×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. septembris, 2015
Drukāt

Gerhards: tikai pašvaldību apvienošana var uzlabot to finanšu situāciju (15)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Latvijā viena no problēmām ir samērā lielais to pašvaldību skaits, kurām ir nepietiekoša nodokļu ieņēmumu bāze, un kas nespēj pastāvīgi realizēt savas funkcijas – šo problēmu var atrisināt tikai pašvaldību apvienošana, uzskata vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA), kurš virza reformu, kas paredz būtiski samazināt Latvijā šobrīd 110 esošo novadu skaitu.

“Izveidojusies nevienlīdzīgā situācija rada apstākļus, kur bagātākās pašvaldības var atļauties atbalstīt savus iedzīvotājus un nodrošināt nepieciešamo sociālo atbalstu, bet nabadzīgākās pašvaldības nespēj nodrošināt pat likumā noteiktās funkcijas bez papildu finansējuma, kā dēļ cieš to iedzīvotāji,” atzinis ministrs.

Pēc iepriekšējās reformas, kas pabeigta 2009.gadā, vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilstot likumā noteiktajiem kritērijiem, piemēram, vismaz 4000 iedzīvotājiem novadā. Vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, kas būtiski apgrūtina līdzsvarotu administratīvās teritorijas attīstību.

Jau ziņots, ka VARAM izstrādājusi divus iespējamos pašvaldību turpmākās apvienošanās modeļus, kas piektdien nodoti diskusijai. Viens no piedāvātajiem pašvaldību apvienošanas variantiem paredz noteikt, ka Latvijā līdzšinējo 119 pašvaldību vietā plānots veidot 49 novadus un deviņas republikas pilsētas. Savukārt otrs paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kuru ietvaros pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi. Reformu paredzēts ieviest 2021.gadā, kad notiks vietējo pašvaldību vēlēšanas.

Lēmums, kuru no pašvaldību turpmākas apvienošanas variantiem apstiprināt, tiks pieņemts pēc plašām diskusijām ar pašvaldībām, iedzīvotājiem un sociālajiem partneriem, uzsver VARAM.

“Paredzam, ka sagatavotie pašvaldību turpmākās attīstības modeļi sākotnēji netiks vērtēti viennozīmīgi un. iespējams, saskarsimies arī ar pretestību. Tomēr mēs esam apņēmības pilni tikties un diskutēt ar pašvaldībām, iedzīvotājiem un sociālajiem partneriem, lai sabiedrībai skaidrotu ieguvumus, ko sniegs pašvaldību apvienošana,” norāda ministrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Uzlabosim finanšu situāciju Latvijā! Atbildēt

  Ieviesīsim arī Latvijā Briseles,Māstrihtas un Lisabonas progresīvo ienākuma nodokli,6% PVN likmi pārtikai un slimokases!

 2. Nodokļi nav rotaļu klucīši Atbildēt

  Finanšu situāciju,kā pašvaldībās,tā visā Latvijā,var uzlabot vienīgi progresīvais ienākuma nodoklis un samazināta-6% PVN likme pārtikai,kā Briselē,Māstrihtā un Lisabonā!

 3. Sen jau vajadzēja! Sīkie novadi tik uztur savu aparātu – tiem tad arī ir labi, pārējiem attīstība nav jūtama, drīzāk stagnēšana un sava krēsla ar galmu sardze

 4. Nepietiekoša nodokļu ieņēmumu bāze esot galvenā problēma, kāpēc pašvaldība nevarot veikt savas funkcijas – šī frāze lieliski raksturo VARAM ministra greizo domāšanu! Apvienosim novadus un tā atrisināsim problēmu, spriež ministrs! Primārā problēma novados ir neattīstīta ražošanas un biznesa
  attīstība, jo attīstīta ražošana sekundāri nodrošina arī pietiekošu nodokļu ieņēmumu bāzi pašvaldībā.
  Ministrs iet pa vieglāko ceļu, kas problēmu neatrisina, bet tikai rada ilūziju par tās atrisinājumu. MP
  Straujumai novadu reformas vietā ir jāpieprasa no šī ministra ražošanas attīstības koncepcija jau esošajos novados ienākumu palielināšanai, nevis jātērē valsts nauda jaunām novadu reformām.

 5. Bēgļu problēmu un ar to saistītos lielos papildu izdevumus,Gerhards vēl nav pamanījis?

 6. varbūt arī ministrijas arī sāksies apvienoties? Kāpēc mums tik daudz ministriju un ierēdņu vajag?

  jau viss, ko iespējams, iedzīvotājiem ir atņemts – ceļiem naudas nav, slimnīcām nav, skolām nav. Nu tad varbūt Rīgā atstājam vienu ministriju pāris iestādes cilvēkiem….

 7. Jā,arī domāšana pašvaldības līmenī Atbildēt

  Apvienošanas izdevumus segs Gerhards?

 8. cilvēks pa gaisu vien… PA GAISU VIEN PLIVINĀS UN NEDOMĀ PILNĪGI NEMAZ!!!

 9. Vai tas šobrīd ir svarīgākais? Atbildēt

  Glābt valdības vai pašvaldību ierēdņus,kad visu Eiropu un arī Latviju apdraud daudzmiljonu ekonomisko bēgļu un radikālo islāmistu (Vācijā vien jau 1900) armija!

