×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. marts, 2017
Drukāt

Gāzes tirgus atvēršana: uzņēmumi aprīli gaida ar bažām (1)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Siltums mūsu klimatiskajos grādos dažus mēnešus gadā ir pirmās nepieciešamības prece – par siltumu, tā cenu un piegādātājiem runā un domā visi. Viena vareni stabila nozare. Tomēr 2017. gads nozarē nes vairākus nezināmos, jo aprīlī beidzot atvērsies gāzes tirgus.

 

Apgrozījums aug vien diviem

Vērtējot siltumapgādes nozares uzņēmumu finanšu rādītājus, 2015. gads šķiet divējāds – apgrozījumu izdevies audzēt vien diviem uzņēmumiem. Superlēciens izdevies Liepājā bāzētajam “UPB Energy” – apgrozījums audzis par 125%. Kompānijas valdes loceklis Māris Dzirnieks sacīja, ka pērn lielākais projekts bijis Kurzemē lielākās biomasas koģenerācijas stacijas būvniecība. Tāpat arvien pieaugot arī koģenerācijas moduļu pārdošanas bizness. “Šobrīd realizējam līdz šim Eiropā nebijušu projektu – Horvātijas pilsētā Draškovecā ražojam divus 1,2 MW moduļus, kas darbosies ar ģeotermālo gāzi, kas iegūta no minerālūdens,” sacīja kompānijas pārstāvis.

Tikmēr 2015. gadā būtiski apgrozījums krities “Fortum Jelgava” – vairāk nekā uz pusi, tomēr tas izskaidrojams ar uzņēmuma reorganizāciju – “Fortum” grupā kopš 2015. gada nošķirts siltuma un elektrības ražotājs koģenerācijas iekārtās “Fortum Latvia” un siltumpiegādātājs “Fortum Jelgava”. Ja abu uzņēmumu apgrozījumus saliktu kopā, skaitlis tuvotos 30 miljoniem eiro. Uzņēmuma vadītāja Latvijā, zviedriete Jūlija Sundberga aizvadīto gadu Latvijā vērtē kā veiksmīgu – izdevies nedaudz pieaudzēt siltumenerģijas un elektroenerģijas pārdošanas apjomus, sekmīgi ieviesta arī automātiskās attālinātās skaitītāju mērījumu nolasīšanas sistēma.

Labā ziņa – peļņa, kaut niecīga, bijusi visiem. Lielākais siltumražotājs valstī ir “Rīgas siltums” (“RS”). Tā valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis ir lepns, ka pērn rīdziniekiem izdevies piedāvāt zemāko siltum­enerģijas tarifu lielo pilsētu vidū (šogad tas varētu samazināties par vēl 3%), kā arī turpina augt centrālapkurei pieslēgto mājsaimniecību skaits – Rīga ir līdere ar 70%. Būtiski, ka pērn uzņēmums atteicies no rezerves kurināmā – mazuta izmantošanas, lai neradītu sēra dioksīda emisijas. Pirms mēneša AS “Rīgas siltums” sāka liet pamatus biokurināmā katlumājai Rencēnu ielā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Protams, joprojām, visticamāk…- kāda liekvārdība ekspertam!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+