Mobilā versija
Brīdinājums +6.0°C
Otīlija, Iveta
Otrdiena, 12. decembris, 2017
22. marts, 2016
Drukāt

Gids karaļiem un prezidentiem – Valters Nollendorfs (1)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Valters Nollendorfs

“”Latvijas Avīze” ir laikraksts, kurā ir ko lasīt!” – šo vērtējumu Valters Nollendorfs man ir pateicis agapes mielasta laikā pēc svētdienas dievkalpojuma Rīgas evaņģēliskajā draudzē.

Lai aprunātos kā ar “LA” lasītāju, Okupācijas muzeja (OM) biedrības valdes priekšsēdētāju V. Nollendorfu sastopu darba kabinetā muzejā. Valters, kura ģimene bija devusies Otrā pasaules kara bēgļu gaitās, pēc ilga laika no ASV uz Latviju pirmoreiz atbrauca 1988. gadā. Viņš teic, ka atceras arī “Lauku Avīzes” pašus sākumus: “Tā bija viena no avīzēm, kura toreiz uzrunāja tos latviešus, kuri tajā laikā bija iespiesti laukos un kur latviskais gars visvairāk uzturējās dzīvs. Nekad nedrīkst aizmirst, ka barikādes cēla ne tik daudz rīdzinieki kā cilvēki, kuri brauca no laukiem ar smagajiem auto, būvniecības tehniku, betona klučiem.”

Valters ik dienu pērk visas trīs dienas avīzes: “Kā pirmo arvien lasu “Latvijas Avīzi”, un dažreiz ir draudzīgi strīdi ar dzīvesbiedri, kurš dabūs “LA” pirmais. Izlasu par politiskajām norisēm un par kultūras jautājumiem, kas mani ļoti interesē. “Latvijas Avīze” ir tā, kura pievērš noturīgu uzmanību vēstures jautājumiem, un tas ir ļoti svarīgi. Vēsture “LA” ir caurviju tēma, kas nekad netiek nolikta malā, risināta ar plašāku vērienu nekā citās avīzēs.”

OM biedrības priekšsēdētājs ir gandarīts, ka arī ārzemēs par Okupācijas muzeju zina kā par nozīmīgu Latvijas atmiņu un piemiņas glabātavu: “Pie mums nāk pēc padoma, pēc materiāliem. Mums ir ārkārtīgi bagāts krājums – tajā ir vairāk nekā 55 tūkstoši vienību, mums ir gandrīz divarpus tūkstoši videoliecību, no kurām izmantojam materiālus ekspozīcijā, filmās.”

Jaunākā filma ir ar “Daugavas vanagu” palīdzību veidotā filma par Zedelgamas (Cēdelhemas) gūstekņu nometni, latviešu karavīru traģēdiju un to, kā viņi Zedelgamu atstāja. Filma tiek pārdota arī Zedelgamas rātsnamā.

Vairāki “LA” lasītāji vēstulēs un telefonsarunās pauduši sašutumu, ka Rīgas iestādes kavē OM Nākotnes nama būvniecību. Cerams, ka Saeimas un valdības nodoms piešķirt muzejam nacionālo interešu objekta statusu palīdzēs lietas kārtot ātrāk. Valters nosaka, ka ir zināms atvieglojums, ka visaugstākajās aprindās šo lietu uzņem nopietni, piebilstot: “Bet Rīgas attiecīgās institūcijas – būvvalde, pilsētas arhitekts un Rīgas attīstības departaments – kopš pērnā maija ir lietu vilcinājuši, kavējuši. Marta beigās viņiem būtu jāatbild uz “Valsts nekustamo īpašumu” pārsūdzību, gaidām, kāda šī atbilde būs. Nacionālo interešu objekta statusa piešķiršana ir tikai viens solis. Jo tas neatrisina jautājumu, kā tikt pie būvatļaujas. Mums ir skaidrs mērķis, bet tas ir pārbīdījies gadu no gada. Esmu pārliecināts, ja sāksies būvniecības darbi, tad mūsu ziedotāji teiks: redzam, ka beidzot kaut kas notiek.”

