×
Mobilā versija
Brīdinājums +25°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
22. oktobris, 2015
Drukāt

Nebijis gadījums Latvijas medniecības vēsturē – par kluba vadītāju ievēl sievieti (18)

Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Par sievieti mastā ar plinti rokās šodien neviens vairs nebrīnās, un tas nozīmē, ka dāmas arī medību pasaulē pamazām ieņem līdzvērtīgas pozīcijas blakus kungiem. Sievišķajam papildinājumam šie neko daudz pretī neturas, daudzi to uzņem pat atzinīgi, bet Gaujienas pagasta kluba “Gaujmala” vīri gājuši vēl tālāk – uzticējuši vadību vienīgajai kolektīva medniecei Iritai Stūrītei. Jaunā priekšniece gan smej, ka ievēlēta ar gudru ziņu, lai medniekiem pašiem nav jānoņemas ar birokrātiju un papīru rakstīšanu.

No dzinējas par mednieci

Sieviete – kluba priekšniece? Pabrīnās abu Latvijas lielāko mednieku biedrību vadītāji – viņi nevarot atcerēties līdzīgu gadījumu savās organizācijās. Taču Iritu Stūrīti nemulsina izredzētās statuss, nav tam laika, jo jāsteidz noslēgt ar zemes īpašniekiem vesels lērums līgumu, kuriem termiņš beidzas gada nogalē. Nav līguma, nav medību. Ir saimnieki, kas papīrus paraksta uzreiz, ir tādi, kas stīvējas un dara to pat gadiem. Dažu labu spītnieku Iritai jau izdevies piedabūt uz sadarbību, viens no viņiem pat noteicis – ar sievieti visu var sarunāt. Gaujienas mednieku izvēle sāk atmaksāties.

Par piedāvājumu uzņemties kluba valdes priekšsēdētājas amatu Irita daudz nav prātojusi – kāpēc ne. “Dzīvi cenšos uztvert vienkārši,” viņa nosaka. Tieši tāpat izlēmusi no dzinējas kļūt par mednieci. Kad pāris vietēja mēroga šaušanas sacensībās ar pneimatisko ieroci tikusi uzvarētājos, vīrs mudinājis – jānāk medniekos, cik ilgi bridīsi pa mežu.

Dzinējos Irita pieteicās darba dēļ – strādā viņa par skolotāju Gaujienas internātpamatskolā un pēc emocionāli un psiholoģiski grūtām stundām skolā vajadzējis atslodzi. Izvēlējusies doties kopā ar vīru medībās par dzinēju – daba, svaigs gaiss. Dzīšana gan nav tā vieglākā izklaide, viņa atzīst. “Neejam kā pa parku – mežā ir izcirtumi, grāvji, krustām šķērsām sakrituši koki, un visam jātiek pāri.”

Kad gadu bija nostaigājusi, dzīdama meža zvērus, sākusi domāt – kāpēc gan viņa arī nevarētu būt medniece, stāvēt ar vīriem kopā mastā vai baudīt dabu, sēžot mednieku tornītī? Pēc dažiem mēnešiem mednieku kursos nolikusi eksāmenu un devusies ar vīru uz veikalu pirkt bisi.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Gan jau mutisko nolika eksamenu un tika kas tur jauns vai ari praktisko daļu bet ir viena nianse jazin pie kura vérsties???????

 2. Gan jau mutisko nolika un tika ?????????

 3. Liezērē mednieku klubu Dzeņi arī vada dāma – medniece

  • Paldies par informāciju, noteikti uzmeklēšu arī Liezēres mednieku kluba vadītāju. Diemžēl precīzu informāciju par sievietēm – mednieku kluba vadītājām nav iespējams iegūt.

 4. Malacis! Vienīgais cilvēks, kas klubā māk šaut 🙂

 5. Mednieki ir slepkavas prieka pēc!
  Jo lai iekļūtu mednieku klubiņā ir jābūt gana bagātam!
  Lai sapirkt visu ekipējumu, ieročus, atļaujas, dalībmaksas un pārējo, naudas vajag diezgan daudz.
  Tātad gaļu šie cilvēki var nopirkt veikalā un/vai izaudzēt paši.
  Mednieki triecoties pēc rofejas (skaistākā, spēcīgākā, lielākā…ragu žubura, kažoka spīduma) iznīcina dzīvnieku labāko gebofondu. Aiz sevis atstājot slimos un vārgos kurus nomoca ziema. Vecie vilku vectētiņi ziemā “aplasa” ķēdes suņus jo nav pietiekošas barības mežā. Jo kā zināms vasarās plēsēji pārtiek no pelēm, bet ziemā pulcējas boros nogāž vienu sturnu, alni, cūku un tad nedēļu, divas nograuž. Bet tagat pietrūkst vilku lai veidotu barus, bet spēcīgie izšauti skaistā kažoka un adrenalīna dēļ.
  Protams beigās vainīgi dzīvnieki kuri “traucē” cilvēkam ienākot pilsētās, izbradājot sējumus un citādi bail iet mežā, kaut gan ja nebūtu šo mājas un meža dzīvnieku jūsu dvēseles būtu pavisam tukšas un aukstas.

 6. Skaista sieviete, lai veicas. Neklausies vecos perdeļus un zālēdājus. 🙂

 7. Nu nav gan nebijis gadījums. Astoņdesmito gadu otrā pusē Spilves lidotāju mednieku kluba priekšniece arī bija sieviete. Maija, uzvārdu gan neatceros (reizēm braucām ar mammu līdzi tēti, biju mazs meitēns tad. Stundas palīdzējām atstrādāt: eglītes stādot, cirsmas tīrot, barotavas labojot). Medību objekts bija kolektīvam bija Saldus rajonā starp Zirņiem un Pampāļiem.

 8. Kas ir ko, večiem škrobe vai ari skauž

 9. Ienīstu slepkavotājus prieka pēc. Sieviete slepkavotāja škiet šaušalīgi. Nu nav taču badā?

 10. Ir arī tādi INŽENIERI kuru sievietes cep,vāra un slauka dibenus aiz viņiem.Jo viņas lūk tam radītas…Malacis IRITA lai arī turpmāk veicas…

 11. Sievietes misija gan, manuprāt, ir dzīvības došana, radīšana. Taču šeit – viss otrādi. Bet gadās arī tā, ka daži vīrieši arī ir memļas.

 12. Ha,darbīgās Latvijas sievietes un labi ka tādas mums ir.Lai veicas Iritai!

  • Paldies, Anda!

   • Medīt un medības-tās patiešām vajag ”uzticēt”vīriešīem-sievietēm tik daudz lietu un hobiju,kas piemērotāki!Gribētu redzēt,kā sieviete tiek galā ar visu,kas medniekam ir jāiizdara….to,ka ir sievietes,kuras dzer vairāk par večiem,es gan piekrītu,iedomājoties vien,ka sieviete sadala medījumu un visu pirmapstrādi,jau slikti paliek!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25
Alūksne +22.1
Daugavpils +23.9
Saldus +24.0
Liepāja +23.3
Jelgava +25.7
Ventspils +22.9
Limbaži +24
Madona +22.9
Rēzekne +23.3
Draugiem Facebook Twitter Google+