Pasaulē
Eiropa

Gdaņskā mākslas students uzstāda skandalozu pieminekli 16

Foto – AFP/LETA

Polijas pilsētā Gdaņskā kāds vietējās mākslas akadēmijas students blakus padomju armijas karavīriem veltītajam piemineklim uzstādījis paša darinātu skulptūru, kurai devis vārdu “Komm Frau” un kurā atveidots sarkanarmijas karavīrs, kurš ar vienu roku aiz matiem sagrābis guļošu sievieti un ar otru roku viņai mutē ielicis pistoli.

Skulptūras autors ir 26 gadus vecais Gdaņskas mākslas akadēmijas students Jerži Sumačiks. Savu skulptūru viņš Gdaņskā novietoja 12. oktobra vakarā, taču jau nākamās dienas agrā rītā varas iestādes to aizvāca, raksta vietējais izdevums “Dziennik Baltycki”. Polijas mediji ziņo, ka skulptūrā sarkanarmietis atveidots kā sievietes, kura gaida bērnu, izvarotājs, kurš pēc zvērības pastrādāšanas savu upuri grib nogalināt. Skultpūras uzstādīšanu Sumačiks nebija saskaņojis ar vietējo pašvaldību, un šobrīd lietas izskatīšana nodot vietējai prokuratūrai, kura lems vai ir pastrādāts noziegums un nepieciešams sākt izmeklēšanu pret studentu.

Nopratināšanas laikā Gdaņskas policijā Sumačiks skaidrojis, ka šo skulptūru veltījis vēsturiskās patiesības atjaunošanai un sieviešu likteņiem kara gados. Viņš stāstījis, ka savu skulptūru bija iecerējis uzstādīt jau 17. septembrī, pieminot Padomju Savienības iebrukuma Polijā 74. gadskārtu. Turklāt saskaņā ar Gdaņskas izmeklētāju atstāstīto Sumačiks viņiem paudis, ka skulptūru patiesībā būtu vajadzējis uzstādīt pie Brandenburgas vārtiem Berlīnē, nevis Gdaņskā. Taču studentam pietrūcis naudas šīs idejas īstenošanai.

Jāpiebilst, ka septembrī nezināmi aktīvisti Polijas pilsētā Poznaņā padomju karavīriem veltīto pieminekli aplēja ar sarkanu krāsu.

LA.lv