×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. augusts, 2013
Drukāt

Garīgās mūzikas baudījums ar kori “Latvija”


ReklāmfotoReklāmfoto

Šogad aprit 16. gads kopš Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un tā mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais aicina uz Starptautisko garīgās mūzikas festivālu, kas norisināsies no 17. augusta līdz 7. septembrim. Festivāla rīkotāji piedāvā sešus neaizmirstamus garīgās mūzikas koncertus, kuros skanēs daudzi pirmatskaņojumi. 


 

Festivālu koris “Latvija” atklās Liepājā. Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē, kur izskanēs Ērika Ešenvalda kormūzika un Arvo Perta “Te Deum”. Koncertā kopā ar kori uzstāsies arī kora un festivāla ilggadējais sadarbības partneris Liepājas Simfoniskais orķestris, bet pie diriģenta pults kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents M. Sirmais.

Viens no īpašajiem notikumiem – festivālā viesosies divi “Grammy” balvas nominanti. Pasaulslavenais britu diriģents Stīvens Leitons un latviešu komponists Uģis Prauliņš. Rīgas Sv. Pētera baznīcas koncertā būs U. Prauliņa jaundarba “O lux beatissima” pasaules pirmatskaņojums un Ē. Ešenvalda darba “67. psalms” Latvijas pirmatskaņojums. Tieši šogad visa pasaule atzīmē Bendžamina Britena 100. jubileju, kā arī franču kultūras cienītāji atceras Fransisa Pulenka 50. nāves gadskārtu. Šajā koncertā skanēs Fransisa Pulenka “Cilvēka seja” un Bendžamina Britena “Himna Sv. Cecīlijai”.

Diriģents Andress Mustonens uz savu 60 gadu jubilejas koncertu klausītājus aicinās Rīgas Domā, kur kopā ar kori “Latvija” un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Latvijā tiks pirmatskaņoti Igaunijas ērģelnieka un komponista Andresa Uibo “Jaunā Jeruzaleme”, kā arī Josefa Bardanašvili “Vakara lūgšanas” un Džona Tavenera “Lūgšana Jeruzalemei”. A. Ubio mūzika ir melodiska, labskanīga, ar cieņu pret klasisko tradīciju. Tajā var atrast arī austrumnieciskas skaņas. Savukārt J. Bardanašvili ir viens no Gruzijas vadošajiem komponistiem, kas veicinājis daudzu žanru attīstību. Pēc emigrācijas viņš kļuvis par vienu no vadošajiem modernās mūzikas komponistiem Izraēlā, kā arī turpinājis sacerēt filmu mūziku. Komponista pirmā spožā debija Izraēlā iezīmējas ar divcēlienu operu “Ceļojums uz tūkstošgades beigām”, kas pirmizrādi piedzīvoja Izraēlas operā Tel-Aviv-Yafo, atzīmējot tās 20. gadadienu.

Jāatzīmē, ka 16. Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā aktuāla tēma būs Gruzija. Festivālā viesosies gruzīnu a capella grupa “Didgori” – desmit mūziķi, kuri izpilda tradicionālās un garīgās gruzīnu dziesmas.

Ansambli 2003. gadā izveidoja Levans Citaišvili, lai pētītu un apgūtu tradicionālo gruzīnu dziedāšanas manieri, izzinātu folkloras tradīcijas. Ansambļa nosaukums “Didgori” godina vēsturisko cīņu 1121. gadā, kas palīdzēja apvienot Gruziju un izveidot tās tradicionālās kultūras pamatus. Šī kauja iesāka laikmetu, kas Gruzijas vēsturē pazīstams ar strauju mākslas un kultūras attīstību. Tāpēc Rīgas Domā izskanēs koncerts “Gruzijas motīvi”, kuram, izmantojot “Didgori” dziedātās gruzīnu melodijas, duets “Instrumenti”, Ē. Ešenvalds un U. Prauliņš veidojuši jaunas oriģinālkompozīcijas. Koncertā piedalīsies arī maestro Raimonds Pauls, kurš improvizēs par sava drauga Gijas Kančeli radītajām tēmām. Atskaņojumā piedalīsies koris “Latvija”, duets “Instrumenti”, “Didgori” dziedātāji un diriģents M. Sirmais. Bet 5. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā grupa “Didgori” sniegs solokoncertu, kurā skanēs gruzīnu tradicionālā un garīgā mūzika.

Festivāls beigsies Rīgas Sv. Pētera baznīcā ar skaņdarbu, ko nereti dēvē par šī komponista skaistāko operu – Džuzepes Verdi “Rekviēms”. Visā pasaulē šogad atzīmē Dž. Verdi 200. jubileju. Koncertā piedalīsies koris “Latvija”, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, solisti Liene Kinča, Ksenija Dudņikova (Krievija), Rafals Bartmiņskis (Polija), Rihards Mačanovskis. Pie diriģenta pults – uzlecošā latviešu diriģēšanas zvaigzne Andris Poga.

 

UZZIŅA:

17. VIII 19.00 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē – atklāšanas koncerts Ē. Ešenvalda kormūzika; A. Perts “Te Deum”

24. VIII 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā B. Britens “Himna Sv. Cecīlijai”; F. Pulenks “Cilvēka seja”; U. Prauliņš “O lux beatissima” – pasaules pirmatskaņojums; Ē. Ešenvalds “67. psalms” – pirmatskaņojums Latvijā

27. VIII 19.00 Rīgas Domā A. Uibo “Jaunā Jeruzaleme”; J. Bardanašvili “Vakara lūgšanas”; Dž. Taveners “Lūgšana Jeruzalemei” – pirmatskaņojums Latvijā

4. IX 19.00 Rīgas Domā Gruzijas motīvi

5. IX 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā Vīru vokālā grupa “Didgori” (Gruzija)

7. IX 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā noslēguma koncerts Dž. Verdi “Rekviēms”

Biļtes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Plašāka informācija par festivālu: www.koris.lv

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+