×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Futbola klubs “Riga” var radīt pārpratumus gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Pirms diviem gadiem "Rīga" pēkšņi zaudēja garumzīmi, kad robežzīmē tā tika aizstāta ar sirsniņu. Tas raisīja lielu neizpratni sabiedrībā, bet Valsts valodas centrs noformēja administratīvo protokolu par Valsts valodas likuma neievērošanu. Vēlāk garumzīme tika atjaunota.

Pēc divām nedēļām sāksies kārtējā Latvijas futbola virslīgas sezona. Desmit komandu konkurencē pirmo gadu uz valsts labākās futbola līgas skatuves kāps arī “Riga Football Club” jeb FC “Riga”, kuri pirms sezonas mainījuši nosaukumu. Process izraisījis savu daļu nesaprašanas un pārmetumu vilni. Vai virslīgā vajadzētu startēt klubam ar literāri neprecīzu nosaukumu, izmantojot galvaspilsētas vārdu?

Priecīgi par Rīgas izmantošanu nosaukumā nav arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, kuri iebilduši ne tikai par Rīgas vārda izmantošanu, bet arī garumzīmes uz burta “i” neesamību. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas pārstāve Dzintra Āboliņa sacīja, ka lēmums par pilsētas nosaukuma lietošanu sabiedrībā var radīt neizpratni un pārpratumus gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. Līdz ar to departaments vērsies pie kluba vadības, taču atbildi vai kompromisus nav sagaidījuši.

FC “Riga” ģenerāldirektors Aleksandrs Proņins sarunā ar “LA” norādīja, ka sarunas ar Rīgas domi vēl turpinās. “Godīgi sakot, negribu komentēt šos iebildumus, jo sarunas ar Rīgas domi jo­projām notiek. Domāju, ka visu atrisināsim pozitīvi. Noteikti varu apstiprināt, ka klubs šā gada virslīgā startēs ar nosaukumu FC “Riga”. Kluba pilnais nosaukums ir “Riga Football Club”, un FC “Riga” ir īsais variants,” sacīja A. Proņins. “Mainījām nosaukumu no “Caramba/Dinamo”, jo mums beidzās līgums ar “Dinamo Rīga” un vajadzēja domāt jaunu variantu. Tā kā klubs ir no Rīgas, izlēmām to saukt par FC “Riga”,” nosaukuma maiņas iemeslu atklāj A. Proņins. Lielāko neizpratni līdz šim radījis tieši kluba lēmums nosaukumu veidot bez garumzīmes uz “i” burta. “Gribam nest galvaspilsētas vārdu arī ārpus Latvijas robežām, bet diemžēl vārds “Rīga” jau bija aizņemts, tāpēc izlēmām nosaukumu veidot starptautiskāku. Garumzīmes trūkumam nav nekāda sakara ar kaut kādu pārkrieviskošanu. Turklāt negribējām, lai mūs saista ar FK “Rīga”, kuri pirms pāris gadiem skandalozi bankrotēja,” stāsta ģenerāldirektors. Interesanti, ka arī kluba jaunajā logotipā, visticamāk, būs redzams Rīgas ģerbonis. Tomēr arī saistībā ar ģerboni vēl tiek gaidīts apstiprinājums no Rīgas domes.

Kā zināms, Rīgas domei būs pašai sava pārstāve virslīgā – “Rīgas Futbola skola”. Vai Rīgas dome vēlēsies, lai tās komandai konkurenci sastāda klubs ar pašas vārdu uz krekliem? A. Proņins uzsvēra, ka Rīga ir liela pilsēta un abām komandām nevajadzētu būt problēmām sadzīvot savā starpā, radot arī veselīgu konkurenci. Tikmēr Dz. Āboliņa pastāstīja, ka “Rīgas Futbola skola” pēdējo gadu laikā strauji progresē un visās vecuma grupās uzrāda labus rezultātus gan Latvijas Futbola federācijas (LFF), gan Rīgas Futbola federācijas organizētajās sacensībās. “Vienlaikus uz šīs skolas bāzes sadarbībā ar LFF 2015. gadā ir izveidota Rīgas Futbola akadēmija, kas apvieno talantīgākos jaunos Rīgas sportistus no spēcīgākajiem Rīgas klubiem. Izveidotā struktūra ir pamats Rīgas pilsētas futbola izlasei, kas pārstāv pilsētu kā nacionālā līmeņa olimpiādēs, tā arī citās starptautiskās sacensībās, un viennozīmīgi, ka šīs izlases komandas startēs ar nosaukumu “Rīga”,” norāda domes pārstāve, par konkurenci plašāk neizsakoties.

Interesanti, ka intervijā portālam “ru.bb.vesti.lv” FC “Riga” sporta direktors Jurijs Nagaicevs izteicies, ka kluba ideja ir apvienot visus Rīgas futbola līdzjutējus. Šāds mērķis gan varētu nebūt gluži Rīgas domes interesēs, kamēr klubs finansē pats savu komandu, kas spēlē uz augstākā Latvijas futbola pakāpiena.

Jautāts, vai persona var reģistrēt jebkādu uzņēmuma vai kluba nosaukumu, tostarp, izmantojot nosaukumā “Rīgas” vai “Latvijas” vārdu, Uzņēmumu reģistra pārstāvis Lauris Poļikarpovs atbildēja, ka nepastāv gandrīz nekādu ierobežojumu nosaukumu reģistrēšanā. “Galvenais, lai nosaukums jau nav reģistrēts. Var lietot arī tādus nosaukumus, kas bijuši kādreiz, bet nu likvidēti. Obligātā prasība – nosaukums jāveido no latīņu burtiem. Citādi nav nekādu ierobežojumu, ja neskaita dažus izņēmuma vārdus, piemēram, Latvijas Republika, bet vārdus “Latvija” vai “Rīga” droši var reģistrēt,” sacīja L. Poļikarpovs. Viņš piebilda, ka arī trūkstošā garumzīme nosaukumu reģistrēt netraucē.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Raivi Šveicar, kad pēdējo reizi Virslīgā bija 10 komandas??

  2. Futbols nav latviešu nacionālais sporta veids.Par ko “cepamies”?

    • mans tēvs futbolu spēlēja jau Latvijas laikā Rīgas komandās un nedomāja, par to, ka tam jābūt nacionālajam vai “nenacionālajam” sporta veidam
      te svarīgais ir tas kā mēs ļaujam nosaukt savas mūsu VALSTS komandas vienalga kādā sporta veidā; ja tā tad kam lai futbola būtu nacionālais – nu tikai britiem…. tad visam kas saistīts ar futeni būtu jābūt angliskam….

  3. “Riga horošij gorod, toļko sļiškom mnogo latišei”. 2015. gadā Rīgā bijuši 46% latviešu (Wikipedia)

  4. varbūt jau rīdziniekiem nav iebildumu pret Rīgas vārdu viscaur un uz visa kā, bet Latvijas vārds gan tiek vazāts visstulbākajā veidā – reklāma tiek bļauts “Latvija cīņā pret blaugznām!” Nu ļoti “smuki” skan…

Draugiem Facebook Twitter Google+