×
Mobilā versija
Brīdinājums -12.4°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 24. februāris, 2018
1. jūnijs, 2017
Drukāt

Ģimenes ārsti: Pārāk daudz tērējam pašvaldībām, izglītībai un kultūrai (12)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Latvijas iedzīvotāji ir samaksājuši nodokļus tādā apmērā, lai esošā valsts budžeta ietvarā veselības aprūpei varētu atvēlēt vismaz 12% no kopējiem valsts izdevumiem, šādu nostāju aģentūrai LETA pauda Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide, kura uzskata, ka nodokļus palielināt nav nepieciešams, bet tā vietā varētu samazināt budžeta tēriņus pašvaldību, izglītības un kultūras vajadzībām.

LĢĀA, kas pārstāv 1163 Latvijā praktizējošus ģimenes ārstus, aicina valdību nodrošināt veselības aprūpei nepieciešamo finansējumu, palielinot veselības aprūpes finansējumu līdz vismaz 12% no kopējiem valsts izdevumiem. Priekšlikums palielināt nodokļu slogu un ieviest obligāto veselības apdrošināšanu sasaistē ar nodokļu nomaksu apdraud Satversmes 93. un 111.pantā noteiktās pamattiesības, uzskata asociācija.

Latvijas iedzīvotāji ir samaksājuši nodokļus tādā apmērā, lai esošā valsts budžeta ietvarā veselības aprūpei varētu atvēlēt vismaz 12% no kopējiem valsts izdevumiem līdzšinējo 9,6% vietā. Tam ir nepieciešama tikai politiskā griba un spēja pārdalīt budžeta tēriņus no mazāk svarīgā svarīgākajam, uzskata LĢĀA.

“Apgalvot, ka mūsu valsts budžeta ieņēmumi nedod iespēju atvēlēt nepieciešamo naudu saslimušo cilvēku ārstēšanai un dzīvības glābšanai, nav pamata. Veselības aprūpei finansējums trūkst valdības, valdošo politisko spēku un politikas veidotāju tuvredzīgās un bezatbildīgās rīcības dēļ. Šķiet, ka politisko lēmumu pieņēmēji un ietekmētāji tic savai nemirstībai. Politikas veidotāji neredz tos Latvijas iedzīvotāju tūkstošus, kas ik gadu cieš un nomirst tādēļ, ka nevar saņemt savlaicīgi nepieciešamo veselības aprūpi,” pauž LĢĀA.

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselības aprūpes ekonomistu un citu finanšu ekspertu atziņas par valdības iespējām un tēriņiem pierāda, ka Latvijas valdības nodokļu ieņēmumi ir pietiekami. PVO eksperti secina, ka starptautisks salīdzinājums liek domāt, ka Latvijas valdībai ir manevrēšanas iespējas, ja tiek salīdzināta valdības budžeta tēriņu veselības aprūpei attiecība pret kopīgajiem valdības tēriņiem. Piešķirot lielāku relatīvo prioritāti veselības aprūpei esošā valdības budžeta ietvaros, Latvija varētu palielināt budžeta tēriņus veselības aprūpei un paaugstināt tieši trūcīgākās iedzīvotāju daļas finansiālo aizsardzību.

LĢĀA iesaka paredzēt vismaz 12% valsts kopbudžeta ieņēmumu veselības aprūpei, kas vēl joprojām ir zem Eiropas Savienības vidusmēra, bet salīdzināmi ar Igauniju un Lietuvu. Tas ļautu būtiski paaugstināt budžeta izdevumus, sasniedzot tuvu 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), neieviešot jaunus nodokļus, kas paredzēti veselības aprūpes vajadzībām, domā asociācija.

Asociācija norāda, ka, salīdzinot Latviju ar līdzīgām Eiropas valstīm, kurās cilvēki saņem nepieciešamo veselības aprūpi, redzams, ka to valdības mazāku daļu no nodokļu ieņēmumiem tērē pašvaldību, izglītības un kultūras vajadzībām. Pašvaldību milzīgie nodokļu naudas tēriņi labi redzami priekšvēlēšanu laikā, ikgadējās amatpersonu deklarācijās un Valsts kontroles revīzijās iegūtajos datos, pašvaldības kritizē LGĀA.

LĢĀA uzskata, ka nesakārtotās izglītības sistēmas dēļ Latvijā jātērē daudz lielāka budžeta daļa – 16%, kā tas nepieciešams citās valstīs – vidēji 10%. Valdības pirmais uzdevums ir samazināt nodokļu tēriņu citās nozarēs un pārdalīt valsts budžetu tā, ka būtu iespējams glābt iedzīvotāju dzīvības un savlaicīgi ārstēt saslimušos, pauž asociācija.

