Viedokļi
Komentāri

Ģirts Kasparāns: Peļņa mūsu, problēmas jūsu – alkatības gēns8

Vecās likteņdzirnas mūsu mūžu maļ, gadi skrien kā stirnas un nenāk atpakaļ. Tā savulaik dziedāja Eduards Rozenštrauhs, bet Latvijas politikā nereti rodas iespaids, ka gadiem tomēr ir tendence skriet atpakaļ un atdzīvināt nevēlamus pagātnes rēgus.

Arī šobrīd, raugoties uz satricinājumiem Latvijas banku sektorā, uzmācas tāda kā “deja vu” sajūta, jo ne pārāk senā pagātnē mēs to visu jau esam piedzīvojuši: sākot no “Bankas Baltija”, līdz pat “Parex” un “Latvijas Krājbankas” kraham. Atbildīgās amatpersonas mierina, ka “ABLV Bank” gadījumā mums nedraud jauna afēra ar nodokļu maksātāju naudas izmantošanu privātas bankas glābšanai, taču nevar noliegt, ka Latvijas banku sektorā ir samilzušas nopietnas problēmas.

90. gados mums tika stāstīts, ka Latvija konkurēs ar Šveici un būs banku paradīze, kas kalpos kā tilts starp Austrumiem un Rietumiem. Taču bēdīgā patiesība ir tāda, ka mūsu bankas brīžiem vairāk līdzinās apšaubāmas reputācijas spēļu zālēm, jeb kā tagad saka “laimētavām”, ko izmanto aizdomīgas izcelsmes Krievijas naudas atmazgāšanai. Un tad jāgaida, kad lielais brālis no ASV pakratīs ar pirkstu un norādīs uz mūsu nedarbiem.

Banku bizness Latvijā ir ļoti ienesīgs, ne velti mūsu valsts bagātāko cilvēku saraksta virsotnē gozējas tieši “ABLV bankas” īpašnieki, kuru bagātība mērojama simtos miljonu eiro. Diemžēl attiecībā uz bankām Latvijā nereti darbojies princips “peļņa mūsu, problēmas jūsu”, jo krīzes situācijā bankas nekautrējas ar izstieptu roku vērsties pie valsts, lai uz nodokļu maksātāju rēķina tiktu izpestīti no pašu savārītām problēmām.

“Olainfarm” īpašnieka Valērija Maligina liktenis rāda, ka arī miljoniem vērta bagātība nav ilgas un laimīgas dzīves garants, un miljonus uz viņsauli līdzi nepaņemsi. Ne velti alkatība ir viens no septiņiem nāves grēkiem, kas minēts Bībelē. Tieši šis grēks ir pazudinājis daudzas Latvijas amatpersonas, kas pieķertas korupcijā, lai gan par savu darbu saņem nebūt ne to mazāko algu.

Ļoti negribētos, lai korupcijas skandāli un politiskie kašķi aptumšo mūsu valsts simtgadi, jo latviešu savstarpējās ķildas būtu labākā dāvana tikai Latvijas ienaidniekiem.

LA.lv