×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
28. decembris, 2015
Drukāt

Juris Lorencs: Ģeopolitiska pļauka Krievijai (12)

Lorencs

Juris Lorencs

Eiropas Komisija nesen paziņoja, ka tā pozitīvi vērtē Ukrainas un Gruzijas izdarītos “mājas darbus”, lai šo valstu pilsoņi jau drīzumā iegūtu tiesības bez vīzas ceļot uz Eiropas Savienību. Ļoti iespējams, tas notiks jau 2016. gada otrajā pusē.

Kā vērtēt šo attīstību? Pirmkārt, tas būtu taisnīgi. Pati Ukraina bezvīzu režīmu ES pilsoņiem vienpusējā kārtā noteica jau 2005. gadā. Otrkārt, tas būtu visredzamākais atbalsts, patiesībā kaut kas līdzīgs prēmijai par Ukrainas un Gruzijas nelokāmo rietumniecisko kursu.

Neapšaubāmi – tā būs politiski motivēta izšķiršanās, patiesībā pļauka Krievijai, kas nepārstāj ironizēt par Ukrainu un Gruziju – “skrienat pakaļ tiem Rietumiem, bet ko jūs esat dabūjuši? Pigu!”

Iespējamais lēmums vismaz pagaidām neskars separātisko reģionu iedzīvotājus. Iebraukt ES varēs tikai ar jaunajām Ukrainas ārzemju pasēm, kas satur biometriskos datus. Saprotams, ka ne Krimā, ne lielā daļā Donbasa, kuru teritorijas Kijevas centrālā vara nekontrolē, pases vienkārši nebūs iespējams izsniegt. Tieši tas pats attiecināms arī uz separātisko Gruzijas republiku – Abhāzijas un Dienvidosetijas – iedzīvotājiem.

Tomēr Eiropai būs jārēķinās ar zināmām konsekvencēm. Ne jau tūristi būs tie, kuri tagad skries apskatīt Berlīni vai Rīgu. Pietiekami labi nodrošināti ukraiņi to varēja izdarīt arī līdz šim. Uz Eiropu plūdīs darba meklētāju straume.

Protams, bezvīzu režīms ar Eiropu vēl nenozīmē oficiālu atļauju tajā strādāt. Taisnību sakot, uz to arī neviens necer, cilvēki plāno strādāt nelegāli. Aizvadītajos gados bieži esmu bijis Ukrainā un uzklausījis neskaitāmus stāstus par to, kā, izmantojot tūristu vīzu, cilvēki vākuši zemenes Polijas zemnieku saimniecībās, mazgājuši grīdas Slovākijas slimnīcās un cepuši kotletes Čehijas krogos.

Ukraina ir viena no lielākajām Eiropas valstīm, pat bez Krimas un separātiskās Donbasa daļas tajā dzīvo ap 42 miljoni cilvēku. Ja kaut daži procenti no viņiem sāks pakot ceļasomas, to izjutīs visi, arī Latvija.

Pirmkārt, latviešiem būs grūtāk atrast darbu Eiropā. Otrkārt, palielināsies spiediens uz algām, tās var kristies. Treškārt, mēs varam sagaidīt ukraiņu darba meklētājus arī Latvijā. Lai arī algas Latvijā ir vienas no zemākajām Eiropā, mūsu zemi dara pievilcīgu tas, ka te jau dzīvo liela ukraiņu un krievvalodīgo kopiena.

Es nebrīnīšos, ja 2017. gada vasarā arī Rīgā parādīsies stihiski darba tirgi, līdzīgi tiem, kādi šodien redzami vai ikkatrā lielākā Krievijas pilsētā. Līdzās uzbekiem, tadžikiem, kirgīziem un moldāviem savas darba rokas tajos piedāvā arī ukraiņi. Turot rokās galdnieka un santehniķa instrumentus, šie cilvēki gaida uzaicinājumu nomainīt krānu, izkrāsot dzīvokli vai uzrakt piemājas dārziņu. Saprotams, “pa melno”. Bet, ja tā dziļāk padomā, – kas gan tur slikts?

