×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
13. aprīlis, 2017
Drukāt

Ģimenē abi vecāki, bet bērns internātskolā (26)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Internātskolas ir sociālais, ne tik daudz izglītības pakalpojums, tāpēc no nākamā gada 1. janvāra to uzturēšana no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā nodotajiem valsts budžeta līdzekļiem vairs netiks apmaksāta.

Tāda bija galvenā vēsts, ko pagājušajā nedēļā šo skolu un arī pašvaldību pārstāvjiem centās nodot IZM pārstāvji. Ministrijā kopš pagājušā gada septembra strādājusi darba grupa, kas sprieda, kādas varētu būt internātskolu attīstības iespējas tad, kad valsts finansējuma uzturēšanai vairs nebūs un no valsts budžeta tiks finansētas tikai pedagogu algas. Jāuzsver, ka runa nav par specializētajām internātskolām, kur mācās bērni ar īpašām vajadzībām.

 

Gandrīz 2000 eiro vienam skolēnam

IZM secinājusi, ka pašvaldībām par bērnu uzturēšanos internātskolās nāksies maksāt pašām pašvaldību savstarpējo norēķinu kārtībā. Dažus gadus internātskolas varētu saņemt Eiropas Savienības struktūrfondu finansiālu atbalstu. Savukārt vēlāk sociālajam atbalstam ģimenēm būtu jāattīstās tā, lai bērni nemācītos internātskolās ilgstoši un skolas sniegtu terminētu sociālo pakalpojumu pašvaldībām, kas nolēmušas, ka kādu bērnu vajadzētu sūtīt uz internātskolu. Šobrīd no valsts budžeta internātskolu uzturēšanai tiek tērēti 4,5 miljoni eiro gadā, kas nozīmē, ka uzturēšanas izdevumi gadā uz vienu internātskolēnu ir teju 2000 eiro. Ja ģimene nav atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, bet vecāki paši nolēmuši sūtīt bērnu uz internātskolu, mēnesī tas vidēji izmaksā 120 eiro.

Pašvaldību pārstāvji norāda: ja nebūs iespēju bērnu no riska ģimenēm sūtīt uz internātskolu, risinājums varētu būt bērnunams, bet tas izmaksās vēl vairāk.

IZM apkopotie dati liecina: uz internātskolām tiek sūtīti pat mazuļi, jo daļā šādu skolu ir arī pirmsskolas grupas. Skolās ir pat 40 bērni, kuri nav sasnieguši piecu gadu vecumu. Piecgadīgie un sešgadīgie internātskolās ir 65.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Internātskolas ir sociālais, ne tik daudz izglītības pakalpojums, tāpēc no nākamā gada 1. janvāra to uzturēšana no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā nodotajiem valsts budžeta līdzekļiem vairs netiks apmaksāta.
  ==============================================
  Lasu un brīnos – IDIOTU trulumam patiešām NAV robežu …
  Internātskolu SKOLOTĀJI, lasot IDIOTU kārtējo(!) lēmuma ABSURDUMU noteikti ir vēl lielākā šokā!
  Tikai IDIOTI ministrijā nezina, ka BIJUŠIE internātskolu audzēkņi ir tādi kā LV pazīstamais(!) Nacionālā teātra aktieris Jānis Skanis, Valsts Policijas koledžas Sporta katedras docente ar DOKTORA grādu Aldona Homiča un tā varētu saukt DAUDZUS Latvijā pazīstamu cilvēku uzvārdus … Pateicoties tieši šiem bezvecāku bāreņiem INTERNĀTSKOLA viņiem bija kā ĪSTĀS mājas līdz 18 gadu vecumam … Man pret šiem bijušajiem INTERNĀTSKOLU audzēkņiem ir pat vislielākā APBRĪNA un CIEŅA, ka viņi SAVIEM spēkiem – no 18 gadu vecuma- IR izskolojuīes un kļuvuši par CIENĪJAMIEM cilvēkiem Latvijas sabiedrībā …

 2. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 3. Man rodas jautajums-valstij redz izmaksā 2000 katrs skolens..bet man japietiek ar 200eur…100 kā uzturlidzekli no bijusa vira un attiecigi tik pat daudz no manis..

 4. Esmu par internātskolām! Tajos bērnos ir jāiegulda šā vai tā. Vienkārši nauda tiks izdota zem cita nosaukuma un no cita plaukta, bet tiks izdota. Un jā, reizēm vecāki nav tie gudrākie un zinošākie, tāpēc bērniem ir jāsniedz iespēja.

