×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
25. maijs, 2015
Drukāt

Gaujas nacionālajā parkā atklāj jaunu sūnu sugu (1)

Foto: Rēzeknes augstskolaFoto: Rēzeknes augstskola

Pētnieki brioloģijas ekspedīcijas laikā Gaujas Nacionālajā parkā (GNP) atklājuši jaunu sūnu sugu – ‘Campylopus fragilis’, liecina informācija Rēzeknes augstskolas (RA) mājaslapā.

Latvijā līdz šim nekonstatētā jaunā sūnu suga atklāta pirmajā ekspedīcijas dienā, 15.aprīlī, uz smilšakmens atsegumiem GNP. Sūnu suga ir sīka, grūti pamanāma un reta.

Viens no ekspedīcijas organizatoriem, Vācijas sūnu speciālists Stefens Kaspari bijis patīkami pārsteigts par lielo sūnu daudzveidību GNP, kur salīdzinoši mazā mērogā vērojama liela sugu bagātība. Piemēram, uz smilšakmens atseguma vienā kvadrātdecimetrā atrasta 21 sūnu suga. Briologs atzīmējis, ka interesanti redzēt Latvijā sūnu sugas, kuras ir reti sastopamas kalnos Rietumeiropā.

Valsts AS “Latvijas Valsts meži” (LVM) vecākā vides eksperte Ilze Rēriha norādījusi, ka smilšakmens atsegumi un to brioflora ir vieni no mīļākajiem izpētes objektiem, tāpēc ļoti nozīmīga bija iespēja konsultēties ar Vācijas sūnu speciālistu. Iegūto pieredzi būs iespējams izmantot tālākajā darbā, jo arī LVM pārvaldījumā esošajās teritorijās ir sastopami smilšakmens atsegumi ar retām un īpaši aizsargājamām sūnu sugām, piebilst Rēriha.

Ekspedīcija notika 15. un 17. aprīlī, un to organizēja Vācijas sūnu speciālists Kaspari sadarbībā ar RA Reģionālistikas zinātniskā institūta vadošo pētnieci Annu Mežaku un Latvijas botāniķu biedrību.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai pētnieki ir papētijuši kādas sugas iet bojā pielietojot intensīvo mežsaimniecību – pielietojot kailcirtes? Būtu interesanti.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.1
Alūksne +18.6
Daugavpils +21.7
Saldus +18.2
Liepāja +17.2
Jelgava +17.4
Ventspils +17.0
Limbaži +17
Madona +20.6
Rēzekne +22.3
Draugiem Facebook Twitter Google+