Ekonomika
Nauda

Garantiju fonds no “Krājbankas” atguvis 253 miljonus, vēl parādā 2190

Foto – Shutterstock

“Latvijas Krājbankas” administrators “KPMG Baltics” turpina norēķināties ar bankas lielāko kreditoru Noguldījumu garantiju fondu (NGF), pārskaitot tam vēl 5 miljonus eiro. Tādējādi visa maksātnespējas procesa laikā NGF pārskaitīti aptuveni 253 miljoni eiro, samazinot bankas saistības pret NGF līdz 219 miljoniem eiro, portālu “LA.lv” informēja “KPMG Baltics” sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis.

No “Latvijas Krājbankas” maksātnespējas iestāšanās brīža ir atgūti līdzekļi aptuveni 269 milj. eiro apmērā, kā rezultātā bankrota procedūras gaitā NGF ir izdevies pilnībā apmaksāt Valsts kases savulaik izsniegto aizdevumu garantēto atlīdzību izmaksām “Latvijas Krājbankas” noguldītājiem.

Šobrīd “Latvijas Krājbankas” bankrota procedūra atrodas tiesvedību fāzē, kur līdzekļu atgūšana faktiski ir atkarīga no tā, kādā mērā tiesas atzīs par vainīgiem prettiesiskās darbībās bankas bijušo vadību un akcionārus, kā arī personas, kuras tām palīdzēja īstenot prettiesiskās shēmas, un no tā, cik lielā apmērā kriminālprocesā apsūdzētie spēs apmierināt pret viņiem izvirzītās mantiskās prasības.

Tāpat daudz kas būs atkarīgs no tā, kā veiksies ar vairāku izsniegtu sarežģītu aizdevumu atgūšanu, kā arī ar naudas līdzekļu atgūšanu aptuveni 157 miljonu eiro vērtībā, kas izgāja caur ārvalstu banku “korkontiem”, kuri tagad ir tukši. Šo prasību izskatīšanai tiesās varētu būt nepieciešami vairāki gadi.

NGF saskaņā ar likumu bankrota gadījumā ir pirmais prasītājs, kas saņem līdzekļus no bankas aktīvu pārdošanas. Tālākā kreditoru prasījumu apmierināšanas secība pēc Kredītiestāžu likumā noteiktās kārtības ir šāda: bankas darbinieki, nodokļu maksājumi, neizpildītie maksājumi valsts un pašvaldību budžetos, valsts prasījumi par garantētajiem kredītiem, pārējie likumīgie kreditori (t.sk. noguldītāji, kuriem ir bijis vairāk nekā 100 tūkstoši eiro), procentu maksājumi kreditoriem, prasījumi no kreditoriem, kas pieteikušies pēc termiņa, subordinētie aizdevumi un visbeidzot akcionāri.

LA.lv