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. “Saprotams, “pa melno”. Bet, ja tā dziļāk padomā, – kas gan tur slikts?” – nu ja, kādēļ maksāt nodokļus?
  “Pirmkārt, latviešiem būs grūtāk atrast darbu Eiropā. Otrkārt, palielināsies spiediens uz algām, tās var kristies” – vai tas it problema? Fi, nrkas īpaš.
  Diemžēl, autors nedod padimi, ko darīt latvija iedzīvotajem. Smieklīgi 🙂 Autora galvā kaut kāda sava pasaule :-)))

 2. Литвия, Латва и Активиа это же кисломолочные продукты какие-то?

 3. За такую пощечину мы готовы подставить другую щеку. Даешь битву за толчки Европы. С наступающим всех.

 4. Прощай Европа!

 5. Желанием бесконечно расширяться, ЕС подписал себе смертный приговор, а заодно и некоторым его членам…

 6. ................... Atbildēt

  nu, ja šļubraki ar vidējo izglītību neder darbam…lai ..

 7. Plauka vel lielaka Latvijas pilsoniem nevis Krievijas….,bezvizu rezims tomer nenozime darba tirgu ka vares stradat,protamska lidz sim baltkrievijas,ukrainas pilsoni stradaja eiropa ,lielaka dala uz doto bridi ir vergu tirgu,tas ir zemenes un ta talak,kur sevis cienoss anglis degunu nebazis ne par kadu naudu….itka daudz nemainis bet ja padoma latviesi kas strada tadus darbus var teikt tiks kada dala izstumta,taka plauka galvenokart neskaitot eiropas savienibas pilsonus kas strada saja joma,bus Latviesiem ta galvenokart plauka,neredzu saistibu ar Krievijas pilsoniem,nav man zinams ka tadus darbus stradatu pilsoni no Krievijas…taka si raksta nosaukumu vajadzetu nomainit,pret Latvijas,to plauku….!

 8. Atklati runajot si plauka kremla cekistiem ,tikai pirmaja bridi var izlikties patikama.Ukraini un ari gruzini netikai parpludinas ES valstis ar nelegalajiem stradniekiem,bet ari ar kriminaliem elementiem.
  Daudz patikamaka butu militara plauka Launuma Imperijai.

 9. Tieši tā.Bēgļi nāks no austrumiem un rietumiem un darbspējīgiem latviešiem būs liegta iespēja veiksmīgi integrēties ne vien tēvzemē,bet arī brālīgajās kapitālistiskajās republikās un karalistēs.Protams,tiks atrasti “veiksmes stāsti”,kurus optimistiskās balsīs ierunās trubadūri raidījumos “21.gadsimta latvietis” un “Kultūras rondo”.Par latviešu valodas iznīkšanu Latvijas teritorijā,laiku pa laikam,atskaitīsies svētdienas vakara “televīzijas pirts” kulta raidījums “De facto”.Kas tur slikts?!

 10. Kārtējā ģeopolitiskā pļauku, kas trāpīs Latvijai sāpīgāk?

 11. Kas gan tur slikts!!?? Atbildēt

  Tas garantēs, ka Latvijā zemākās algas necelsies un nabadzīgākie latvieši, jo tie gan var strādāt ES, turpinās izcełot uz załākām ganībām. Kas gan tur slikts? Būs vēl lielāks spiediens uz divvalodību un Latvijas pakāpenisko pārkrievošanu. Bet dažiem ar kaut ko tādu nekas slikts nav saredzams jo tie pie tā strādā nepārtraukti it kā pie svētas sūtības.

  • Katrai tautai jādzīvo savā zemē! Atbildēt

   Tieši tā – slikti ir tas, ka Latvija kļūs krieviskāka, mazkulturālāka un vēl vairāk atgādinās aiztirstu, netīru un nolaistu Krievijas guberņu. Latvieši grib dzīvot latviskā Latvijā un nevis brūkošā Bābeles tornī!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+