Pasaulē
Vēsture

Gigantiska faraona statuja atkal ierauga gaismu 0

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vācu un ēģiptiešu arheologiem sadarbojoties, Ēģiptes galvaspilsētas Kairas priekšpilsētā Matarijā (Mattarya) izdevies atrast gigantiskas faraona statujas fragmentus. Uzskata, ka tas ir faraona Ramzesa II tēls, kaut tas šobrīd nav precīzi pierādāms. Minētais valdnieks atradās senās Ēģiptes valsts tronī pirms vairāk nekā 3000 gadiem. Viņa valdīšanas laiks attiecas uz 1279. – 1213. gadu p.m.ē. un palicis vēsturē kā lielu iekarojumu laiks.

Arheologi izrakumus veica vietā, kas reiz bija senēģiptiešu pilsēta Heliopole, nosaukta tā par godu Saules dievam Ra. Mūsdienās tā atbilst Kairas ziemeļaustrumdaļai. Matarijā dzīvo pārsvarā strādnieki un vidusslānis, bet senatnē te pacēlies Ramzesam II veltīts templis. Izrakumi tika veikti klajumā starp daudzdzīvokļu ēkām. No vairāku metru dziļuma izcelts 8 metrus garš faraona tēla rumpis, galvas daļa, labā un kreisā auss, kā arī viena acs. Figūra ir izcirsta no kvarcīta – dzeltenīga, cieta ieža ar lielu kvarca saturu. Tās izmēri liecina, ka Ramzesa templis, kurā, kā uzskata, tā slējusies, bijusi gigantiska būve.

Ēģiptes mediji vēsta, ka tuvākajā laikā sāksies izrakumi vēl divās vietās atraduma apkaimē. Vācu – ēģiptiešu arheologu ekspedīcijas vadītājs Dītrihs Raue norādījis, ka pastāv cerības atrast trūkstošās statujas daļas un vēl citus objektus. Darbus, kas Matarijā notiek jau vairākus gadus, apgrūtina fakts, ka šis rajons ir biezi apbūvēts un apdzīvots. Tomēr vietējās varas iestādes izteikušas gatavību evakuēt cilvēkus no izrakuma vietas, vienlaikus ņemot vērā arī iedzīvotāju intereses.

Ēģiptes arheologu pārstāvis Aimans Ašmavi no Ēģiptes Senlietu ministrijas norādījis, ka izrakumi, kurus finansē Vācija, turpināsies līdz gada beigām. Tostarp ministrijas pārstāvji atzinuši atradumu Matarijā par vienu no vērtīgākajiem Ēģiptes arheoloģisko izrakumu vēsturē.

Saistītie raksti
LA.lv