×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. maijs, 2012
Drukāt

Gdaņskā poļi apmētājuši “Ļeņinu” ar olām

gdanska

Protestējot pret Vladimira Ļeņina vārdu saturošā uzraksta “Ļeņins” atjaunošanu virs neatkarīgās arodkustības “Solidaritāte” dzimšanas vietas – Gdaņskas kuģu būvētavas – vārtiem, vairāk nekā 100 cilvēku apmētājuši atjaunoto dekoru ar olām, ziņo Polijas Radio.

 

Uzraksts “Ļeņina kuģu būvētava” virs otrajiem vārtiem tika atjaunots pirmdien, neņemot vērā vietējo opozīcijas politiķu un pašreizējās arodbiedrības “Solidaritāte” iebildumus. Gdaņskas kuģu būvētavā, kas tolaik nesa Krievijas boļševiku apvērsuma līdera Ļeņina vārdu, 1980. gada augustā aizsākās kustība, kas vēlāk pārauga leģendārajā “Solidaritātē”, kura nepilnas desmitgades laikā panāca totalitārā režīma krišanu Polijā.

1980. gada 31. augusts, kad tika parakstīts līgums starp varasiestādēm un streikojošajiem Gdaņskas kuģu būvētavas strādniekiem, kurus vadīja vēlākais “Solidaritātes” līderis Lehs Valensa, tiek uzskatīts par robežšķirtni cīņā pret komunistisko režīmu. Ideja par vārtu atjaunošanu to kādreizējā izskatā pieder Gdaņskas mēram, premjerministra Donalda Tuska partijas “Pilsoniskā platforma” politiķim Pāvelam Adamovičam. Viņš apgalvo, ka 1981. gada decembrī karastāvokļa laikā tanku sabojātos vārtus nolēmis atjaunot izglītojošos nolūkos. Savukārt arodbiedrības Gdaņskas nodaļas līdera vietnieks, uzrunājot protestētājus, paziņoja, ka pienācis laiks Adamoviču nomainīt, un pēc Eiropas futbola čempionāta arodbiedrības sākšot vākt parakstus referendumam par mēra atstādināšanu.

Ceturtdien pie Gdaņskas kuģu būvētavas otrajiem vārtiem bija pulcējušie aptuveni 100 cilvēki – galvenokārt gados vecāki un labēji noskaņoti poļi. Viņi apmētāja olām un sarkanu krāsu Ļeņina un Tuska fotogrāfijas un citu “sociālistiskā darba varoņu” attēlus, kurus viņi bija piekāruši uz žoga pie kuģu būvētavas otrajiem vārtiem, un skandēja: “Un kokos lapu vietā mēs pakārsim komunistus”. Tikmēr Adamovičs, attaisnojot vārtu rekonstrukciju, savā blogā raksta: “Pirmkārt, tas ir simbols. Tas mums visiem skaidri norāda, sevišķi cilvēkiem, kas dzimuši pēc komunisma krišanas, ka Vladimira Ļeņina noziedzīgās ideoloģijas sabrukums sākās rūpnīcā, kas nesa viņa vārdu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+