×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
3. februāris, 2014
Drukāt

Garīgā mūzika pusceļā starp Ziemassvētkiem un Lieldienām

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Koncertorganizācija “Ave Sol” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju sestdien, 8. februārī, aicina uz Rīgas kamerkora “Ave Sol”, pianistes Agneses Egliņas un diriģenta Andra Veismaņa franču mūzikas koncertu, plkst. 19.00 Mākslas muzeja “Rīgas Birža” ātrijā, portālu LA.lv informēja Mākslas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste.

Šoreiz diriģents Andris Veismanis ar leģendāro kori “Ave Sol” klausītājiem sagādājis īstu retumu – romantisma laikmeta un mūsu bērnības laika franču katoliskās garīgās mūzikas lieldarbus. Salīdzinot ar vācu baznīcas mūzikas cēlo, askētisko stingrību, franču mesās un motetēs cilvēku uzrunā krēslainu un maigu krāsu zieds.

Tie, kas 8. februāra vakarā atnāks uz Mākslas muzeja “Rīgas Birža” ātriju, dzirdēs, kā sava laika izcilākais Parīzes ērģeļu toņu krāsu meistars un simfoniķis Sezārs Franks) “Svinīgajā mesā” izvilina ērģeļskaņas arī no koristu balsīm. Viņa pēcteci, daudzveidīgo Fransisu Pulenku garīgās mūzikas laukā, pēc paša vārdiem, iedvesmojusi tēva dzimtās vietas kalniešu dzīve. Tā bijusi šo vienkāršo un stipro ļaužu ticība pat neticamajam, ko simbolizējusi viņu baznīciņas melnkokā darināta dievmāte – saukta Melnā Jaunava. Fransisa Pulenka “Mesa” un “Motetes ciešanu laikam”, kas iekļautas koncerta programmā, ir mūsdienīgas garīgās kora mūzikas šedevri.

Ģeniālais ērģelnieks un komponistu audzinātājs Olivjē Mesiāns (Olivier Messiaen), pie kura Parīzē pēc Otrā pasaules kara mācījies arī ievērojamais Kanādas latviešu komponists Tālivaldis Ķeniņš, savu “Kvartetu pasaules galam” pēc Bībeles motīviem komponējis nacistu koncentrācijas nometnē. Viņš bijis tas, kurš franču mūzikā iesaistījis arī īsto Bībeles zemju – Tuvo Austrumu – ritmus un saskaņas.
Otrs tāds savā klavieru “Arabeskā” ir Latvijā jau kopš Emīla Dārziņa laikiem labi pazīstamais Klods Debisī. Komponista sacerētos skaņu ornamentus mūzikas cienītājiem rādīs spriganā pianiste Agnese Egliņa. Viņa pie klavierēm izvadīs pa franču klasisko operu duetiem arī jaunās dziedones Aiju Veismani un Sniedzi Kaņepi. Bet Klods Debisī, kā arī mākslinieka laikabiedrs Moriss Ravels, kuru Latvijā joprojām visvairāk pazīst tikai pēc atraktīvā simfoniskā “Bolero”, ar tautiskajiem un gleznainajiem kora darbiem vainagos koncertu.

Biļetes jau nopērkamas, aicināti visi interesenti, taču rīkotāji atgādina: ātrijā ietilpst tikai simt sēdvietas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+