×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. maijs, 2013
Drukāt

Gaučo ar akordeonu – Renato Borgeti


ReklāmfotoReklāmfoto

29. maijā Latvijā atgriežas kolorītais brazīliešu akordeonists, bagātīgo Dienvidbrazīlijas gaučo mūzikas tradīciju meistars Renato Borgeti. Šajā reizē mūziķis ierodas kopā ar kvartetu “Renato Borghetti Quartet”.


 

Jau otrreiz ierodoties Latvijā, pasaulslavenais brazīliešu akordeonists (43) piedāvās Latīņamerikas mūziku ar džeza, tango, pasaules popmūzikas, polkas un mizetes elementiem, ar afrikāņu sinkopēm un itāliski spāniskām ietekmēm. Mūzikas apskatnieki viņa mūzikas skaņās saklausa Argentīnas pampu vēju sajaukumu ar Eiropas, Francijas un Itālijas mūzikas elementiem.

Borgeti skaņdarbi ir balstīti uz Riugrandi du Sulas, viņa dzimtā Brazīlijas štata, folkloras elementiem. Turienes mūzika bieži asociējas ar gaučo (Latīņamerikas etniskās grupas) melodijām un ar brazīliešu diatonisko instrumentu “gaita ponto” – tas ir kas līdzīgs akordeonam ar podziņām. Šo instrumentu Brazīlijā ieveduši portugāļu kolonizatori, savukārt 20. gadsimta itāļu emigranti spēcīgi ietekmējuši tā spēles stilu. Pašlaik R. Borgeti aktīvi rūpējas arī par sava instrumenta nākotni – 2010. gadā tika prezentēts viņa dzimtenē ražots diatoniskais akordeons “Borghetti”.

Savu pirmo disku Borgeti ieskaņojis 1984. gadā, un kopš tā laika katrs viņa albums iemantojis aizvien lielāku popularitāti. Viņš ir izrāvies no vecajām formām, atjautīgi veltot sevi jaunām idejām, taču aizvien saglabā uzticību savai folkloras pagātnei. Mūziķis ir pārskatījis, pārlicis, aranžējis un ar jaunu skanējumu bagātinājis savas dzimtās puses tipiskās melodijas.

Viņa instruments skan intensīvi un spēcīgi, un tieši tādēļ viņš ir kļuvis par kulta mūziķi gan savā dzimtenē, gan aiz tās robežām.

Neraugoties uz drosmīgiem eksperimentiem, uz skatuves allaž kāpj simtprocentīgs, garmatains gaučo – ar platmali un platās biksēs, taču viņa magnētismu un skatuves šarmu dēvē par nepārvaramu. To, cik ļoti iemīļots mūziķis ir viņa pielūdzēju vidū, liecina kaut vai fakts, ka viņam pat dots mīļvārdiņš – Borgetīno.

Mēdz uzskatīt, ka gaučo mūzikā Borgeti izdarījis to pašu, ko Pjacolla – tango žanrā. Borgeti ir pirmais brazīliešu mūziķis, kurš par savu debijas albumu saņēmis Zelta disku (200 000 kopiju). Savukārt viņa pirmais Eiropā izdotais albums “Gauchos” (“Quinton”, 2005) tika nominēts prasīgajai “Deutschen Schallplattenkritik” balvai. 1991. gadā Borgeti kļuva par Sanpaulu kritiķu asociācijas balvas ieguvēju. Viņa albums “Gaita Ponto Com” (2005) tika nominēts “Grammy Latino” balvai.

Borgeti jaunākais studijas albums “Fandango” nācis klajā 2007. gadā, ierakstīts viņa mājas studijā, rančo Portoalegrē, nominēts latīņu “Grammy”, bet Eiropas izdevumu piedzīvojis 2009. gadā.

Kopš mūziķa pirmās viesošanās Latvijā 2009. gadā viņš paguvis izdot savu pirmo un ilgi gaidīto koncertierakstu “Andancas” (2012), ieskaņotu Briseles mūzikas klubā “Muziekpublique” (“Saphrane Records/Music&Words”). Tā ir Borgeti Eiropas 10 gadu turnejas esence, kas apkopota arī filmā “Borghetti na Estrada”. Šobrīd mūziķis devies Eiropas turnejā. Kā apgalvo pasaules mūzikas festivāla “Womex” apskatnieks – tas, kurš nav redzējis Borgeti uz skatuves, nezina, kas ir patiess prieks un improvizācija.

 

VARBŪT NODER

Laiks – 29. V 19.00.

Vieta – Lielā ģilde.

Biļetes – “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās.

Cena: Ls 10 – 30.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+