×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. novembris, 2012
Drukāt

Ģeneratoru pērk laikus

Kad sākas rudens vētras un drīz gaidāma sniegaina ziema, lauku mājās atkal aktuāls kļūst elektropiegādes nepārtrauktības jautājums.

 

Lai arī cik sparīgi “Sadales tīkli” rūpējas par elektrolīnijām, rudens vētrās un ziemas sniegos pa kādam misēklim allaž gadās, un līdz šim nav bijusi neviena sezona, kad kaut kur masveidīgi nepārtrūktu elektrības padeve. Dzīvojamā mājā tas rada tikai daudzas neērtības, bet mazākās un lielākās ražotnēs – jau ievērojamus materiālos zaudējumus, tālab labāk nodrošināties ar alternatīvu elektroenerģijas ražotāju.

Par uzticamu palīgu var kļūt parastais traktors, kuram pie jūgvārpstas piestiprināts ģenerators, kas palīdz mehānisko enerģiju pārvērst elektriskajā, turklāt saražojot to pietiekami daudz, lai aizlāpītu palielu caurumu saimniecības energoapgādē. Šis ir lētākais, operatīvākais un uzticamākais alternatīvais elektroenerģijas iegūšanas veids, ko var izmantot ne tikai mājās, bet arī jebkurā citā vietā un jebkuros laika apstākļos. Papildu priekšrocība ir tā, ka ģeneratoru iegādājas bez motora, tātad par to pašu naudu var iegūt kvalitatīvāku un jaudīgāku. Pievienošana notiek ātri un vienkārši, pietiek tikai ģeneratoru izvilkt no šķūņa un ātri pieslēgt traktoram. Strāvas piemērošana mazākajiem notiek automātiski, lielāki modeļi aprīkoti ar papildu sprieguma stabilizatoru. Pirms iegādes jāsaskaņo ģeneratora un traktora jaudas, jo mazs traktoriņš nevar labi darbināt lielu ģeneratoru. Latvijas tirgū piedāvā vairāku ražotāju modeļus, izvēle atkarīga no pircēja gaumes un vajadzības.

– Traktoru ģeneratorus var izvēlēties gan dārgus, gan lētus. Vidusceļš ir praktiskie poļu ražojumi, piemēram, “Agrovolt” piedāvātie Fogo modeļi, kuriem ir pietiekami laba kvalitāte par pieņemamu cenu, – iesaka SIA “Agroman” valdes loceklis Uģis Eikins.

Lai novadītu elektrību no ģeneratora līdz patērētājam, visvienkāršākais variants ir paga­rinātājs. Tomēr, ja daudzas elektroiekārtas jāpievieno pie pagarinātāja, gari vadi jāizstiepj pa visām grīdām. Lielāku komfortu nodrošina pie ēkas galvenās sadales pievienots speciāls rokas pārslēdzis, ko gan drīkst pievienot tikai speciālists. Ar to var pārslēgt elektrības padevi no “Sadales tīkla” uz ģeneratoru un otrādi, turklāt pārslēdzis nepieļauj iespēju tīkla spriegumam nokļūt ģeneratorā vai ģeneratora spriegumam noplūst tīklā, jo tas teorētiski var būt ļoti bīstami. Vēl lielāku komfortu nodrošina palaišanas automātika, ko saīsināti apzīmē ar ATS (Automatic Transfer Switch). Tā ģeneratoru automātiski ieslēdz, kad pazūd elektrība, un izslēdz, kad tā atkal parādās. Sistēma automātiski ieslēdzas arī tad, ja neviena nav mājās. ATS var piemērot tikai stacionāram ģeneratoram ar elektrisko starteri, un tas ir visai dārgs prieks.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+