×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.9°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
10. decembris, 2016
Drukāt

Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (13)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Arī dabasgāzes rēķinu dalīs. Pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas nākamā gada 3. aprīlī aptuveni 400 000 mājsaimniecības rēķinā redzēs dabasgāzes cenu, sadales sistēmas pakalpojumu izmaksas un PVN summu. Kāds skaitlis būs redzams rēķinā? Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš paredz izmaiņas.

Cik maksāsim

Patlaban mājsaimniecības Latvijā par gāzi maksā vienu no viszemākajām cenām, bet juridiskās personas – vienu no visaugstākajām cenām ES. Kas notiks pēc gāzes tirgus atvēršanas nākamā gada 3. aprīlī? Svarīgi saprast, ka tāpat kā agrāk dedzināsim Krievijas gāzi. Mūsu valsts dabasgāzes sistēma dod iespēju gāzi saņemt no Krievijas un no Lietuvas. Piegādātāji a/s “Gazprom” un a/s “Itera Latvija”.

Privatizācijas laikā slēgtā vienošanās ir iemesls, kāpēc Latvijā ir viena no visaugstākajām dabasgāzes vairumtirdzniecības cenām Eiropā. Eiropas Komisijas apkopotā informācija par šā gada 3. ceturksni rāda, ka Latvijā dabasgāzes vairumtirdzniecības cena bija viena no visaugstākajām Ziemeļeiropā, Centrālajā Eiropā un Rietumeiropā – 16,64 eiro/MWh. Salīdzinājumam – Vācijā tā bija no 13,01 līdz 14,27 eiro/MWh, Lielbritānijā no 12,34 līdz 14,86 eiro/MWh, Nīderlandē 12,82 eiro/MWh. Somijā dabasgāzi 3. ceturksnī vairumā pārdeva vidēji par 19,32 eiro/MWh, Igaunijā par 18,17 eiro/MWh, Lietuvā cena bija 14,86 līdz 16,75 eiro/MWh.

“Mājsaimniecību tirgus ir ļoti saskaldīts. Dabasgāzes piegādes izmaksas līdz katrai plītij ir neproporcionālas tām, kādas ir komercklientiem. Manuprāt, dabasgāzes gala cenai, nevis gāzei kā produkta cenai, pateicoties sadales pakalpojumam, vajadzētu pieaugt. Tai nevajadzētu kāpt būtiski tāpēc, ka likumā un regulatora noteikumos ir iestrādāti aizsardzības mehānismi,” nākotni cenšas iezīmēt R. Āboltiņš. Tātad gāze maksās lētāk, bet tās sadales tarifs, visticamāk, kāps.

Savukārt Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks lēš, ka nākotnē par gāzi maksāsim tādu pašu naudu kā Rietumeiropā un vēl papildus par gāzes transportēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Mēs visu laiku maksājam vairāk par vāciešiem. Procentos no algas mēs maksājam nenormāli daudz.

 2. Gāze būs lētāka – urāā! Piegāde tagd dārgāka – līdz ar to civēkiem būs jāmaksā vairāk. Elektroražotāji šo
  cilvēku apkrāpšanu jau izmēģināja! Viss izdevās.

 3. NEKAS ŠAI VALSTĪ NEBŪS LĒTĀKS TIE IR TIKAI PIRMS VĒLĒŠANU SAUKĻI

 4. Žēl gan ,ka ORK vēl nav pievienots gāzes rēķinam. Vai Krievijā piepirktā (trūkstošā) elektroenerģija arī tiek aplikta ar ORK un uz kurieni šo naudu pārskaita, uz Krieviju?

 5. Par gāzes CENU ir jāatskaitās bruxelēm – to vienkārši nepacelsi.
  Piegādes ir katras “republikas” iekšējā lieta – par tām var dīrāt
  kaut 100 € par kubikmetru ! 🙂

 6. čava Klava, kafijas biezumos skatoties Atbildēt

  Lētāka būs tikai tā gāze, kas nāk no vēdergala; viss pārējais kļūs krietni dārgāks. Un mēs dzirdēsim bezgaldaudz nekaunīgu melu sadārdzinājuma pamatojumam …

 7. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Nu ko – kārtējā demagoģija no eksperta puses. par to gāzes cenu salīdzinošajās vērtībās – šobrīd tai cenā iekļauta arī infrastruktūra, piegāde un ekspluatācija. Pēc liberastizācijas – tie būs atsevišķi rēķini – 2 monopolistiem – par infrastruktūru/piegādi atsevišķi, par patēriņu atsevišķi. ja vēl valsts paņems daļu kā akcijas, tad cena augs nemitīgi. Ģērēs tautu, ai kā ģērēs. Bet eksperts āboliņš nav nekāds eksperts, bet tukšu salmu kūlējs.

 8. Vai jums ir nepieciešams Ziemassvētku aizdevumu ??? vai aizdevumu, lai sāktu jauno gadu un nomaksātu parādus ??? Vai jums ir noraidīts ar bankas un citas finanšu iestādes? Vai jums ir nepieciešams konsolidāciju aizdevumu vai hipotēku? Meklēt ne vairāk, jo mēs esam šeit, lai visas jūsu finanšu nepatikšanas pagātnei. Mēs aizdevumu fondiem, lai personām un uzņēmumiem nepieciešama finansiāla palīdzība ar likmi 2%. Nav sociālās apdrošināšanas numurs nepieciešams un nav kredīta pārbaude nepieciešama, 100% garantēta. Es vēlos izmantot šo mediju, lai informētu Jūs, ka mēs padarīt uzticamu un saņēmēju palīdzību, un mēs būsim priecīgi piedāvāt Jums aizdevumu.
  Tātad rakstiet mums šodien: (euchariadanielloanfirm@gmail.com) pieteikties šim aizdevumam.

 9. Atkal tauta apcakareta ,tiks noplesta karteja adas karta nabadzigajiem bet valdiba vis kartiba .

 10. ATKAL TAUTA APCAKARETA .

 11. Kam pieder trubas,tas vinnē!

 12. Tālāk gan nelasīju – toties jau redzēju, kā pie mums ar elektrību…, kas arī lētāka (kam?).

Draugiem Facebook Twitter Google+