Mobilā versija
Brīdinājums +3.2°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
3. augusts, 2015
Drukāt

Gašpuitis: Izaicinājumu priekšā ir apģērbu un tekstila nozares

Foto- LETAFoto- LETA

"SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis

Iekšzemes kopprodukta (IKP) ātrais novērtējums jau signalizēja par rūpniecības ieguldījumu ekonomikas izaugsmes stiprināšanā. Dati to apliecina, respektīvi, otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pirmo ceturksni, rūpniecības produkcijas apjoms ir pieaudzis par 4,2%, tai skaitā apstrādes rūpniecības par 2,6%, norāda “SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.

Savukārt gada laikā rūpniecības produkcijas izlaide ir pieaugusi par 5,7%. Apstrādes rūpniecības apjomi palielinājās par 6,2%. Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē apjomi palielinājās par 12%, elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 2%.

Gada pirmajā pusē strauju apjomu pieaugumu ir uzrādījusi metālu ražošanas nozare, kā arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana (par 57,4%). Tāpat veiksmīgi turpina augt mēbeļu (par 14%) un kokapstrādes (par 6,6%) ražošanas apjomi. Uz šo augošo nozaru fona vairākas nozares turpina saskarties ar konjunktūras izmaiņām savos nozīmīgākajos tirgos. Tā produkcijas apjoma kritums bija apģērbu (par 17,6%), tekstilizstrādājumu (par 15%) un pārtikas produktu ražošanas (par 6%) nozarēs.

“Visticamāk, ka gada otrajā pusē nozaru attīstības iezīmētās trajektorijas nemainīsies, taču būs pakļautas ārējās vides riskiem. Ārējie faktori neļaus strauji lauzt esošās tendences, kas nozaru vidū uzturēs nevienmērīgu attīstības gaitu. Tomēr var sagaidīt, ka kopējie rūpniecības apjomi šogad pārspēs pagājušā gada līmeni. Korekcijas izrietēs no “KVV Liepājas metalurga” spējas nostabilizēt savu darbību, kā arī laikapstākļiem, kas koriģēs ražošanas apjomus elektroenerģijas un gāzes apgādē,” prognozē Gašpuitis.

Ekonomists piebilst, ka pārtikas ražošanas apjomi atgūsies pakāpeniski, aptuveni divu gadu laikā. Panākumi būs atkarīgi no tā, cik veiksmīgi tiks apgūti jaunie eksporta tirgi. Līdzīgu izaicinājumu priekšā ir arī apģērbu un tekstila nozares. To apjomu atgūšanos spēcinās eirozonas ekonomikas izaugsmes stabilizēšanās. Tāpat rūpniecības izaugsmei nozīmīga būs iekšējā tirgus tālāka attīstība.

Jau ziņots, ka 2015.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieauga par 3,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 5,3%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 11,3%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē bija kritums par 4,3%.

Pievienot komentāru

Zemniekus balsta ar pašu nākotnes naudu (1)Seši miljoni eiro prasīto 30 vietā – ar šādu atbalstu var rēķināties graudkopji, ja valdība šodien apstiprinās zemnieku lūgumu pēc valstiskas palīdzības.
Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
No 1. janvāra gaidāms algas pieaugums (3)Valdība šodien atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz minimālās mēneša darba algas palielināšanu no 370 līdz 380 eiro.
Draugiem Facebook Twitter Google+