LĢĀA pievienojas PVO ekspertu viedoklim, kurā uzsvērts, ka būtiski ir saglabāt visaptverošu iedzīvotāju veselības aprūpi, ka veselības aprūpes sistēmas ieņēmumu avotu diferenciācija nedrīkst novest pie pakalpojumu kopuma sadalīšanas vai nemaksājošo iedzīvotāju grupu izslēgšanas. Visaptveroša veselības aprūpe ikvienam ir nevis valsts tēriņi, bet nozīmīga investīcija katras sabiedrības un valsts attīstībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Jā,kultūras darbinieku algas ap vidēji 600 eiro uz rokas tiešām nevar salīdzināt ar nabaga ģimenes ārstiem,kas pelna četrciparu skaitļus!Nabadziņi!Diemžēl,viņus kultūra vispār neinteresē…

  • Algas pašdarbības kolektīviem maksā pašvaldības, ir daudz citi izdevumi, kas neiet nekados rāmjos. Visvieglāk ir paņemt no iedzīvotājiem, par vienīgo mājokli jāmaksā milzu nodoklis, tagad vēl par bardaku veselībā, kur elite saņem simtus tūkstošus kā pati Čakša slimnīcu valdēs. Tagad mums jāsamet.

  • +++!Salīdzinàjumam-cik energijas un personīgo lídzeklu iegulda kultúras dabinieki un skolotàji savà darbà.Bez viñu entuziasma mës vairs i sasveicinàties nemàcétu.Gim.àrstu mílàkais teiciens-nàkosais!Un tik rullé,à,viens nomira, nu tà gadàs.

 2. Vai par to jau nemaksājam? Atbildēt

  “Jāatceras,ka Zviedrijā83% un Anglijā 96% no veselības aprūpes nepieciešamajām finansēm tiek iekasēti sociālā nodokļa veidā un nevis ar papildu maksājumiem,kas pēc būtības nozīmē vēl lielāku nodokļu slogu strādājošajiem vai darba devējiem laikā,kad Latvijas ekonomikas izaugsme samazinās.”
  Skat.Uģis Gruntmanis:”Veselības obligātā apdrošināšana-vai par to jau nemaksājam?”,Diena,22.janvāris 2008.

 3. “Pārāk daudz tērējam Veselības ministrijas un Nacionālā veselības departamenta vairāk nekā 300 ierēdņu privilēģijām,kādu ģimenes ārstiem nemaz nav-daudzajām piemaksām (piemēram,par mobilā telefona izmantošanu),prēmijām,veselības apdrošināšanas polisēm,komandējumiem,dubultai atvaļinājuma apmaksai,milzīgajiem sociālajiem pabalstiem,pēc darba koplīgumiem ar nozares arodbiedrību.Un samazināt budžeta tēriņus varētu ne tik daudz pašvaldību un izglītības vajadzībām,bet,galvenokārt,arvien jaunu padomju veidošanai! Skat.”Eksperts:Padomes valsts mazajos uzņēmumos Latvijai jāievieš jau šogad”,tvnet.lv,24.05.2017.

 4. rakstu!? Vai tiešām VEIDEI ir AUGSTĀKĀ IZGLĪTĪBA?????????????????? KĀ IEDZĪVOTĀJS VAR ATĻAUTIES KAUT KO NEMAKSĀT NODOKĻU SAKARĀ!!! JA VIŅŠ TO ATĻAUJAS, TAD KĀPĒC VIŅAM VAJAG VESELĪBAS APRŪPES PAKALPOJUMI??? VILKSIET VIENLĪDZĪBAS ZĪMI STARP NODOKĻU MAKSĀTĀJU UN NELIETI??? KUR LOĢIKA??? VIŅŠ PATS SEVI NOLĒMIS NEBŪTĪBAI. CIK HUMĀNI, BET VIŅAM PIE PAKAĻAS!!! VIŅŠ IR PĀRTICIS UN NEGATAVOJAS SEVI PAKĻAUT JOSTAS SAVILKŠANAI!? MUĻĶI SAVELK JOSTAS UN DOMĀ PAR VALSTI UN CITIEM! NELIETI NEVIENS GADIEM NESODA, TIKAI ŅAUD – MOTIVĒT MAKSĀT NODOKĻUS… ZIRGI ZVIEDZ! TO, KA GODĪGI STRĀDĀJOŠS CILVĒKS UN PENSIONĀRI DZĪVO ZEM NABADZĪBAS SLIEKŠŅA, VIŅŠ VĒL PIESMEJ… VĀJPRĀTA LIKUMI, KURUS VAR NEPILDĪT!? VALSTS, KURAI VAR SPĻAUT ĢĪMĪ… UN PRIEKŠU PRETĪ LABKLĀJĪBAI UZ CITU RĒĶINA….

 5. paklausoties šo Veidi, man negribas tērēt ne centa

 6. Vairs uz domi pēc naudiņām ģimeņu ārsti nenāciet!

 7. Bet kāpēc tad veselības apdrošināšana sekmīgi darbojas kaimiņvalstīs jau vairāk kā 20 gadus?Un tur neviens nesaka,kad kāds Satversmes pants pārkāpts,bet strādā un iedzīvotāji ir apmierināti,un pietiek gan mediķu algām,gan veselības aprūpei.Kāpēc visam ārsti ir pretīm,kas notiek,pilnīgi nesaprotami,tā jau arī Latvijas valdībai neiespējami strādāt,dari,ko darīdams- viss slikti! Kas notiek Latvijā???

 8. Kādēļ valdība to neredz?

Draugiem Facebook Twitter Google+