Kad Okupācijas muzejā ierodas augsti viesi – citu valstu prezidenti, kuri Latviju apmeklē valsts vizītēs, Valters Nollendorfs viņiem ir gids. Ir stāstījis par Latvijas vēsturi karalienei Elizabetei, Japānas ķeizarpārim, arī Nīderlandes karalienei Beatriksei, kura V. Nollendorfam piešķīra Oranžas galma bruņinieka ordeni.

Tāpat par Latvijas vēsturi Valters stāsta citvalstu žurnālistiem, skolotājiem: “Interese ir ļoti liela, katrā ziņā mēs to darbu varam daudz labāk darīt efektīvās telpās, ne tikai pagaidu ekspozīcijā. No vienas puses, viss ir ļoti kompakts, bet, no otras, pietrūkst dziļuma. Svarīga ir panorāma, vēsture kopsakarībās. Mūsu mērķis ir uzņemt muzejā 200 000 apmeklētāju gadā, nevis tikai 25 000 kā pērn pagaidu ekspozīcijā.”

Šodien Valters Nollendorfs svin 85 gadu jubileju. Pirms pieciem gadiem, kad apritēja apaļa jubileja, viņš svinības pārcēla uz vasaru, kad lielģimenei Amerikā vieglāk sanākt kopā. Pēdējo reizi tuvinieki kuplā pulkā sapulcējušies pērn februārī Viskonsinas vidienē viesu mājā pie aizsaluša ezera – no 11 mazbērniem ieradušies desmit, no pieciem bērniem – četri, un bijis arī viens no trim mazmazbērniem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Šodien novēlu LATVIJAS PATRIOTAM, Valteram Nollendorfam, labu veselību, daudz izturības
  un vēl vairāk daudz panākumus novedot OKUPĀCIJAS MUZEJA NĀKOTNES NAMA būvniecību
  līdz sekmīgam nobeigumam Latvijas valsts simtgadē 2018. gadā !

  Nesen šo projektu pabeigt ir aicinājuši trīs (3) agrākie Latvijas valsts prezidenti un 42 Latvijas
  sabiedrības izcilas personības. Papildus vēl to ar saviem parakstiem ir atbalstījuši vairāki TŪKSTOŠI
  LATVIEŠU Latvijā un svešumā izdzītie. To prasa Sibīrijas izsūtījumu un krievu komūnistu deportācijas
  izcietušie dzīvie cilvēki un vēl vairāk tie tūkstoši latviešu kas AIZGĀJA BOJĀ Sibīrijas salā un mocībās !!! TAISNĪBAI IR JĀUZVAR !!!

  Paldies Tev Valter par pašaizliecīgo, brīvprātīgo darbu jau daudzus gadus , veltītus Okupācijas
  Muzeja , taisnības, patiesības un nevainīgo upuru CELŠANAI GAISMĀ !!!

  Lai VEICĀS ar iesākto darbu sekmīgu NOBEIGUMU !

  Draudzībā,
  Ēriks K.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mums nav ko zaudēt, kā tikai savas važas!

Saeimā ceturtdien spraigas debates raisīja priekšlikumi par pielaides valsts noslēpumam automātisku piešķiršanu deputātiem. Rosinājums gan tika noraidīts. Viens no priekšlikumu autoriem, deputāts Valdis Kalnozols (ZZS) sacīja: “Mēs esam tautas priekšstāvji, brāļi un māsas! Mēs neesam kalpi! Esam saimnieki savā zemē! Izslejamies, iztaisnojam plecus, noskurinām visas kalpu dvēseļu paliekas! Parādām piemēru Latvijas tautai, kādiem jābūt labiem saimniekiem savā zemē! Mēs, ne drošības dienesti, esam augstākā vara Latvijā. [..] Mēs, Saeimas tautas priekšstāvji, lemjam, kuriem no Saeimas locekļiem un ministriem liegt pieeju Latvijas valsts noslēpumam, nevis drošības dienests. [..] Ja jums tik ļoti gribas būt kalpam kādam no SAB vadītājiem, man ir grūti atteikt šo mazohismu.”

Vai Latvijas Saeimā ir vieta partijai, kuras kongresā tiek lietota krievu valoda?
Draugiem Facebook Twitter Google+