×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
7. septembris, 2012
Drukāt

«Gazprom» izmeklēšana – laba ziņa patērētājiem

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ziņa, ka Eiropas Komisija (EK) uzsākusi oficiālu izmeklēšanu pret Krievijas gāzes uzņēmumu “Gazprom” par iespējamu konkurences ierobežošanu vairāku Eiropas Savienības (ES) valstu – arī Latvijas – tirgos, “karsta” būs vēl ilgāku laiku kaut vai tāpēc, ka ārā kļūs vēsāks un cilvēki par gāzes cenu noteikti domās vairāk nekā vasaras mēnešos.

 

Un tieši tādēļ izmeklēšanas uzsākšana ir laba ziņa. Tā vēlreiz apliecina, ka EK ir svarīgi, lai cilvēki Latvijā būtu droši, ka par gāzi nepārmaksā.

Kas tad īsti tikko uzsāktajā izmeklēšanā tiks pētīts? Pirmkārt, “Gazprom” varētu būt kavējis brīvu gāzes plūsmu izmeklēšanā iesaistītajās valstīs, proti, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā un Bulgārijā. Otrkārt, “Gazprom”, iespējams, licis šķēršļus gāzes piegādes dažādošanai šajās valstīs. Treškārt, “Gazprom” saviem klientiem, iespējams, noteicis negodīgas cenas, piesaistot gāzes cenas naftas cenām. Ja šīs aizdomas ir pamatotas, tad nav grūti secināt, ka patērētāji par gāzi bijuši spiesti maksāt vairāk.

Tomēr aizdomas vien vēl nenozīmē, ka tās arī apstiprināsies, un EK attieksme pret “Gazprom” šajā izmeklēšanā būs tāda pati kā citos gadījumos, kad radušās aizdomas par konkurences noteikumu pārkāpšanu. Kaut gan EK šī lieta būs viena no prioritātēm, pašlaik nevar pateikt, cik daudz laika prasīs tās šķetināšana. Tas atkarīgs ne tikai no lietas sarežģītības, bet arī no tā, cik lielā mērā “Gazprom” sadarbosies ar komisiju. Ja aizdomas apstiprināsies, EK liks pārkāpumus novērst, tāpat kā tā var arī piespriest naudassodus.

 

Varētu jautāt – bet kā gan EK var pieņemt lēmumus par “Gazprom”, Krievijas uzņēmumu? Var. Jebkuram uzņēmumam, kas darbojas ES tirgū, ir jāievēro vieni un tie paši spēles noteikumi – vai tas būtu reģistrēts kādā no dalībvalstīm, Krievijā vai ASV.

 

Piemēram, ASV datorgigantiem “Intel” un “Microsoft” par ES konkurences noteikumu neievērošanu piespriesti miljardos mērāmi sodi. Šīs izmeklēšanas mērķis nav “sodīt” Krieviju – tā ir saistīta tikai un vienīgi ar viena uzņēmuma rīcību, darbojoties ES tirgū. Kā Krievijas, tā ES interesēs ir uzturēt tādas tirdzniecības attiecības, kurās tiek ievēroti pastāvošie likumi, vai tie būtu Krievijas vai, kā šajā gadījumā, ES.

Brīva konkurence ir nozīmīga Eiropas enerģētikas politikas šķautne. Tās mērķis ir nodrošināt drošu enerģijas piegādi par pieņemamu cenu visā Eiropā – un tāpēc ir svarīgi, lai gāzes tirgū valdītu konkurence. Otra svarīgā lieta ir piegāžu drošība, un te pēdējo gadu laikā situācija ES ir uzlabojusies. Cerams, ka nākamajās ziemās cilvēki Latvijā varēs būt droši gan par gāzes piegādi, gan to, ka par siltumu nepārmaksā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+