×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
28. februāris, 2014
Drukāt

Gatavojas griezt piemaksas par virsstundu darbu (27)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija gatavo vērienīgus grozījumus Darba likumā. Cita starpā tajos paredzēts samazināt piemaksas darbiniekiem par virsstundu darbu un atvieglot uzņēmējiem iespēju atlaist savus darbiniekus.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) jau gandrīz gadu Trīspusējās sadarbības padomē diskutē par uzņēmēju vēlmi uz pusi samazināt darba piemaksu par virsstundām. Pašreiz šī piemaksa ir noteikta ne mazāk kā 100% apmērā no algas vai stundas likmes. Darba devēji piedāvā to samazināt līdz 50%, bet arodbiedrības kategoriski pret to iebilst.

Redzot sociālo partneru domstarpības, Ministru kabinets pērn izvēlējās strīdīgās normas neaiztikt un atstāja to Saeimas izlemšanai. Parlamenta koridoros veiklāks izrādījies darba devēju lobijs. Darba devēji sev atraduši pārstāvi deputātes Initas Bišofas (RP) personā. Viņa sagatavojusi priekšlikumu, kas ir ļoti līdzīgs LDDK piedāvātajam variantam. Tas paredz darbiniekiem, kuru virsstundu skaits mēnesī nepārsniedz 20 stundas, samazināt piemaksu līdz 50%. Darbinieki, kuri virsstundās nostrādātu 21 vai vairāk stundu, arī turpmāk saņemtu piemaksu 100% apmērā. “Uzņēmumu struktūra Latvijā ir būtiski mainījusies – samazinājies lielo uzņēmumu skaits, palielinājies mazo un vidējo uzņēmumu īpatsvars, kuri nevar samaksāt tik lielas piemaksas. Mums ir jāpriecājas par katru uzņēmēju, kurš dod cilvēkiem darbu un maksā nodokļus, un jāpalīdz šiem darba devējiem, kā vien varam,” skaidroja Bišofa. Viņasprāt, šis ir kompromisa variants, jo piemaksas apmērs tiek diferencēts atkarībā no nostrādāto stundu skaita. Arodbiedrības joprojām paliek pie sava viedokļa, ka piemaksa jāsaglabā 100% apmērā, bet deputātu vairākums sliecas piekrist Bišofai un darba devējiem. “Pašreizējā nesamērīgi lielā virsstundu likme ir novedusi pie tā, ka virsstundas nemaz netiek uzskaitītas un darbinieki nesaņem vispār neko,” teica deputāts Arvils Ašeradens (“Vienotība”). Viņš un citi deputāti, kā arī darba devēju pārstāvji vainoja LBAS, ka tā bloķējot šā priekšlikuma virzību. Arodbiedrību pusē nostājās vienīgi “Saskaņas centra” pārstāvis Andrejs Klementjevs, kurš pauda pārsteigumu par koalīcijas deputātu tiesisko nihilismu: “Jūs nupat pastāstījāt, ka darba devēji nepilda likuma prasības. Taču tā vietā, lai panāktu likuma ievērošanu, jūs to mīkstināt un vēl kaunināt arodbiedrības, kuras šajā gadījumā ne pie kā nav vainīgas.” Tomēr deputāti pagaidām nepieņēma lēmumu par virsstundu samaksu, dodot laiku sociālajiem partneriem vēl panākt kompromisu.

LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns pēc sēdes pauda pārliecību, ka arodbiedrībām un darba devējiem izdosies vienoties šajā jautājumā. LBAS būtu gatava piekāpties piemaksas samazināšanai, ja likumā tiktu noteikts, ka koplīgumā darba devējs un darbinieki var vienoties arī par lielāku piemaksu. “Būtiski, lai šāda vienošanās būtu tieši koplīgumā, nevis darba līgumā, jo, slēdzot līgumu, jauns darbinieks parasti nav pietiekami stiprs, lai pastāvētu uz savu piemaksu,” teica Baldzēns.

Taču daudz grūtāk būs panākt kompromisu par LDDK priekšlikumu, kas paredz darba devējiem atvieglot to darbinieku atlaišanu, kas ir arodbiedrības biedri. Pašreizējais likums ļauj viņus atlaist tikai ar arodbiedrības piekrišanu (izņemot gadījumus, kad darbinieks veicis rupjus pārkāpumus). Tāpat uzņēmēji vēlas panākt iespēju vieglāk atlaist darbiniekus ar invaliditāti.

