Latvijā
Sabiedrība

Ģimenes pabalstu par pirmo bērnu piedāvā noteikt vismaz 5% apmērā no minimālās algas 13

Ilustratīvs attēls. Foto – Shutterstock

Opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs (S) rosina likumā paredzēt, ka ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu nevar būt mazāks par 5% no minimālās algas.

Klementjevs iesniedzis šādu priekšlikumu grozījumiem Valsts sociālo pabalstu likumam uz galīgo lasījumu. Likuma izmaiņas attiektos uz nākamo gadu, kad minimālās algas apmērs būs 430 eiro, tātad ģimenes valsts pabalsts par pirmo bērnu būtu 21,5 eiro.

Opozīcijas deputāts rosina saglabāt pašlaik likumā noteikto principu, ka par otro bērnu pabalsts ir divas reizes, par trešo bērnu – trīs reizes, bet par ceturto un nākamajiem bērniem – 4,4 reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē.

Kā ziņots, Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, paredzot, ka no nākamā gada 1.janvāra ģimenes pabalsta apmērs būs atkarīgs no audzināmo bērnu skaita.

Labklājības ministrijas (LM) parlamentārā sekretāre Karina Ploka (V) iepriekš skaidroja, ka esošie pabalsti netiks grozīti, proti, arī nākamgad pabalsta apmērs par pirmo bērnu joprojām būs 11,38 eiro, par otro – 22,76 eiro, par trešo – 34,14 eiro, bet par ceturto un nākamajiem bērniem – 50,07 eiro. Tomēr paredzēts noteikt piemaksas, kas būs atkarīgas no bērnu skaita. Piemaksas varētu tikt ieviestas, sākot ar nākamā gada 1.februāri vai 1.martu, norādīja Ploka.

Priekšlikums, ko koalīcijas politiķi uzskata par kompromisa variantu, paredz ģimenēm ar diviem nepilngadīgajiem piešķirt piemaksu desmit eiro katru mēnesī. Piemaksa ģimenēm ar trīs bērniem būs 66 eiro mēnesī. Ģimenēm ar četriem nepilngadīgajiem, plānots piemaksāt 116 eiro, kas summā ar pašreizējiem pabalstiem veidotu 100 eiro par trešo un 100 eiro par ceturto bērnu. Arī ģimenēm, kurās aug vēl lielāks nepilngadīgo bērnu skaits, summā par trešo un katru nākamo nepilngadīgo ģimene saņemtu 100 eiro, aģentūrai LETA iepriekš skaidroja nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivi Dzintars.

Patlaban pabalsta apmērs par pirmo bērnu ir 11,38 eiro, par otro – 22,76 eiro, par trešo – 34,14 eiro, bet par ceturto un nākamajiem 50,07 eiro.

LA.lv