×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
4. februāris, 2017
Drukāt

Gatavojas ieviest 5G mobilo tīklu

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

LMT prezidents Juris Binde (no kreisās) un "Nokia" 5G programmas vadītājs Kajs Sahala vakar paziņoja par noslēgto sadarbības līgumu 5G tīkla ieviešanā.

5G jeb līdz 10 Gbps – tas ir ātrums, kādu Eiropas mobilo sakaru tīklos sola pēc 2020. gada. SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) prezidents Juris Binde par šāda ātruma  izmēģinājumiem jau pašlaik sadarbībā ar “Nokia” paziņoja vakar.

Pašreizējā 3G tīklā divu stundu garu filmu lejuplādēt var 26 stundās, 4G tīklā – sešās minūtēs, bet 5G tīklā varēšot 3,6 sekundēs. 5G tīklā reakcijas ātrums ir viena milisekunde, pārvietojoties tajā nav traucējumu, un tas spēj apkalpot miljons iekārtu uz kvadrātkilometru. Salīdzinājumam: pašlaik LMT tīklam visā Latvijā pieslēgti 240 tūkstoši dažādu lietu (meteostacijas, “Sadales tīkla” skaitītāji, “Rīgas siltuma” skaitītāji utt.). Tādas ir tīkla ātrdarbības salīdzinošās priekšrocības, no kurām tieša labuma viedtālruņu izmantotājiem nebūs. 5G pamatā tiek uzskatīts par rūpniecisko tīklu viedajām pilsētām, – piemēram, transporta regulēšanai, e-medicīnai (attālinātām konsultācijām, pat operācijām), virtuālai apmācībai utt.

Jaunās paaudzes 5G tīkla ieviešanai Latvijā LMT jau šogad uzstādīs ar 5G tehnoloģiju savietojamas jaunās bāzes stacijas. Visā Latvijā LMT tīklā 800 MHz frekvencē jau izdalīta 200 KHz frekvence jaunās paaudzes mobilajam lietu interneta tīklam, bet reāli tajā strādā tikai viena bāzes stacija – tā, kas Rīgā LMT “štābā” Ropažu ielā. Nākamā 5G stacija būs sadarbības partnerim – Rīgas Tehniskajā universitātē.

“”Nokia” jau pašlaik piegādā 5G tehnoloģijas kādām 30 mobilo sakaru kompānijām un zinātniskām institūcijām visā pasaulē, ar kurām mums noslēgti sadarbības līgumi, desmit no tām ir Eiropā,” vakar “LA” pavēstīja telekomunikāciju tīkla infrastruktūras ražotāja “Nokia” 5G programmas vadītājs Kajs Sahala. “Pirmajiem 5G būs ASV, iespējams, jau šī gada beigās. Dienvidkorejā 5G tīklu grib dabūt gatavu uz ziemas olimpiskajām spēlēm 2018. gadā. Nākamgad to plāno ieviest arī Japāna. Eiropā 5G ir jāievieš no 2020. gada, bet daži operatori varētu būt gatavi tuvāko pāris gadu laikā,” viņš deva mājienu par LMT.

Kāpēc sadarbības līgums noslēgts ar Latviju, ar LMT? Vispirms tāpēc, ka mobilā interneta patēriņa ziņā Latvija ir otrā aiz Somijas (“Tefficient” 2016. gadā apkopotie dati). Somijā viens lietotājs patērē 5GB mēnesī, Latvijā – 3,7GB, seko Zviedrija ar 2,6GB, tālāk Dienvidkoreja, ASV, bet Igaunija ir tikai desmitajā vietā, vakar norādīja Juris Binde. Otrs iemesls izvēlei ir pārliecība, ka LMT ir mobilo tehnoloģiju līderis Latvijā, viņš nosauc. Trešo iemeslu – ilggadējo sadarbību ar “Nokia” – nosauca viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Vēl divus iemeslus nosauca arī Kajs Sahala. Ceturtkārt, Latvijā jau ir pieredze lietu interneta izmantošanā. Piektkārt: kaut 5G kā risinājums ir gatavs, tomēr tā komerciāla izstrāde var atšķirties no valsts uz valsti, jo katrā esot savi standarti un specifika, savas frekvences un citāda programmatūra. “Esam ieinteresēti no Latvijas saņemt 5G ieviešanas pieredzi, lai mēs šo mobilo tīklu padarītu vēl pilnīgāku,” atzina Kajs Sahala.

5G ieinteresēti iegūt arī RTU – tehnoloģiskās iespējas pētniecībai un arī mācību procesam, vakar atzina Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes dekāns Jurģis Poriņš un studenti. “Latvijas pētnieki, studenti un uzņēmēji varēs izmantot mūsu lietu interneta kanālu izpētei un biznesa risinājumu veidošanai. Apvienojot gudras tehnoloģijas, gudrus prātus un labas idejas, nostiprināsim Latvijas viedvalsts potenciālu, lai šī būtu labākā vieta, kur dzīvot un strādāt,” pārliecināts ir Juris Binde.

 

UZZIŅA

LMT: dati tīklā dubultojušies

apgrozījums – 190 miljoni eiro (+6%),

tīrā peļņa – 22,3 miljoni eiro

pieslēgumu skaits – 1 210 000 (+78 000),

944 4G bāzes stacijas (+189)

dubultojies datu patēriņš LMT tīklā par 33 000 TB (+45%),

investīciju apjoms sakaru infrastruktūrā – 28,4 miljoni eiro

Avots: LMT

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+