×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Gintera Krumholca mūžīgais jautājums “kāpēc?”

Foto - Kristaps KalnsFoto - Kristaps Kalns

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles “Arsenāls” radošajā darbnīcā līdz 8. decembrim skatāma mākslinieka Gintera Krumholca personālizstāde “Kāpēc tu mani nepamodināji?”, kurā mākslinieks mums katram uzdod šo jautājumu “kāpēc?” un liek padomāt par būtisko šajā dzīvē.

Mākslinieks jaunās izstādes pamatā izvirzījis jautājumu par cilvēka dzīves saturisko piepildījumu. Viņa attieksme pret telpu un mērogu skatītājam liek emocionāli identificēties ar izstādes varoņiem un apcerēt nosaukumā ietverto jautājumu: “Kāpēc tu mani 
nepamodināji?” “Man liekas, ka mēs visi domājam ar galvu vai muguras smadzenēm. Moka šis eksistenciālais jautājums, kas notiek, kad nomirstam. Es neesmu kristietis un nedomāju, vai ir lietas pēc tam. Mani tas neinteresē. Tas ir tāds eksistenciālais bieds. Cilvēks egoistiski domā, ka kaut kas aiz tā var būt, bet neliek uzsvaru un nedomā par to, kas ir te. Manuprāt, būtiskākais ir tas, ka mirstot lietas apstājas, mīlestība apstājas. Varbūt tas skan banāli, bet tas ir forši. Patiesībā ir jābūt drosmei runāt par banālo,” atklāj Ginters.

Ideja radās pirms diviem gadiem. Veidojot izstādi, kaut kas nācis klāt, kaut kas atmests. Izstādes kuratore Daina Auziņa saka, ka izstādi inspirējuši atsevišķi ikdienā fiksēti notikumi, kā, piemēram, pa braucošas mašīnas logu vērota slimnīcas morga darbinieka rosība ap zārku vai arheoloģisko izrakumu apmeklējums kādā senā mēra laika masu kapsētā.

Sarunā Ginters uzsver, ka viņu nesaista skandālista slava. “Tikai tāpēc, ka darbos ir skeletiņi, es uzreiz neesmu skandālists. Manas mākslas pievienotā vērtība nav skandāls. Vulgaritāte mani neinteresē. Negribu, lai mani uztver kā skandālistu. Kāds es skandālists?” Viņš liek uzsvaru uz būtisko, vērtībām, kas ar laiku nezaudē aktualitāti. Arī mūžīgais jautājums “kāpēc?”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+