Ekonomika

Gatavo šķēršļus auto shēmotājiem 4

Foto – Shutterstock

Latvija Eiropas Komisijā vērsusies ar priekšlikumu ieviest pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reversās samaksas kārtību vairākās nozarēs. Finanšu ministrija rosina ēnu ekonomikas samazināšanai ieviest PVN reversās samaksas kārtību būvniecībā (visos segmentos), transporta (tajā skaitā autotirdzniecības) nozarē, elektronikas tirdzniecībā un citās problemātiskās nozarēs.

Tradicionālā kārtība nosaka, ka PVN valsts budžetā maksā preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs. Savukārt PVN reversā maksāšanas kārtība nozīmē, ka PVN aprēķina un maksā valsts budžetā pakalpojumu vai preču saņēmējs.

Latvijā PVN reversā maksāšanas kārtība jau ir ieviesta darījumos ar kokmateriāliem, metāllūžņu piegādēs un ar tām saistītos pakalpojumos, būvniecības pakalpojumos, mobilo telefonu, klēpjdatoru, planšetdatoru un integrālās shēmas ierīču piegādēs. Pērn no 1. jūlija PVN apgrieztā maksāšanas kārtība piemērota un ieviesta arī graudaugu nozarē attiecībā uz noteikto neapstrādātu graudaugu un tehnisko kultūru (tostarp eļļas augu sēklu) piegādēm, bet no šā gada 1. janvāra – neapstrādātu dārgmetālu, dārgmetālu sakausējumu un ar dārgmetālu plaķētu metālu piegādēm.

Finanšu ministrijas aprēķini liecina, ka, ieviešot PVN reversās maksāšanas kārtību būvmateriālu un sadzīves tehnikas tirdzniecībā, budžetā papildus varētu tikt iekasēti 26 milj. eiro.

Jācieš godprātīgiem nodokļu maksātājiem

“Reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība noteikti sevi attaisno, jo tā ļauj mums – ražojošiem uzņēmumiem – justies drošāk un neuzņemties nesamērīgu atbildību, kontrolējot piegādātāju ķēdes. Mēs esam gandarīti, ka reversā PVN maksāšanas kārtība tika ieviesta, jo pirms tam ilgstoši bijām likumdevējus uz to mudinājuši. Labprāt gan aicinātu likumdevējus paplašināt šī īpašā nodokļa režīma piemērošanu arī citu kultūraugu piegādēm, piemēram, pākšaugu,” pastāstīja AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Uzņēmumam pērn Valsts ieņēmumu dienests (VID) veica nodokļu uzrēķinu 1,9 milj. eiro apmērā, neatzīstot vairākus “Dobeles dzirnavnieka” darījumus ar uzņēmuma piegādātājiem un aprēķinot papildu PVN. Uzņēmums VID spriedumam nepiekrita, un šobrīd notiek tiesvedība.”Šā precedenta nebūtu, ja reversais PVN būtu ieviests jau tad, kad par to sākām runāt, un darbotos attiecībā uz visiem mūsu pārstrādātajiem kultūraugiem,” uzsver K. Amsils.

Jau teju gadu apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība ir piemērota arī elektroprecēm – mobilo telefonu, planšetdatoru un klēpjdatoru produktu grupām. Vai ieviešot šīs izmaiņas, ir izdevies sasniegt izvirzītos mērķus, visprecīzāk var novērtēt atbildīgās institūcijas, norāda “Samsung Electronics Baltics” Finanšu departamenta vadītājs Ģirts Skujāns. Jebkādi centieni sakārtot un uzlabot nodokļu piemērošanas un iekasēšanas kārtību ļauj būtiski uzlabot uzņēmējdarbības vidi Latvijā, viņš piebilst. “Reversā PVN likmes piemērošana arī mūsu nozarē ļauj samazināt to uzņēmumu skaitu, kas izvēlējušies negodīgu komercpraksi, izmantojot dažādas shēmas PVN nomaksai, tādējādi ne tikai sakārtojot nozari, bet arī uzlabojot nodokļu nomaksu kopumā,” uzskata elektropreču tirgotājs.

Auto tirgotāji cer uz neto darījumu atcelšanu

“Tas ir mīts, ka mazlietota auto iegāde nav ar PVN apliekams darījums,” teic auto tirgotāju organizācijas “Auto asociācija” valdes loceklis Ingus Rūtiņš, kurš uzsver, ka PVN reversā atmaksas kārtība autotirdzniecībā tikai daļēji mazinātu nodokļu shēmošanu nozarē. Otra problēmas daļa ir saistīta ar dokumentu viltošanu. Nodokļu krāpniekus auto tirdzniecībā Latvijā pilnībā varētu apturēt tikai EK iniciatīva vispār atcelt 0% PVN darījumus.

