Praktiski
Rokdarbi

Gatavs svētku ludziņai: ieteikumi pašu gatavotam vai nomātam tērpam, maskām0

Foto – Shutterstock

Katru gadu bērnudārzā un sākumskolā tiek iestudētas ludziņas. Vecākiem tas nozīmē sagādāt bērnam masku vai tērpu, pārvēršot viņu par smaidīgu lāci, jautru rūķi, gaisīgu sniegpārsliņu vai viltīgu lapsu. Kā to vieglāk paveikt?

Vienkārši risinājumi

Uzvelkot vienkrāsainu apģērbu, kas atbilst iecerētajam tēlam, piemēram, lācim – brūnu, vilkam – pelēku, sniegpārsliņai – baltu, un uz sejas uzliekot masku, bērns lieliski varēs iedzīvoties lomā.

Lai ietaupītu līdzekļus un laiku, visvienkāršāk ir izdrukāt masku uz stingrāka papīra, ko pieļauj konkrētais krāsu printeris, izgriezt, tad uzlīmēt uz biezāka kartona un izkrāsot košos toņos. Rūpīgi jāiestrādā gumija – tā nevar būt tuvu malai, un noteikti jāpielīmē papildu stiprinājumi, lai nenokrīt. Maliņām var pielīmēt atbilstīgu lenti vai sintapona sloksnītes. Efektīgi izskatīsies fliteri (uzklāj līmi un uzkaisa krāsainos pulverīšus). Skaistas maskas var izdrukāt no interneta vietnēm www.itsybitsyfun.com, www.freefunfings.com un citām.

Vēl ātrāks risinājums – bērnam pirms izrādes uzzīmēt konkrētā tēla sejiņu. Šim nolūkam paredzētas speciālas krāsas (maksā, sākot no 7 eiro par sešu krāsu komplektu). Ar sejas krāsu zīmuļiem un krītiņiem (4–8 eiro par sešu krāsu komplektu) nevar iegūt tik niansētus toņus un veidot krāsu pārejas. Nopērkami arī konkrēta tēla, piemēram, tīģera, princeses, vilka, krāsu komplekti (cena aptuveni 3,5–4 eiro). Krāsas var iegādāties mākslinieku un hobiju preču veikalos, piemēram, “Zīmulis un ota”, “HobbySet”, “Māsiņas”, “Ideju soma”, arī lielveikalos.

! Bērna sejas āda ir ļoti jutīga. Lai nesabojātu svētkus, ieteicams iepriekšējā dienā pirms svētkiem uztaisīt provi – uz apakšdelma iekšpuses uzkrāsot mazliet konkrētās krāsas un vērot, kā reaģē āda. Ja stundas laikā nerodas apsārtums vai nieze, var droši krāsot.

Sniegpārsliņas, meža zvērus, mājdzīvniekus var uzburt, uz galvas uzliekot tēlam atbilstīgas stingras papīra lentes vai matu stīpiņas, taču bērnam ar tik niecīgu aksesuāru ir grūtāk iejusties lomā.

Apmetnis kopā ar masku

Ja prot šūt, var darināt apmetni. To piegriež saules tehnikā – izgriež apli, kam rādiuss ir vēlamais apmetņa garums. Viducī izgriež pavisam mazu apli (bērna tērpam tas ir apmēram 12–16 cm diametrā). Malas apšuj ar dekoratīvu lentīti. Ja apmetni velk pāri galvai, priekšpusē to var negriezt uz pusēm, bet lielākoties tas jādara – tad griezuma vietu apšuj ar lentīti, atstājot garākus galus, lai apmetni sasietu pie kakla. Uz tērpa var izšūt vai ar tekstila krāsām uzkrāsot konkrētā zvēra kažokam raksturīgas strīpas, pielikt asti vai ļipu. Sniegpārsliņai gar apmetņa malām piešuj spīdīgu eglīšu rotājumu virteni.

No tā paša auduma gatavo masku, ko ar karsto līmi pielīmē iepriekš izgrieztajam kartonam, ar dekoratīvo lenti apstrādā maliņas un pielīmē ūsas, deguntiņu. Internetā var atrast dažādu masku paraugus, tāpēc pagatavot nav sarežģīti, pat ja nemāk zīmēt. Izmaksas ir aptuveni 7–10 eiro par audumu un lentītēm, dārgāk – ja pērk tekstila krāsas.

Lasi tālāk un uzzini, kur var tērpu iznomāt!

Nomāt vai pirkt?

Novados karnevāla tērpus var meklēt kultūras namu noliktavās, bet galvaspilsētā tos iznomā ļoti daudzi uzņēmumi. Lūk, daži saloni Rīgā.

• Karnevāla un teātra tērpi (www.bernu­kostimi.lv). Nomas maksa ir 5–25 eiro atkarībā no tērpa komplektācijas. Iespējams izvēlēties dzīvnieku kostīmus, pasaku tēlus, tērpus par meža un dārza tematiku.

• IU “Sers” (www.sers.lv) pieejami 600 karnevāla tērpi. Nomas maksa – 9,50 eiro, termiņš – trīs dienas.

• Radošā studija “Laiva” (www.laivas­balles.lv) piedāvā 250 karnevāla tērpus bērniem. Nomas maksa ir 7–10 eiro, termiņš – 48 stundas. Pieejami vairāk nekā 160 pasaku tēli.

• “Rīgas rēvija” (wwww.baloni.lv) karnevāla tērpus iznomā par 9 eiro diennaktī (ķīlas nauda – 21 eiro). Plašā klāstā ir gan meža, gan mājas dzīvnieki, kā arī filmu un multi­pli­kācijas filmu personāži.

Saistītie raksti

Pret iznomāto tērpu jāizturas ļoti saudzīgi. Nomas uzņēmumi iekasē diezgan lielu ķīlas naudu (aptuveni 20–40 eiro), ko atdod, ja tērps nav sabojāts, bet, ja tas ir netīrs vai saplēsts, patur daļu vai visu iemaksāto drošības naudu.

Jauna karnevāla tērpa izmaksas atšķiras atkarībā no tā daļu daudzuma un kvalitātes. Piemēram, www.ammari.lv cena ir, sākot no 20 eiro par kombinezona tipa kostīmu ar galvas masku, savukārt www.kostimi.lv apmetnis ar galvas masku maksā, sākot no 15 eiro. Atsevišķas detaļas, teiksim, tumsā spīdošus tauriņa spārnus, sikspārņa spārnus, dažādu dzīvnieku ragus un maskas var nopirkt par 5–6 eiro. Karnevāla tērpi (gan nomā, gan jauni veikalā) lielākoties domāti bērniem līdz 14 gadu vecumam.

LA.lv