×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Gatavo Hitlera “Mein Kampf” zinātnisko izdevumu (9)

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Adolfa Hitlera parakstīta "Mein Kampf" kopija.

Vācijas Mūsdienu vēstures institūts Minhenē plāno 2016. gada janvārī izdot zinātniski rediģētu un komentētu Ādolfa Hitlera grāmatu “Mana cīņa” (“Mein Kampf”). Tā iecerēta kā zinātnisks darbs ar aptuveni 5000 komentāriem, kuros soli pa solim izanalizēta nacistu vadoņa ideju izcelsmes vēsture un avoti, ceturtdien vēsta laikraksts “Die Welt”.

Tas būs divsējumu izdevums ar kopumā 2000 lappusēm, tajā skaitā 100 līdz 150 lappušu ievadu. Kā norāda laikraksts, grāmatas izdevēji vēsturnieki patlaban sākuši izskaidrojošus sagatavošanas darbus kā politiskajās aprindās, tā sabiedrību, bet skaidrs, ka Hitlera sacerējuma publicēšana izsauks rezonansi ne tikai Vācijā. Saturiski grāmatu var traktēt kā etniskā naida kurināšanu, taču vēstures un kultūras jomas pārstāvji aizrāda uz nepieciešamību ievērot zinātnes brīvību.

Pie projekta jau strādā astoņi zinātniskie redaktori, kas salīdzina agrīnos “Manas cīņas” izdevumus ar vēlākajiem. Oriģinālā grāmatai bija ap 800 lappušu. Pirmais sējums iznāca 1925. gada jūlijā, otrais 1926. gada decembrī. Kopējā tirāža vairākos laidienos līdz 1944. gadam sasniedza 12,4 miljonus eksemplāru, no kuriem divas trešdaļas attiecās uz 1939. gadu.

Redaktoru komandas vadītājs, Mūsdienu vēstures institūta zinātniskais līdzstrādnieks Kristians Hartmans norāda, ka “Mana cīņa” bez šaubām ir aizspriedumu, pārpratumu un naida sajaukums, taču grāmatai savā laikā bija milzīga ietekme uz sabiedrību, tādēļ tā jāpēta. Tāpat nepieciešamas atņemt grāmatai “aizliegtā augļa” oreolu, kas to padarījis par iekārotu antisemītu un labējo radikāļu aprindās. Zinātniski komentētais izdevums ar faktiem parādīs, cik patiesībā acīmredzami nekvalitatīvs un aplams bija Hitlera sacerējums.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. 90to sākumā bija dabonama krievu valodā-žēl nenopirku

  2. Ja grāmata skaitās aizliegta, tad tajā ir kas ļoti slēpjams no parastā lasītāja. Padsavienības laikos par tādām grāmatām teica, ka grāmata ir ļoti slikta, kau arī lasījis neesmu. Mēs esam spiesti spriest un izdarīt secinājumus par nezināmām lietām. Labāk aizliegt, jo “ka tik kas nenotiek”.

  3. Pirmo eksemplāru jāuzdāvina Putinam!

  4. Ar interesi nopirkšu latviski tulkotu šo izdevumu.

    • ir jāņem vērā, ka tas nebūs grāmatas oriģināls, bet gan tikai tās liberāli “zinātniska” interpretācija, kura nevar objektīvi atspoguļot “cīņu” par nacionāl-sociālismu.

  5. nacisti no NA tomer atrada veidu kā izdot sava elka ādolfa rokasgrāmatu

  6. Žīdi būs sajūsmā!

Draugiem Facebook Twitter Google+