×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
7. jūnijs, 2013
Drukāt

Gastroskopija jeb “kobra” kļuvusi pacientam saudzīgāka (4)

Foto - Timurs Subhankulovs un Stock.hxcngFoto - Timurs Subhankulovs un Stock.hxcng

Gastroenterologiem nepatīk, ka šo izmeklējumu dēvē par kobru, jo tas izklausās nievājoši un biedējoši, taču pat ģimenes ārsti pacientam tā mēdz rakstīt uz nosūtījuma. Interesanti, ka šāds nosaukums iegājies tikai Latvijā. 


“Ja gastroskopiju veic labs speciālists ar mūsdienīgu aparatūru, tā nav tik briesmīga, kā mēdz runāt,” atzīst Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas endoskopiju nodaļas vadītāja un medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenteroloģe endoskopiste Anita Lapiņa.

Sirmā senatnē gastroskopija līdzinājās zobenu rīšanai, jo pirmie endoskopi atgādināja garas dzelzs caurules. Vēlāk tās kļuva tievākas un lokanas, bet mūsdienās izmanto videoendoskopus, kas aprīkoti ar īpašu optisku sistēmu, un to diametrs ir krietni samazinājies. “Tas gan nenozīmē, ka izmeklējums ar piecu milimetru caurulīti būs vieglāks, nekā ja tā būs astoņus milimetrus tieva. Ļoti šaura ierīce kustoties barības vadā var radīt kairinājumu,” skaidro ārste.

 

Izmeklē un arī ārstē

Gastroskopiju veic, lai izmeklētu barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu, ja pacientam ir sūdzības par diskomfortu, sāpēm un dedzinošu sajūtu pakrūtē, rīšanas traucējumiem, aizdomām par barības vada vai kuņģa čūlu, kā arī ļaundabīgu saslimšanu. Citu metožu, ar ko varētu aizstāt gastroskopiju, nav.

Izmeklējuma laikā iespējams veikt gļotādas biopsiju, lai pārbaudītu šūnu sastāvu un atšķirtu labdabīgu veidojumu no ļaundabīga, kā arī noteiktu, vai gremošanas traktā nav savairojušās helikobaktērijas, kas var būt čūlas iemesls. Biopsija nebūs sāpīga, jo gļotādā nav nervu.

Ar jaunākās paaudzes endoskopu var ne tikai izmeklēt, bet arī ārstēt: likvidēt polipus – labdabīgus gļotādas audzējus, piededzināt asiņojošu čūlu, ievadīt medikamentus asiņošanas apturēšanai, izņemt barības vadā un kuņģī iestrēgušus svešķermeņus, paplašināt sašaurinātu barības vadu. Tādējādi pacients var izvairīties no plašas operācijas veikšanas.

 

Palīdz atsāpināšana

Endoskopija_TS_13Vismaz sešas stundas pirms gastroskopijas nedrīkst ēst un dzert. Pat iztukšojot kafijas tasīti, izmeklējuma attēlā būs redzams apduļķojums. Cukura diabēta slimniekiem no maltītes jāatturas vēl ilgāk, jo viņiem ēdiens no kuņģa tiek izvadīts lēnāk.

Pirms izmeklējuma nav vēlams lietot zāles, jo tās traucē apskatīt gļotādu. Asinis šķidrinoši medikamenti, piemēram, sirds aspirīns, jāpārtrauc lietot jau vairākas dienas pirms procedūras, citādi, ņemot materiālu analīzei, gļotāda pastiprināti asiņos. Ja tiek lietoti specifiski medikamenti pret čūlu, to jāpārtrauc darīt vismaz mēnesi iepriekš, jo šīs zāles var ietekmēt helikobaktērijas noteikšanas testa rezultātu.

Pirms izmeklējuma ārsts kaklā iesmidzinās medikamentu, kas padarīs rīkli nejutīgu. Ja pacients nav pārlieku nervozs un viņam nav izteikta vemšanas refleksa, ar to arī pietiek, taču tiem, kuri vēlas, papildus injicē iemidzinošu līdzekli vēnā. Parasti par atsāpināšanu atsevišķi nav jāmaksā.

Anestēzija noteikti nepieciešama nelīdzsvarotiem cilvēkiem, tiem, kam ir epilepsija un psihiskas slimības, bet pārējie var izvēlēties, kā tīk, izņemot gadījumus, kad paredzēta nopietna ārstnieciska procedūra. Daudzi pacienti, kuriem izmeklējums veikts jau agrāk, to nevēlas, jo manipulāciju viegli panes un grib pēc iespējas ātrāk atgriezties ikdienas gaitās.

Kad ārsts caur pacienta muti ievada endoskopu, tas nokļūst barības vadā, kuņģī un divpa­dsmitpirkstu zarnā (ierīces standarta garums ir 1,20 metri). Izmeklējums ilgst apmēram 10 minūtes un nav sāpīgs, tikai mazliet nepatīkams. Kad endo­skops norīts, rīšanas kustības vairs nedrīkst izdarīt. Siekalām jāļauj tecēt laukā no mutes. Svarīgi mierīgi elpot, jo citādi var rasties mānīga smakšanas sajūta. Lai labāk varētu apskatīt gļotādu, izmeklējuma laikā vēderā pūš gaisu, tādēļ pēc tam mēdz būt pilnuma sajūta pakrūtē, taču tā drīz vien pāriet.

Spiedoša diskomforta sajūta var rasties, ja agrāk veiktas vairākas vēdera dobuma operācijas un radušies saaugumi.

Ja procedūra notikusi “ar miedziņu”, nevajadzētu pārvērtēt savas spējas un tūlīt sēsties pie auto stūres, pat ja pašsajūta ir laba, jo vairākas stundas būs palēnināta reakcija. Uz izmeklējumu vēlams ierasties ar pavadoni, kas palīdzēs nokļūt mājās. Atbildi var saņemt tajā pašā dienā, taču biopsijas rezultāti būs zināmi pēc 10 līdz 14 dienām.

 

 

* Gastroskopija atkarībā no ārstniecības iestādes, kurā to izdara, maksā vidēji 30 līdz 50 latus, bet ar ģimenes ārsta nosūtījumu, kur veic valsts apmaksātus izmeklējumus, – 3 latus.

* Neatliekamo endoskopiju, lai apturētu kuņģa un zarnu trakta asiņošanu vai izņemtu no tā svešķermeni, izdara Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Šodien taisīju kobru. Juglas poliklīnikā. Dakteris J.Alksnis. Super dakteris. Viss ātri. Iesaku.

  2. Šodien taiīiju kobru. Juglas poliklīnikā. Dakteris J.Alksnis. Super dakteris. Viss ātri. Iesaku.

  3. vai pēc kobras veikšanas drīkst ēst?

Draugiem Facebook Twitter Google+