×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2015
Drukāt

Gatavo dokumentāciju “Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss” iekļaušanai UNESCO reģistrā

Publicitātes foto no Tukuma mākslas un vēstures muzeja krājuma.Publicitātes foto no Tukuma mākslas un vēstures muzeja krājuma.

Šodien Durbes pilī, Tukumā, turpinās UNESCO Baltijas valstu Nacionālo komisiju pārstāvju un ekspertu sanāksme par projekta “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” iesniegšanu UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajam reģistram.

Kā aģentūru LETA informēja Tukuma muzeja paŗstāve Kristīne Ozola, vakar Rīgā jau tika pārrunāta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas Nacionālajā reģistrā iekļautās nominācijas “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” attīstība, sniegi piemēri pasaules kontekstā, kā arī apspriests starptautiskās nominācijas pieteikuma projekts.

Savukārt šodien Durbes pilī notiek darbs pie projekta dokumentācijas sagatavošanas.

Vēstules, kas rakstītas uz bērza tāss Sibīrijā no 1941. gada līdz un 1965. gadam, ir retas un unikālas Baltijas valstu vēstures liecības par padomju režīma represijām. Latvijā līdz šim apzinātas 43, Lietuvā – 36, bet Igaunijā – 35 vēstules uz bērza tāss.

Kā atzīst Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, līdz šim Tukuma muzejs uzsvēris vēstuļu autoru un adresātu dzīvesstāstus, runājis par vēstulēm kā vēstures avotiem. Patlaban noritot darbs pie tā, lai apzinātu vēstuļu nozīmi latviskās identitātes un kopības uzturēšanā.

Latviju UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā pašreiz pārstāv divas nominācijas – Latvijas nominācija “Dainu skapis”, kas iekļauta 2001. gadā, un Baltijas valstu – Latvijas, Igaunijas un Lietuvas – kopīga nominācija “Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”, kas iekļauta 2009. gadā.

Tukuma muzeja sagatavotais projekts “Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss” UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” nacionālajā reģistrā iekļauts 2009.gadā, papildināts – 2013. gadā. Vēstules glabājas astoņos Latvijas muzejos. Pēc Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes ierosmes 2011.gadā Tukuma muzejs sagatavoja ceļojošo izstādi. Pētniecības procesā ir tapusi arī grāmata un interaktīva ekspozīcija “Vēstules nākamībai”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+