Ja darba devēju pusē ir deputātu vairākums, tad arodbiedrībām ir atbalsts tautā. Pērn LBAS sagatavoja Saeimas priekšsēdētājai un premjeram adresētu manifestu “Rokas nost no Darba likuma!”, kurā pieprasīja atstāt negrozītu virsstundu darba piemaksu un paturēt obligāto saskaņošanu, ja darba devējs vēlas atlaist arodbiedrības biedru. To jau parakstījuši vairāk nekā 17 000 cilvēku, un parakstu vākšana bez īpašas popularizēšanas joprojām turpinās.

Darba likuma grozījumus komisija turpinās skatīt nākamnedēļ. Bez jau minētajām likumprojekts paredz izmaiņas arī attiecībā uz darba līgumos un darba sludinājumos iekļaujamo informāciju (svešvalodu zināšanu prasības), asinsdonoriem piešķiramo atpūtas dienu skaitu, disciplinārsodu piemērošanas termiņiem, atvaļinājuma naudas izmaksu, darba un atpūtas laika regulējumu, kā arī to darbinieču aizsardzību, kuras baro bērnu ar krūti.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Nekādu strīdīgo normu nav! Uzņēmējiem virsstundas neviens neuzspiež!

 2. Turpinām 2009.gadā iesākto Atbildēt

  Pa Dombrovska nosprausto kursu!

 3. LDDK cinisma kalngals!

 4. Ja reiz uzņēmums nav spējīgs par virsstundām maksāt,tad nevajag ilgāk nodarbināt! Nav spiesta lieta!

 5. Uzņēmumu pārvaldēm pieliek Atbildēt

  Strādniekiem atņem

 6. Paldies. Mani “haltūrējot” vairs neredzēsiet, jo tā bija vienīgā iespēja kaut cik nopelnīt. Atceros pirms Jaunā gada darbā klejoja lapa, kurā bija japarakstās, ka esmu pret šo likumu “uzlabošanu”, acīmredozt kaķim zem astes. Un arodbiedrība arī var beigt imitēt strādāšanu. Pēdējais jaunums- mums darbā viskaitīgākais darbs, kā izrādās ir lielākajiem krēslos bezdētājiem, bet tas, ka cehā strādā ar formaldehīda līmi, putekļos utt, ir pat ļoti veselīgi.

 7. Nabagus grib nospiezt uz ceļiem Latvijā,nogriezt to ko vēlas nopelnīt ar virssstundām,lai pabarotu savas ģimenes.Kauns valdībai un asinssūcejiem darba devējiem.Kur te lai nemūk prom no Latvijas uz ārzemēm?!

 8. Pretīgs, nobarots purns. Tādi jau mums tie likumdevēji.

 9. Uzņēmēji vai tie, kas par tādiem uzdodas Atbildēt

  Kā ar nodoklīšu nomaksu un aplokšņu aldziņām?!

 10. Vai virstundās nostrādātais laiks ir mazāks vērtīgs? Ja nevēlas maksāt 100% par padarīto, lai ņem papildus strādniekus, kas nestrādā papildus un maksā par padarīto. Tas pats vien sanāks.

 11. bloķējot šā priekšlikuma virzību. Arodbiedrību pusē nostājās vienīgi “Saskaņas centra” pārstāvis Andrejs Klementjevs, kurš pauda pārsteigumu par koalīcijas deputātu tiesisko nihilismu: “Jūs nupat pastāstījāt, ka darba devēji nepilda likuma prasības. Taču tā vietā, lai panāktu likuma ievērošanu, jūs to mīkstināt un vēl kaunināt arodbiedrības, kuras šajā gadījumā ne pie kā nav vainīgas.” Tomēr deputāti pagaidām nepieņēma lēmumu par virsstundu samaksu, dodot laiku sociālajiem partneriem vēl panākt kompromisu.

 12. Salīdzināsim, kādi ir noteikumi par darbu sestdienā un virsstundas.
  Pajautāsim tiem, kas pelnīt grib – tu vari stādāt 5X 10 st un saņemt 55 stundu likmes plus sestdienā vēl klāt 12 stundu likmes, kopā 67 stundu likmes,
  jeb tikai 40.
  Un es pieņemšu jaunu darbinieku ar nepilnu darba slodzi par 18 stundu likmēm?
  Man, kā darba devējam lētāks ir otrais variants.
  Vai tu, darbiniek, to gribi>??