 5. Apsveicami!bērniem nav jādzīvo internātos,bet ģimenēs

  • Vienalga kāda “ģimene”? Ja ir riska ģimene, tad ir liela starpība starp bērniem, kas mācās internātos un kas it kā mājās dzīvo un mācās “normālā” skolā. No internātskolu bērniem izaug daudz stipru cilvēki, kas spēj mainīt savu dzīvi uz labo pusi, lai neatkārtotu savu vecāku kļūdas. Bet ko tie “mājas’ bērni redz? mūždien “aizņemtos” vecākus?
   90% no internātskolu pedagogiem tas ir sirds darbs, ko nevar salīdzināt ar prestižo skolu pedagogiem (tiem, ka tik lielāka alga)

   • Muļķības! Par kādu sirds darbu tu te runā?! Kad es mācījos internātā, tur bija dusmu sagrautas, piedodiet, vecenes, kurām bērni neinteresēja, tik vien cik algu saņemt un iet mājās, tikai vienu skolotāju no sava laika atceros, ka bija ļoti laba. Pārējie un es te vēl parunāšu par auklēm, kas internātos naktīs pieskata bērnus…, ja kāds bērns piečurāja gultu, kā jau tas gadās, ja esi nervozs un no mājām padzīts kaut kādā internātā, tad aukles to nabaga bērnu pilnīgi pliku dzina nakts vidū samiegojušos, uztrauktu aukstā tualetē mazgāt zem auksta ūdens savu sačurāto palagu. Nu, ko, vai tas ir labs dzīves pamats?

 6. NU TAD BEIDZOT SAKUSTĒJĀS-tas ir apsveicams solis,bērniem nav jādzīvo internātos,bet ģimenēs!

  • Piekrītu un, ja ir sociālā riska ģimene, tad, lūdzu, priekš kam ir audžuģimenes un adoptētāji? Vai tad bērnam piecu gadu vecumā ir jādzīvo internātā, ja ir ģimene??? Tad nu gan, vecāki, piedodiet, audzēs di…s un sēdēs mājās, kamēr nabaga bērns viens kulsies kā pagadās bez mātes, bez tēva tajā internātā?

 7. mans bērns arī macas internātskolās,jo es strādāju veikala no 7.30 -22.30 tris dienas pēc kartas ( alga 450 eiro),bet vīrs šoferis brāuc par Eiropu (alga 700 eiro) mēs nevaram savu bērnu visu dienu atstat vienu ,ja bērnam ir 8 gadi. Valsts maksa par bernu – visi zin- 11 eiro.Ta,ka seidet majas nav iespējams. Jāmāksa par dzīvokli – dargi iznāk apkūre un īpašuma nodoklis.
  Mēs domajam parcelties ārzemes,tagad kartojam formalitates. Mes gribam būt kopa biežak,bet Latvija nav iespējams. Valsts dara visu ,lai vecaki TIKAI DAUDZ STRADAJA UN VIENLAIKUS DOMAJA PAR BERNIEM ,BET KLUSE -PAR KURU LAIKU?

 8. Internātskolās lielākoties mācās sociālā riska ģimeņu bērni……MELI !!!
  Saldus ir vieta kur mācās pamatā bagātnieciņu bērni turklāt šie skolēni nebūt nav bāreņi.

  Sociālā riska ģimeņu bērnuz Saldus pašvaldība pilnībā ignorē.

  • Tiem vecākiem, kam nav sociālais status, bet kas savus bērnus sūta internātskolā – par to ir jāmaksā! Tieši tā, kā tas ir ārzemēs dātgās privātskolās.

  • Skaidri Zini,ka Saldù màcās bagátnieciņi?Esi maciņus pêtījusi?no kurienes tādi fakti?

 9. Finanses vajag plānot un saimniekot ar saprātu nevis uz bērniem kuriem dzīvē nav tik ļoti paveicies, tas ir labs priekšlikums par padzīvišanu skolā ar bērnien, kaut gan vel labāk būtu iepazīties ar bērnu mājām un apstākļiem , kur pateicoties mācību iestādei bērns vismaz reizi dienā ir paēdis un saņem vajadzīgo uzmanību! Tā ir kad paēdušais neēdušo nesaprot! Kur tad šeit ir tas, kad bērni ir mūsu nākotne ja dara visu pilnībā lai zemākā slāņa bērnus grib apdalīt vel vairāk! Mēs visi zinam kad ir daudz citas lietas uz kurām ekanomēt nevis uz bērniem! Kaut reizi tiem kas šos likumus lemj vajadzētu sevi iedomāties to bērnu vietā kā viņi jūtas un ko vēlas ,nevis tikai nosodīt!

