Kultūra
Kultūrpolitika

Garīgās dimensijas atgriešanās 0


Valsts akadēmiskā kora “Latvija” diriģents Māris Sirmais.
Valsts akadēmiskā kora “Latvija” diriģents Māris Sirmais.
Foto – Edijs Pālens/LETA

Jau no 18. augusta līdz 7. septembrim Rīgas un arī ārpusgalvaspilsētas dievnamu senās velves pieskandinās 20. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls, uz ko aicina  viens no Latvijas spožākajiem profesionālajiem koriem – Valsts akadēmiskais koris (VAK) “Latvija”.

Kā aizvien – ar spilgtiem latviešu komponistu darbu pirmatskaņojumiem, izsmalcinātām a capella programmām, interesantiem viesiem un elpu aizraujošiem lielās formas atskaņojumiem. Festivāla izlolotāji – diriģents un mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais un direktors Māris Ošlejs – turpina iesāktās tradīcijas: sadarbību ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un Liepājas Simfonisko orķestri. Īpaša festivāla dimensija šogad saistīta arī ar fundamentālo vēstures notikumu – Reformācijas 500. gadadienu.

Kā aizvien, izskanēs iespaidīga latviešu komponistu jaundarbu parāde – tie pasaules pirmatskaņojumus piedzīvos jau šovakar plkst. 19 Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, kur VAK “Latvija” kopā ar diriģentu Māri Sirmo pirmatskaņos Jura Ķeniņa, Renātes Stivriņas, Edgara Mākena, Irīnas Rebhūnas un Gabriēla Džeksona skaņdarbus, kas veltīti Latvijas valsts 100. jubilejai.

Ceturtdien, 24. augustā, plkst. 19 Latvijas Universitātes Lielajā aulā, VAK “Latvija” uzstājoties kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un solistiem Ingu Šļubovsku-Kancēviču, Lauru Grecku un Staņislavu Ļeontjevu (Krievija), Māra Sirmā vadībā izskanēs pasaulslavenā skandināvu komponista Svena Dāvida Sandstrema “Messija” – viens no mūslaiku nozīmīgākajiem sakrālajiem sacerējumiem, ko pats autors nodēvējis par fotogrāfiju slīdrādi, atskatoties pagātnē. Solisti – Elīna Šimkus, Laura Teivāne, Staņislavs Ļeontjevs (Krievija) un Rihards Millers.

Savukārt sestdien, 26. augustā, plkst. 19 VAK “Latvija” kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Andresa Mustonena (Igaunija) vadībā Rīgas Sv. Pētera baznīcā iedzīvinās Johana Sebastiana Baha “Čakoni” un Fēliksa Mendelszona 2. simfoniju “Lobgesang” (“Slavas dziesma”).

 

KO VĒL VĒRTS PIEDZĪVOT

* 31. augustā plkst. 19 Rīgas Sv. Pētera baznīcā – gospeļu dziedājumi (VAK “Latvija” veidos nebijušu afroamerikāņu a cappella programmu, sadarbojoties ar diriģentu no ASV Jūdžinu Rodžersu).

* 2. septembrī plkst. 18 Dagdas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā – latviešu garīgās mūzikas koncerts.

* 7. septembrī plkst. 20 Rīgas Domā – Noslēguma koncerts (Maikla Tipeta oratorija “Mūsu laika bērns”).

LA.lv