  • Ja darba devējs šitādu aritmētisko fufeli dzen, tad pie tāda nestrādāt. Ja nedēļā 10 virsstundas , tad pēc vecā likuma apmaksāja 60 stundas (pēc dubultā tarifa). Un plus darbs sestdienā, kas visas ir virsstundas +24 st. kopā apmaksai 84 st.likmes. Tāka pieņem vien uz adekvātu lukmi un slodzi papilddarbinieku, un sācmaksātcilvēka cienīgu algu.nevis dubultā nostrādini, bet alga par likmi.

 13. Domāju, ka būtu laiks beigt gausties un kaut reālu sākt darīt savā labā!?NEGAIDIET, ka valdiba šinī valstī mūs aizstāvēs?! NEGAIDIET!!! ŠĪ un ne arī visas bjušās NAV iedzīvotāju labā NEKO paveikušas un ARĪ NEPAVEIKS!!! Viņiem NEVAJAG, KA TE KĀDS NO LATVIEŠIEM PALIEK DZĪVOT…( nezinu, ka masveidigi kā latvieši no valsts aizbrauktu sveštautībnieki!? VIŅI BRAUC TIEŠĀM VIENĪGI LABĀKS DZīVES MEKLĒJUMOS UN NE CITĀDI…). Vismaz svešatautieši ir pārtikuši, jo viņu darba devēji zin savu cilvēku patieso vērtību, kamēr mūsējiem cilvēki ir po…uj…Trakākais ir fakts, ka NEKAUNAS KLADZINĀT, KA LATVIJA IR KĀ VECO ĻAUŽU PANSIONĀTS…Paši 23 gados uzmeistarojuši PANSIONTU ar visām no tā izrietošām sekām un piepildījuši savu VISKARSTĀKO VĒLMI… BRAVO!!! Gribētos, ka iebraucēji jums ierādītu jūsu īsto vietu!? Par veiksmes stāstu ārzemēs tiek izteikta NOŽĒLA UN LATVIEŠU LIELĀ NEUZŅEMĪBA DARĪT GALU ŠIM IZSMIEKLAM PA VISU NORMĀLI DOMĀJOŠO PASAULI, KAS MŪS UZTVER AR LĪDZJŪTĪBU…NEVIS APBRĪNU!? TĀDA IR REALITĀTE, JA PARUNĀ AR CILVĒKIEM NO CITĀM VALSTĪM!?? Nezinu, no KURIENES GRĀBTS TAS VEIKSMES STĀSTS UN KAM TAS VAJADZĪGS? Laikam šejienes nabagajai tautas adaļai, kura tālāk par istabas vai mājas slieksni NEVAR VIENKĀRŠI …TIKT!???…Kauns sen nodzerts, gods muldoņām NEKAD NAV BIJIS!!! JA PAŠI ESAT NELIEŠI UN NEKAUŅAS, TAD NEBĀZIET SAVĀ MAISĀ PĀRĒJOS! Nu un tad, ja vel aizbrauks 50000? Var taču braukt, jo mūsu valstī esot DEMOKRĀTIJA…Biju lepns, ka esmu latvietis, bet tagad esot ārzemēs, man IR KAUNS…

 14. Virsstundas var liecināt, par kāda nespēju, organizēt darbus. Tādēļ loģiski būtu, saglabāt piemaksu 100% apmērā. Jo, ja jau darba devējam tik ļoti vajag papildus uzstrādāt, lai paliek izvēle, vai nu par “papildus”, maksā dārgi, jo tas “papildus”, darbiniekam izmaksā dzīves laiku, kurš ir, ļoti dārga padarīšana, jeb pieņem darbā vēl kādu darbinieku, un samazini līdz ar to, valstī, bezdarbu! Savādāk protams, parlaments vairāk sliecās uz tautas ekspluatēšanas (modernās verdzības), pusi, un mazāk uz jaunu darba vietu radīšanu. Tādas problēmas deputātus, protams, var neuztraukt, jo patiesība taču saka, paēdušais neēdušo nesaprot!

 15. Tad samaziniet deputātiem un tiem kas saņem neatbilstoši astronomiskas summas par 50% būs godīgi. Un gatavojaties, tuvākajos reisos prom no Latvijas aizlidos nākamie 50’000 tūkstoš cilvēku.