 10. Padomājiet, vai valdībai vajag izglītotu un domājošu indivīdu? Nē… Kas nevar nodrošinat bērnam izglītību par maksu, lai laiž ielās. Valdībai vajag “Zaldātiņus” ko viegli kontrolēt, jo neizglītots cilvēks ir bez savas domas un viegli manipulējams. Drīz ar pie mums ka Amerikā būs: runājot ka tur neesot izglītības utt… Nē viņiem ir izglītība un pat laba, bet ne visi viņu var atļauties. Un pasktieties kas notiek parastajās skolās, skolēni tiek skenēti ar detektoriem, lai ko lieku neienes…

 11. Citēju: “Kandavas internātpamatskola – 355 (262/93)”
  Patiesībā ir Kandavas internātvidusskola!

 12. Nav jau stāsts par to, ka internātskolas būtu sliktas, bet gan stāsts par to, ka bērniem ir jāaug ģimenēs.

  Reizēm tā vien gribētos būt nejaukai un nostādīt bērnu intereses pār vecāku brīvību nejēgā vairoties. Ja bērns nokļūst bērnu namā vai internātskolā, tad ABIEM vecākiem šņikt un šņakt, lai nevairojas. Mūsdienās pēc tam ir iespēja par naudu tikt pie bērniem, ja tiešām vēlas.

  • To, ka bērnam jāaug ģimenē tas visiem ir skaidrs – ideālā variantā, bet realitāte ir tāda, kāda tā ir un mums netrūkst tās degradētās sabiedrības daļas, par kuru atvasēm nevienam nav nekādas daļas. Šie bērni arī kādreiz būs pieauguši un ja kaut nelielā mērā ir iespēja viņu dzīvi pagriezt citādāku, tad tas ir jādara. Labāk, lai mācās internātskolā, nekā mēs pēc tam uzturam par savu naudu viņus kā bezdarbnieku vai vēl ļaunāk -cietumniekus.
   Nevajag arīaizmirst par bērniem, kas šādas ģimenēs aiziet bojā- kā tas ir noticis pēdējā laikā nevienreiz vien.

  • Kādam te nav bērnu,un nezin ko nozīmē kad vietejo skolu aizklapē ciet,bet tuvākā skola -elle ratā kur atrodas.

  • Ko darīt tiem kam vietējo skolu aizklapē ciet un tuvākā skola ir elle kur..? Tik tālu jau neviens nav aizdomājies!!!

 13. Kā jau Latvānijā – viss kas nav ES ir jālikvidē. Lai pamēģina paši IZM darbinieki padzīvot kaut kur dziļi laukos, kur tuvējā skola ir ap 25-35 km, bet ceļu pavasarī/rudenī nav, autubuss vienīgi skolēnu un tad tikai pa lielajiem ceļiem, algas arī tikai minimālā (vai pat tikai gadījuma darbiņu).
  Sēžot Rīgas centrā viss izkatās skaisti, bet Latvijas realitāte ārpus Rīgas ir CITA.

 14. 120 eiro mēnesi skola tērē un tas ir daudz bet vecākiem bērns jāskolo ar 11 eiro mēnesī kur loğika nerunājot vēl pa citām lietām ko vajag bērnam kauns

 15. Par Rīgas Lastādijas internātskolu var teikt visu to labāko. Prasības ir stingras, bet bērniem ir nodrošināts pilnīgi viss, pat bezmaksas peldbaseina apmeklējumi, trenažieru zāle, laba ēdināšana. Tur bērni ir mīlēti, aprūpēti un saprasti. Arī starp bērniem pašiem valda draudzīgas attiecības, nevienam netiek atgādināts, ka viņš ir klaidonis vai alkoholiķu bērns, kā tas mēdz būt vispārējā tipa mācību iestādēs. Tur apstākļi ir tādi, ka daudziem mājās nekad nav bijis un nebūs tāds komforts.

 16. Ko nozīmē cits risinājums?! Jā protams citur pašvaldības ar sociālā riska ģimenēm tiek galā, tikai pārsvarā šī galā tikšana ir nepārtraukta vecāku un bērnu no soc.ģimenēm tvarstīšana, nogādāšana uz skolu, atkal meklēšana un rokā dzīšana līdz beidzot laimīgi “aizvilkts” līdz 9.klasei.Tālāk obligātā izglītība beidzas. Ne vairs kādam darīšana, kur tas jaunietis paliek , nekā. Pārsvarā šie bērni aiziet vecāku ceļu – nodzeras utml. Laba internātskola ir risinājums un cerība izkļūt ārā no šī apburtā loka, vismaz kaut ko dzīvē sasniegt. Liekas , ka Izglītības ministrija uzņēmusi virzienu – ātrāk un lētāk , vienalga ar kādiem līdzekļiem. Kur tad paliek mērķis, novērst to, lai jaunieši skolas nepamet?

Draugiem Facebook Twitter Google+