Automobiļa kā jebkuras citas preces iegāde ir ar PVN apliekams darījums. Citiem vārdiem sakot, auto pārdevējs to pārdod pircējam par cenu, kurā ir iekļauts PVN, un pēc tam šo saņemto nodokļa summu pārdevējs iemaksā valsts budžetā un pēcāk valsts kases pircēja un pārdevēja valstī norēķinās savā starpā. Vienīgais darījums, kad PVN netiek piemērots visai pārdošanas cenai, bet īpaši noteiktā kārtībā no peļņas daļas, ir gadījumā, ja lietots automobilis bijis iegādāts no fiziskas vai juridiskas personas, kas nav reģistrēta kā PVN maksātājs.

“Pēdējo gadu laikā mazlietotu automobiļu iegādes darījumos izkristalizējusies krāpniecības shēma, tos pārdodot kā lietotas preces un rēķinā neuzrādot PVN, kam būtu jānonāk valsts kasē,” stāsta “Auto asociācijas” projektu vadītājs Pēteris Rubulis. “Auto ir tieši par PVN tiesu lētāks, jo Eiropā tiek iegādāts par neto cenu un klientam tirgots ar safabricētiem dokumentiem un tikai pārsimts eiro lielu komisiju par pakalpojumu. Vieglas, pāris simtu eiro vērtas peļņas dēļ par vienu darījumu šie tirgotāji ir gatavi, ka tiek saukti pie kriminālatbildības.”

Automobiļus Vācijā par neto cenu var iegādāties tikai tad, ja pārdevējs Vācijā ir juridiska persona, PVN maksātājs, savukārt pircējs Latvijā ir auto tirgotājs vai arī gala lietotājs – PVN maksātājs. Šādā gadījumā PVN 21% apmērā tiks piemērots, automobili Latvijā pārdodot. Ja auto pircējs Latvijā ir privātpersona, kas nemaksā PVN, tad auto īpašnieks vai tirgotājs Vācijā automobili pārdos nevis par neto cenu, bet gan bruto, kurā būs iekļauts arī Vācijas PVN 19% apmērā, uzsver P. Rubulis. Vienīgais gadījums, kad PVN netiek piemērots vispār, ir tad, ja gan pārdevējs, gan pircējs ir privātpersonas.

Ja tiktu atcelti neto darījumi, tad Vācijas pārdevējs, pārdodot automašīnu Latvijas pircējam, jebkurā gadījumā nomaksātu PVN savas valsts kasē, kas vēlāk to pārskaitītu uz pircēja valsts kasi, tādējādi liedzot shēmot ar nodokļiem.

Pagaidu pasākums kā galējs līdzeklis

PVN apgrieztā maksāšanas kārtība ir terminēts pasākums cīņai pret PVN krāpniecību kādā nozarē, proti, to var ieviest tikai uz diviem gadiem. Ja valsts vēlas PVN reverso maksāšanas kārtību saglabāt arī pēc divu gadu termiņa, tai atkārtoti ir jāvēršas EK un darbības laiks jāpagarina. Tā Latvija ir jau darījusi attiecībā uz kokrūpniecības nozari.

Līdz šā gada 30. jūnijam Latvijai būs jāsniedz ziņojums Eiropas Komisijai, kurā detalizēti novērtēta ieviestās kārtības efektivitāte un lietderība. Šis ziņojums pašlaik ir izstrādes stadijā, un tajā būs dati par PVN reversās maksāšanas ietekmi uz krāpnieciskām darbībām, iespējamā krāpniecisko darbību pārorientēšanās uz citiem pakalpojumiem u. c.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Veikalu “top!” īpašnieks par 2,4 miljoniem eiro nopērk tirdzniecības centru “baata” Liepājā
1 diena
LA
LA.lv
Ekonomika
Latvijai ir jābūt progresīvākai atkritumu apsaimniekošanas jautājumos, pauž speciālists
1 diena
LA
LA.lv
Ekonomika
“Alfa” paziņo par darba laika izmaiņām svētkos
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
46 minūtes
ML
Māra Libeka
Latvijā
Augšup, tuvāk pie “Brīvības” zvaigznēm. Gide Mārīte izrāda pieminekļa iekšpusi
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Liepkalni” nākotnē plāno sākt piegādāt produkciju Somijai
1 minūte
LA
LA.lv
Kultūra
Uzvara Ziemassvētku kaujās: filmas “Dvēseļu putenis” aizkadrā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
VL-TB/LNNK gatava runāt ar abiem potenciālajiem premjera amata kandidātiem
2 stundas