 16. Mums jau tā ir vienas no zemākajām algām ES. Tad vēl piemaksas, par parstrādi grib nogriezt. Ko tad jūs gribat lai mūsu tauta vispār atstiep kājas? Nav taču kādi viduslaiki. Un mēs neesam kaut kādi vergi, kurus var par zupes sķīvi dienā ekspluatēt pēc sirds patikas. Cilvēki attopieties, beidziet ievēlēt šos neliešus Seaimā!!!

 17. Kapeec tad ,kaads uztraycas par projaambrauceeejiem uz iiriju , angliju …………… kaapeec…… ??? …..??? tiesi taapeec jo tur ja tu straadaa tad ariii maksaaaa a nevis ta ka seit

 18. civilizēts sociālists Atbildēt

  Latvijas valdībai vajag painteresēties citās, progresīvās valstīs kā regulēt attiecības starp darba devējiem un darba ņēmējiem. Par virsstundām noteikti ir jāmaksā papildus alga.

 19. Bišofai sveiciens no bārdainā Marksa!

 20. Solidarizēsimies vismas savā starpāun nestrādāsim nevienu virsstundu. Ja vajag darba devējam – papilddarbu līgumu par dubultu cenu. Un iestāsies miers.Izskaudīsim pašitopraksi ,ka mūs drīkst ekspluatēt.
  lai Saeima komplektā paņem eiropas sociālo hartu,kurā ir jāgarantē atalgojums,kas ļauj cilvēkam dzīvot. Lai arodbiedrība parāda,ka kaut ko spēj. Citādi velti maizi rij.
  Otrdien stājusies spēkā iepriekš Saeimas ratificētā Pārskatītā Eiropas Sociālā harta, kurā parlaments atbalstīja pantu par tiesībām uz darbu, bet pantu par minimālo algu – neiekļāva, liecina paziņojums oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

 21. Nekaunība samazināt piemaksas par virsstundu darbu.Eksplutācija cilvēku darbā,ne no labas gribas strādā virsstundas,jo puse tautas dzīvo pusbadā ar mūsu algām,strādā,lai pabarotu un apģērbtu bērnus,kad apģērba bērniem, pārtikas cenas aug,apkures,komunālie,elektrības un nākotnē gāzes……Rīkļu rāvēji-darba devēji ir paēduši un gūst peļņu,tāpēc jau no Latvijas darbaspēks mūk,ka strādā bez brīvdienām cilvēks,bet nomaksāt visu nevar…..Ārzemēs stādā un saņem normālu algu….Tā tā aizbraukšana turpināsies……Es arī saku rokas nost no Darba likuma,vagari.

 22. Panāksiet nekvalitatīvu attieksmi pret darbu un daudz nepadarītu darbu, slimnīcās nevienam nedrīkstēs likt strādāt… Nakti varēs mirt mierīgi nost….

 23. Tad lai viņi strādā paši…..

 24. kad beidzot tiks ieviesta tā saucamo “uzņēmēju” sertificēšana?
  Ja uzņēmumā kadru mainība, kāpēc netiek veikta uzņēmuma pārbaude, lai noteiktu problēmas iemeslus? Ja cilvēks tiek atlaists no darba, bet pēc tam citā vietā vai ārzemēs tiek pieņemts darbā tādā pat amatā vai pienākumos līdzīgā amtā, “uzņēmējam” ir jāliek pamatīgs naudas sods. Par cilvēku čakarēšanu.
  Ja “uzņēmējs” pieņem darbā migrantu, tad to nevar nodsarbināt ilgāk par laiku, kāds nepieciešams vietējā speciālista apmācībai, turklāt “uzņēmējam” jāsedz vismaz puse no izdevumiem, kas nepieciešami vietējā speciālista sagatavošanai. Pirms sākt bļaut, varu pateikt priekšā, ka šāds princips (migrants – vietējais) pastāv kādā attīstītā, demokrātiskā valstī un atšķirībā no Brīnumzemes, tur tā saucamajos “krīzes” gados nevajadzēja sacerēt pasaciņu – veiksmes stāsts.

 25. palielinājies mazo un vidējo uzņēmumu īpatsvars, kuri nevar samaksāt tik lielas piemaksas.
  …………..
  Elementāri – Nevar maksāt, lai liek sievu pie stellēm. Interesanti, kur ir tie “uzņēmēji”, kuri maksā par virsstundām un darbu brīvdienās?????????????????
  Turklāt, ir aizdomas, ka virsstundas liecina par “uzņēmēja” nekompetenci.

Draugiem Facebook Twitter Google+