 10. nāvīgi bagāta valsts, cik tad sen bija reforma?

 11. Kāpēc tikai pašvaldībām? Atbildēt

  Finanšu stuācija ir jāuzlabo visā Latvijā! “Eiropas Savienība (ES) acīmredzot visai drīz sāks drukāt vairāk naudas,ko mēs Latvijā uzskatījām par aizliegtu augli. ES citās valstīs jaunajos laikos ir tendence nodokļus paaugstināt-it īpaši patēriņam un kapitālam.Latvijā ejam galīgi pretējā virzienā,turklāt nelaužot iesīkstējušos tradīciju ar nodokļiem neapgrūtināt daudz pelnošos.
  Latvijā mums par zemu ir patēriņa nodokļi,bet jo īpaši kapitālam. Nekustamā īpašuma nodoklis ir iznācis ļoti greizs-ir 1,5% par zemi un 0,1;0,2;0.3% par ēku. Līdz ar to,ņemot vērā vēl,ka Valsts Zemes dienesta metodoloģijā,ēkas kadastrālajā novērtēšanā galvenais ir zemes faktors,tas ir nepareizs. Tāpēc Jūrmalā,salīdzinot divus vienādus zemes gabalus,uz viena no tiem ir veca jūrmalnieka māja un uz otra-mūsu austrumu kaimiņa nopirkta pils,-nodoklim ir minimāla atšķirība,mazliet augstāks ir tikai ēkas nodoklis. Zemes nodoklis ir vienāds un ļoti augsts attiecībā pret ēkas nodokli. Ja jūs varat atļauties lielākas ēkas,jums ir jāmaksā lielāks nodoklis. Un relatīvi jāsamazina proporcijas attiecība starp ēku un zemi.
  Otrkārt ir jārunā par kapitālu. Labi,ka vispār ieviesa 10% nodokli no kapitāla. Bet varētu darīt,kā ir Īrijā,kur katru gadu tiek mainīts neapliekamais minimums no kapitāla. Nevajag ņemties ap tanti,kas ar saviem depozītiem nopelnījusi varbūt 10,50 vai simts latu gadā.Īrijā neapliekamais kapitāls bija 1300 eiro gadā. Jums ķeras klāt tikai tad,ja ir vairāk par šo slieksni. Bet ja ir krietni vairāk,tad uzliek nodokli 20%.Īrijā kādu laiku šis nodoklis bija pat 40%. Citādi iznāk-ja ir algas ienākums,maksāju ienākuma nodokli 25%,bet ja kapitāla pieaugums-tad 10%. Ar ko tas otrs ir izredzētāks?
  Skat.”Roberts Zīle žurnālam “Bilance”-Nodokļi Latvijā-joprojām par labu saujiņai bagāto”,3.septembris 2012.

 12. Nav īstais brīdis ATKAL ŅEMTIES AR PAŠVALDĪBU APVIENOŠANU!!! Piekrītu viedoklim, ka jāsaved kārtībā:
  1) valsts drošība; 2) valsts austrumu robeža, kas atgādina vagūža durvis; 3) veselības apdrošināšana; 4) nabadzības jautājums – samaksa par padarīto darbu, lai strādājošie var nodrošināt savu ģimenes labklājību!;5) pensiju lietas, ko katru gadu viļā kā karstu kartupeli; 6) skolotāju darba samaksas jautājums!!! TUR VISUR VAJADZĪGA NAUDA!???????? TIKAI TAD VAR BŪT RUNA PAR KAUT KO TĀDU KĀ PAŠVALDĪBU APVIENOŠANA!!! Vēlos, lai ministrs NEIECIKLĒJAS UZ ŠO JAUTĀJUMU UN DOMĀ AR GALVU!!! Šobrīd šis jautājums ir PILNĪGI GARĀM!!!

 13. Bagātais dara kā grib,nabags-kā var! Ko var atļauties ministrs,to nevar atļauties pastnieks vai sētnieks! Bet,ko var atļauties valsts uzņēmuma valdes priekšsēdētājs,to nevar atļauties pat ministrs! Un tomēr atliksim šo pašvaldību atkalapvienošanu,tāpat kā Daugavas rakšanu, uz labākiem laikiem! Uzlabosim visupirms visas Latvijas drošību,kur vēl tik daudz ir nepadarītā! Robežpārkāpēju-vjetnamiešu kļūst arvien vairāk un vairāk! Viņu nosūtīšana atpakaļ uz Vjetnamu konvoja pavadībā,tātad izmaksās arvien dārgāk un dārgāk! Un reizi pa visām reizēm-mums beidzot ir jātiek vaļā arī no tā Āfrikas cūku mēra! Tātad,tāpat kā igauņiem,slovākiem,ungāriem,horvātiem, jābūvē dzeloņstiepļu žogs! Un veselību apdrošināsim tikai ministriem un migrantiem,vai varbūt tomēr visiem,kā Igaunijā un Lietuvā?

 14. Naudu pārliekot no vienas kabatas otrā – tās vairāk nekļūst… Tikai tad valsts vara vel vairāk attālināsies no iedzīvotājiem un būs kā veidojot lielos kolhozus… nomales tukšās.

Draugiem Facebook Twitter Google+