×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
24. augusts, 2015
Drukāt

Garīgās mūzikas festivālā – aizraujoši latviešu komponistu jaundarbi (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jēkabs Jančevskis un Jānis Aišpurs.

Otrdien, 25. augustā plkst. 19 Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes baznīca tiks piepildīta ar garīgās mūzikas skaņām, ko radījuši latviešu komponisti – “The Sound Poets” līderis Jānis Aišpurs, talantīgais Rihards Zaļupe un uzlecošā starptautiskā zvaigzne – Jēkabs Jančevskis, vēsta Garīgās mūzikas festivāla rīkotāji.

Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, diriģenta Māra Sirmā vadībā pirmo reizi tiks atskaņoti jaundarbi, kas sarakstīti par godu 18. Garīgās mūzikas festivālam.

Jānim Aišpuram alieldarbs “I am the truth” (“Es esmu patiesība”), komponista vārdiem izsakoties, ir līdz šim lielākais “nopietnās” mūzikas izaicinājums. Iedvesmu jaundarbam viņš guvis no 12. gadsimtā dzīvojuša mistiķa Farida Ud Dina Atara dzejoļa “Putnu konference”, kas, izmantojot putnus kā alegoriju, atspoguļo sūfisma reliģijas iekšējo ceļojumu no cilvēka līdz dievam.

Komponists un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe darbu “Credo in unum Deum”, kurā apvienojis pareizticīgos, šamanisma un Burjatijas reliģiskos dziedājumus, veltījis vectēvam, kurš pēc tautības ir burjarts. Zaļupes lieldarbā izmantota tikai viena rinda ar tekstu, kas pierāda viņa talantu, norāda diriģents Māris Sirmais.

Viens no emocionālākajiem festivāla darbiem “No letu zemes” vēsta par pirmo kronēto Lietuvas karali Mindaugu un viņa mīļoto Martu, kura, iespējams, nākusi no Latgales. Lieldarbam ir astoņas daļas: korim, stīgu, orķestrim, perkusijām un teicējai, kuras lomu izpildīs komponista Jēkaba Jančevska mamma, aktrise Zane Jančevska. Šis darbs cenšas retušēt vēstures notikumus un atklāj, ka ar kaimiņiem lietuviešiem mums ir daudz kopīga.

“Šis patiesi būs dziļi aizkustinošs koncerts, to novēroju pēc mēģinājumiem, kad kora meitenes nāk ārā ar aizkustinājumā saraudātām acīm – tas nenotiek pārāk bieži. Visi trīs komponisti ir paveikuši fantastisku darbu, ko ar nepacietību vēlamies jums parādīt,” saka Valsts akadēmiskā kora “Latvija” direktors Māris Sirmais.

Šis būs otrais no pieciem koncertiem, ko būs iespēja dzirdēt 18. Garīgās mūzikas festivālā. 27. augustā Liepājas Sv. Jāzepa katedrālē plkst. 19.00 un 28. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19.00 skanēs Izraēlas garīgā mūzika, savukārt festivāla noslēgumā 5. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā plkst. 19.00 tiks atskaņota Antona Bruknera 3. Mesa fa minorā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Dievs Jēkabam ir devis komponista talantu.

Draugiem Facebook Twitter Google+