×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
3. septembris, 2014
Drukāt

“Garā pupa” atkal aug: raibin raibs dzejas krājums bērniem

Gara pupa_vaks

Pirmdien, 8. septembrī plkst. 14 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā biedrība “Ascendum” sadarbībā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi atklās pirmo atjaunoto dzejas krājumu bērniem “Garā pupa”, portālam LA.lv pastāstīja Dace Bargā.

Gadagrāmatas atvēršanas svētki notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas un nodibinājuma „Rīga 2014” organizētā karnevāla gājiena “Gribu iet uz bibliotēku” ietvaros, un tos aicināti apmeklēt visi interesenti.

Kā paša pirmā “Garās pupas” gadagājuma ievadvārdos 1983. gadā rakstīja Ojārs Vācietis: “Te nu ir vēl viena, nemaz nevar izstāstīt, cik raibziedaina pupa.”

Dzejnieka un redaktora Ulda Ausekļa savulaik rūpīgi koptā Dzejas dienu krājuma bērniem izdošanu šogad pēc ilgāka pārtraukuma atjauno biedrība “Ascendum” un Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Gadagrāmatas jauno veidolu radījuši dizaineri Rūta Briede un Artis Briedis, bet to ilustrējis mākslinieks Mārtiņš Zutis.

Krājumā, kura sastādītāja ir dzejniece Inese Zandere, tāpat kā agrāk, atrodami dzejas – pavisam vairāk nekā 30 latviešu autoru jauni dzejoļi bērniem – un atdzejas jaunumi, tostarp vairākas pasakas dzejā, ieskats tautasdziesmu bagātībā. Saturā arī atgādinājums par šāgada izcilo jubilāru – Viļa Plūdoņa un Jāņa Baltvilka – dzīvi un darbiem, kā arī atradumi jau aizsaulē aizgājušu latviešu dzejnieku arhīvos.

Pirmo reizi “Garajā pupā” būs publicēta arī ludziņa dzejā, ko radījusi rakstniece Inga Ābele, un vesela nodaļa, kas veltīta pašu bērnu dzejas darbiem. Krājuma sastādītāja Inese Zandere teic: “Ar bērnu darbiem jābūt ļoti uzmanīgiem, jāprot nenokaut radošo dzirksti, jo bērni mūs mīl un grib dot to, ko mēs no viņiem gaidām. Grib mums izpatikt, atdarināt. Pirms 140 gadiem atdarināja sava laika sentimentālos pantus un ziņģes, padomju laikā dzejoja par pionieru labajiem darbiem, Atmodas laikā parādījās auseklīšu panti, tagad klasēs tiek rakstītas variācijas par Jāņa Petera “Zīmējumiem” – un skolotājam tomēr ir jāprot nepateikt, ko no bērniem vēlamies saņemt. Lai viņi runā savā balsī.”

Dzejas krājumu kā dāvanu bez maksas saņems tūkstoš Latvijas bibliotēkas un skolas, bet pārdoto grāmatu ieņēmumi tiks izmantoti bērnu kultūras projektam “Garā pupa”, kas rūpējas par to Latvijas reģionu bērnu iesaisti kultūras procesos, kuriem reģionālās un sociālās nevienlīdzības vai vecāku kūtruma dēļ nav bijusi iespēja apmeklēt kultūras pasākumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+