×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

Gara un mākslas stiprumam


Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Daugavpils Grīvas Sv. Nikolaja baznīca

Arī šogad nodibinājums Rietumu bankas labdarības fonds (RBLF) sadarbībā ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju organizē projektu konkursu “Latvijas sakrālais mantojums”, kurā piešķir finansiālu atbalstu jebkuras konfesijas dievnamiem, kam ir kultūrvēsturiska vērtība. Konkurss notiek jau trešo gadu, un tas spēcina garīgumu un kultūrvēstures vērtību.

– Ņemot vērā lielo atsaucību un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas aktualitāti, Rietumu bankas labdarības fonds jau trešo reizi izsludina konkursu “Latvijas sakrālais mantojums”. Projektu konkursa noteikumi visus gadus ir līdzīgi – mērķis ir atbalstīt projektus, kuri ļaus saglabāt nākamajām paaudzēm iepriekšējo gadsimtu sakrālo mantojumu to sākotnējā, autentiskā veidolā. To nepieciešams pasargāt kā no laika ritējuma ietekmes, tā arī nemākulīgas, kaitējošas iejaukšanās. Mūsu galvenā prioritāte šajā projektā – tie kultūras pieminekļi, kas jau atrodas bēdīgā stāvoklī un prasa nekavējošu rīcību restaurācijā vai konservācijā, – uzsver Inga Šīna, Rietumu bankas labdarības fonda valdes priekšsēdētāja.

2012. gadā fonds atbalstīja septiņas, pērn naudu piešķīra astoņu dažādu konfesiju baznīcām no visiem Latvijas reģioniem.

Prieks, ka finansiālo atbalstu saņēma Alūksnes evaņģēliski luteriskā baznīca torņa restaurācijai. Tagad šī garīgā vertikāle ir daudz drošāka un dievnams, kas būvēts 18. gs., spēs arī nākamajām paaudzēm saglabāt gan ticības spēku, gan unikālo retumu – Ernsta Glika latviešu valodā tulkotās Bībeles pirmizdevumu. Labdarības artava tika arī Apriķu evaņģēliski luteriskajai baznīcai (Aizputes novads), vienai no krāšņākajām baznīcām Kurzemē, – grīdas restaurācijai. Šī dievnama draudzes priekšniece Gunta Smiltniece:
– Esam gandarīti par Rietumu bankas labdarību! Mēneša laikā vietējie meistari par velti baznīcas priekštelpā un sakristejā nomainīja vecos sadrupušos ķieģeļus pret jauniem. Tagad grīda klāta ar sarkanajiem Lodes ķieģeļiem, tā ir gluda – droša apmeklētājiem un glīta. Paldies sakām arī zinīgajam kultūrvēstures patriotam Ojāram Spārītim! Ar viņa padomu un rūpēm 2000. — 2002. gadā veikti restaurācijas darbi, kuru laikā nomainīja jumtu, restaurēja logus, ārdurvis un nostiprināja pagrabu velves.

Nauda tika arī Cesvaines evaņģēliski luteriskās baznīcas ieejas durvju portāla restaurācijai. Šā projekta izstrādātāja un vadītāja ērģelniece Daiga Matroze pateicas par atbalstu gan bankai, gan darba veicējiem:

– Ieejas portāla mūra daļas restaurāciju veica SIA “Madonas būve”, viņu strādniekus konsultēja restaurators un būvinženieris Valdis Jānis Platais. Darbs bija sarežģīts, jo to vajadzēja veikt bez tehnikas, turklāt bija jāzina dažādi restaurācijas smalkumi. Durvju koku daļu atjaunošanu uzticēja meistaram Jurim Neimanim un draudzes lektoram Jānim Diekontam. Kad laiks iesils, pārbaudīsim, vai koka daļas nav jāpārkrāso.

Finansiālo palīdzību saņēma arī Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīca – luktas restaurācijai, Durbes luterāņu baznīca – ērģeļu restaurācijai, bet Bauskas Svētā Gara baznīca – lasāmpults atjaunošanai. Šogad šim dievnamam apritēs 420 gadu. Mācītājs Aivars Siliņš:
— Lepojamies ar Bauskas galdniekmeistara Kristofa Fogta 1689. gadā izgatavoto pulti, kurai agrāko izskatu atjaunojusi Rundāles pils muzeja restauratore Ilga Galviņa, pieaicinot šā aroda speciālistus Lauru Ikerti un Vilni Līdaku. Tāpēc tā novietota goda vietā – labajā pusē pie altāra, rūpējamies, lai tā saglabātos arī nākamajām paaudzēm.

Par RBLF līdzekļiem pērn atjaunoti arī koka soli Feimaņu katoļu baznīcā (Rēzeknes novads) un ieejas durvju portāls Aizkalnes Vissvētākās Dievmātes Aizmigšanas pareizticīgo baznīcā (Preiļu novads).

Konkurss atkal aicina

Šogad projektu konkursa kopējais finansējums ir divdesmit divi tūkstoši eiro. Vienam projektam piešķiramais RBLF finansējuma apmērs ir līdz 4500 EUR. Konkursā drīkst piedalīties Latvijā reģistrētas reliģiskās organizācijas vai biedrības, kuru īpašumā vai valdījumā atrodas valsts vai vietējas nozīmes valsts aizsargājamie kultūras pieminekļi. Projekta pieteikums iesniedzams no 2014. gada 25. aprīļa līdz 2014. gada 23. maijam (pasta zīmogs vai e-pasta datums), aizpildot pieteikuma veidlapu un pievienojot papildu nepieciešamo informāciju. Projektus var iesniegt: nosūtot pa pastu vai elektroniskā veidā – pa e-pastu. Projektu pieteikumus izskatīs žūrija sēdē. Iepazīties ar konkursa nolikumu un pieteikuma anketu var RBLF mājas lapā: www.rblf.lv.

Projektu izvērtēšanas kritēriji


Projektam jāatbilst projektu konkursa nolikumam, konkursa mērķim un starptautiski atzītiem kultūras mantojuma restaurācijas un saglabāšanas principiem, Latvijas kultūrvides vērtībai. Projekta paredzamajam iznākumam jāsekmē objekta un autentisko vērtību saglabāšana. Tātad var pieteikt restaurācijai arī atsevišķus interjera objektus ar unikālu vēsturisku vērtību un nozīmi vai arī, lai veiktu visnepieciešamākos remonta darbus celtnes un interjera saglabāšanai. Piesakot jānorāda arī projekta rezultātu pieejamība sabiedrībai, kā arī draudzes lielums, tās īstenotās aktivitātes, iepriekš realizētie projekti. Konkursā apstiprinātie projekti, kam piešķirts finansējums, tiks publicēti RBLF mājaslapā www.rblf.lv un VKPAI mājas lapāwww.mantojums.lv nedēļas laikā no žūrijas sēdes. 
Tātad – laiks izlemt un iesūtīt savu projektu, apzināt tā nozīmīgumu un ticēt tā īstenošanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+