×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2016
Drukāt

ANO ģenerālsekretāram vajadzētu nākt no Eiropas un tā varētu būt sieviete (1)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

Piecos iepriekšējos pārbaudes balsojumos ANO Drošības padomei izvērtējot deviņus kandidātus uz ANO ģenerālsekretāra amatu, visvairāk balsu bija ieguvis Portugāles bijušais premjerministrs Antoniu Guterišs, taču šonedēļ sacensībā iesaistījās Eiropas Komisijas viceprezidente Kristalina Georgijeva no Bulgārijas, kura varētu kļūt par ANO nākamo vadītāju.

Pašreizējā ANO ģenerālsekretāra Pana Kimuna otrais piecu gadu amata termiņš beidzas 31. decembrī. Ja ANO vadītāja izvēlē tiktu ievērots tradicionālais ģeogrāfiskās rotācijas princips un politkorektums dzimumu vienlīdzībā, nākamajam ANO ģenerālsekretāram vajadzētu nākt no Eiropas un tā varētu būt sieviete. Drošības padomes ieteiktais ANO ģenerālsekretāra kandidāts jāapstiprina ANO Ģenerālajā asamblejā, kurā ir 193 dalībvalstis.

Georgijeva iesaistās sacensībā

Sākotnēji Bulgārijas izvirzītā kandidāte ANO vadītāja amatam bija pašreizējā UNESCO ģenerālsekretāre Irina Bokova, taču pārbaudes balsojumos ANO Drošības padomē Bokova krietni atpalika no sāncenšiem. Trešdien Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs paziņoja, ka Bokovas vietā izvirzīta Eiropas Komisijas viceprezidente Kristalina Georgijeva, piebilstot, ka viņa varētu būt veiksmīgāka kandidāte. Analītiķi atzīmē Bulgārijas premjerministra vairāk nekā gadu ilgo kavēšanos ar kandidātes nomaiņu, virknei plašsaziņas līdzekļu paužot nožēlu, ka vilcināšanās ar spēcīgas kandidatūras nosaukšanu var atņemt Austrumeiropas reģionam iespēju virzīt savu pārstāvi ANO vadībā. Jau vakar, noformējusi bezalgas atvaļinājumu, Georgijeva steidzami devās uz ANO mītni Ņujorkā, kur 5. oktobrī Drošības padomes sēdē paredzēts, iespējams, izšķirošais balsojums par ANO ģenerālsekretāra kandidatūru. Pēdējā brīdī saņēmusi Bulgārijas valdības apstiprinājumu, Georgijeva atzina, ka viņai nedēļas laikā būs jāpaveic darbs, ko deviņi citi kandidāti darīja veselu gadu. Sešdesmit trīs gadus vecā ekonomikas profesore Georgijeva, kas Eiropas Komisijā sākotnēji pārraudzīja humanitāro palīdzību un pēc tam budžeta lietas, ir apliecinājusi sevi kā pieredzējušu administratori, kurai varētu būt pa spēkam uzlabot ANO struktūru iekšējo pārvaldību un izbrīvēt vismaz vienu miljardu dolāru ārkārtas palīdzībai pasaules grūtdieņiem. Jautāta, kuru no ANO bijušajiem vadītājiem viņa vērtē visaugstāk, Georgijeva nosauca Kofi Annanu, kura laikā tika enerģiski virzīta nabadzības mazināšanas programma un gādāts par vispārējas pamatizglītības ieviešanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai vvf vairs nav tapa visiem caurumiem?

Draugiem Facebook Twitter Google+