, lai viņi justos atbildīgi par savu valsti un savu statusu. Tā kā viņiem nav tiesību balsot vēlēšanās, nekas cits neatliek kā rakstīt vēstules uz Eiropu, ka šī beztiesība ir jāpārtrauc. Galvenais uzsvars – nepilsoņiem jāļauj vēlēt pašvaldības.

Atkal Gapoņenko – mūsu pirmā kampaņa pret diskrimināciju bija referendums par dzimtās valodas tiesībām, kas beidzās ar satriecošiem panākumiem krievu kopienai. Gandrīz 300 tūkstoši balsoja “par”, un būtu vēl 320 tūkstoši balsu, taču nepilsoņi nevarēja piebiedroties. Te ir kā 50. gadu Amerikā, kur nēģeri nedrīkstēja sēdēt uz viena sola ar baltajiem, nedrīkstēja iet vienā skolā un braukt vienā autobusā. Tāds rezervāts Latvija ir palikusi vienīgā Eiropā, kur pat tiem nepilsoņiem, kas te piedzimuši, liegts balsot municipālvēlēšanās.

Krivcova piemetina, ka tie visi ir integrēti cilvēki, prot latviešu valodu un vienīgi atšķirīgu uzskatu dēļ vai aiz bailēm, ka nepilsoņi nobalsos nepareizi, viņus atstumj.

Gapoņenko klāj vaļā plānus – 4. maija Neatkarības atjaunošanas deklarācija vēstījusi, ka tiesības un brīvības izplatīs visiem, kas te dzīvoja 1990. gadā, bet tas nenotika, tāpēc pie varas ir neleģitīma elite, kas neatzīst tiesības, nelemj pēc taisnīguma. Tāpēc biedrība nemaz neprasa no viņiem LR pilsonību visiem, jo tā ir nelikumīgi atņemta. Tāpēc meklēs, lai tiesības piešķir Briselē un ASV. Uz to (lai nepilsoņi būtu tiesīgi balsot pašvaldības) izdarīšot spiedienu arī jaunais ASV vēstnieks Rīgā, viņš kļūšot par Gapoņenko kopas sabiedroto, ar viņu koordinēšoties.

 

Protesta kampaņa noritēšot četros posmos: 1) sūtīs vēstules ES visām institūcijām ar prasībām pēc pārmaiņām, 2) turpinās ar atbalsta kampaņu pa visu Eiropu, 3) ja ar to nelīdzēs un dialogs ar Latvijas iestādēm nesāksies, nepilsoņi vēlēs “nepārstāvēto parlamentu”, 4) šī “nepilsoņu saeima” tad arī lemšot un atrisināšot jautājumu par nepilsoņu tiesībām.

 

Kas tad tā par lietu! – vairākkārt sašutumā izsaucas “godīgo un taisnīgo” trio – cilvēki te dzīvo, maksā nodokļus, bet ir šķirti no politiskajām tiesībām!

Juriste Bačinska kvalificē – notiekošais tverams gluži likumīgi, jau kopš 2003. gada Latvija saņēmusi ES iestāžu rekomendācijas šajos jautājumos, bet neko nav pildījusi. Tagad Eiropai sagādās desmitiem tūkstošu sūdzībnieku vēstuļu, priekš tā iekārtots vesels pārsūtīšanas tīkls, priekšā uzrakstīti teksta paraugi un norādītas adreses.

Ko nozīmē organizācijas logo, kurā divi vīriņi ceļ roku, bet trešais tāds apbindēts atiet sāņus kā svešinieks? Gapoņenko paskaidro: mēs, nepilsoņi, ejam prom no jums, balsstiesīgajiem pilsoņiem. Ejam ar pretenzijām uz Eiropu, pēc tam, kā miglaini norāda līderis, aiz Latvijas robežām. Viņi būs neapturami, kad krievus tik cietsirdīgi aizvainojuši. Apmetuši riņķi palīdzības meklējumos, tie atgriezīsies, lai risinātu problēmu šeit. Risinātāji būs plaša kustība, aicināti gan krievi, gan latvieši, lai saliedētos taisnīgā un godīgā cīņā. Te veidos “latvijisku Latviju”, nevis “Latviju latviešiem”, un taps vienota nācija, kurā līdztiesīgi būs latvieši, krievi un latgaļi. Šajā politiskajā kopienā iekļautie nepilsoņi – ticiet mums, saka Gapoņenko, Bačinska un Krivcova – taisni tāpat mīl Latviju un sargā tās neatkarību kā pilsoņi.

Gapoņenko izvairīgi paskaidro, kā notiks paralēlā varas orgāna “Nepārstāvēto parlamenta” vēlēšanas – balsošana būšot elektroniski, bet ar vēlētāju identifikāciju. Izveidosies 30 cilvēku vadība, kas pārstāvēs nepilsoņus. Detaļas priekšsēdētājs neatklāj, jo Latvijā vēl ir nepatīkami varas subjekti, kas mēģina traucēt demokrātiskas darbības. Tāpēc “LA” korespondents pagaidām nevar brīdināt, lai saspiežas valdība savās telpās un kura ēka Saeimas kompleksā būs jāatdod otrai pārstāvniecībai.

Lūk, šāds pasākums ar sv. aizgādni Mārtinu Luteru Kingu noformēts un sagatavots. Kinga vietnieks zemes virsū Gapoņenko atstāj apņēmīga vīra iespaidu, kurš vis negrib krimst garozas, kad smaržo gardas pusdienas. Jūs, lasītāji, teiksiet: kaut kas tāds iespējams tikai Latvijā. Spriežot pēc atvēzētā tarāna, es piekodinātu ņemt vērā – tas ir iespējams Latvijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+