×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
19. jūnijs, 2015
Drukāt

Ģirts Vikmanis: Girsa pases dedzināšana – zema riska “ākstība” (16)

Foto: LETAFoto: LETA

Biedrības "Dzimtā valoda" līderis Illarions Girss.

Prokrieviskajam aktīvistam Ilarionam Girsam pagaidām par savas Latvijas pilsoņa pases sadedzināšanu draud vien 35 eiro liels naudassods.

Nesen Drošības Policijas (DP) redzeslokā esošais aktīvists tīmeklī izplatīja video, kurā viņš, stāvot nepļautā mauriņā, demonstratīvi sadedzina savu Latvijas pasi, pamatojot to kā protesta akciju Latvijas “sliktajai attieksmei” pret krievvalodīgajiem un nepilsoņiem, kuriem ir “liegtas tiesības”. Solījumus dedzināt Latvijas pilsoņa pasi viņš izplatīja jau pirms trim gadiem. Video viņš arī paziņo, ka pieprasīšot Latvijas nepilsoņa pasi. Tomēr paanalizējot iespējamās tiesiskās sekas, Girsa veiktā pases sadedzināšana ir iestudēts akts, kuram nav smagu tiesisku seku.

Pirmkārt, pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa par personu apliecinoša dokumenta bojāšanu pienākas 35 eiro naudassods.

Un arī I. Girsam nedraud sods par iespējamu valsts simbola zaimošanu, jo pase tāds neesot. DP norāda, ka pase nav uzskatāma par valsts simbolu Krimināllikuma 93.panta “Valsts simbola zaimošana” izpratnē. DP uzsver, ka I. Girsa veiktais akts apstiprina tās prognozi par Krievijas īstenotās tautiešu politikas aktīvistu gatavību veikta arvien radikālākas aktivitātes, lai pievērstu uzmanību saviem politiskajiem uzskatiem.

Kā “La.lv” apliecināja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Laiva, pēc pases sadedzināšanas akta I. Girss savu pasi, var atjaunot jebkurā laikā, vien būs jānomaksā sods un nodeva par jaunas pases izdošanu. Otrkārt, viņš Latvijā var iztikt arī bez pases, ja viņam ir izdota personas apliecība, kuru viņš var uzrādīt kā savu identifikācijas dokumentu turklāt ar šo apliecību viņš var arī ceļot uz ES valstīm.

Tomēr nelielas problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm viņam var rasties, ja viņa rīcībā nav personas apliecības. Protams, ja viņam būs vēlme doties uz Krieviju, kurā kā viņš plātās video, ir bijis neskaitāmas reizes, tad pase gan būs nepieciešama kā personu apliecinošs dokuments.

Treškārt, paziņojums par to, ka viņš ir gatavs pieņemt nepilsoņa pasi ir plakātisks un tam nav tiesiska seguma. L. Laiva uzsver, ka pieņemt nepilsoņa statusa nav iespējams, no tā vien iespējams atteikties, naturalizējoties un kļūstot par pilsoni. Izņēmums vien ir gadījums, kad jaundzimušajiem vecāki, kuri ir nepilsoņi savām atvasēm izvēlas nepilsoņa statusu, nevis Latvijas pilsonību. Ceturtkārt, varbūt I. Girsam Latvijas pase nemaz nav nepieciešama, jo, var izvirzīt pieņēmumu, ka viņš ir pieņēmis Krievijas pilsonību, par to nepaziņojot Latvijas varas iestādēm.

Video viņš atsaucas uz Indijas nevardarbīgās pretošanās aktīvistu Mahātmu Gandiju, cienījamu vīru, kas savulaik protestējot pret Britu impērijas varu Indijā sadedzinājis pasi. Ja Gandija solis, bija patiešām nozīmīgs pasaules cilvēktiesību vēsturē kā protests un solis ceļā uz Indijas valstiskumu, Girsa atsaukšanās uz to ir lēts triks, lai pievērstu sev uzmanību. No šīs izrādīšanās prokrieviskajam aktīvistam faktiski nav nekādu zaudējumu – vien jāsamaksā sods un nodeva par jaunas pases izsniegšanu vai tās vietā jāizmanto identifikācijas karti, ja tāda viņam ir.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. No girsa puses ir nekorekti atsaukties uz Mahatmu Gandiju, jo Gandijs cīnījās pret Britu koloniālismu, savukārt girss ir padomju koloniālisma apoloģēts.

 2. Gersam ne pase, ne pilsonība neesot vajadzīga. Cik zinu, šiem “kritērijiem” atbilst Islāma valsts cīnītāji.
  Varbūt viņš nodzīvos īsu, bet skaistu dzīvi?

 3. Vai nevar viņam parādīt ceļu uz Maskavu? Ja jau viņam Latvijā tik ļoti nepatīk, lai laižās!

  • Es arii taa domaaju: ja jau Latvijaa viss ir tik slikts, bet pie vinja Putina tik labi, kaadeelj tad neviens krievs nebrauc atpakalj zu matushku? Jeb varbuut gan Latvijaa dziive ir daudz, daudz labaka? Bet kaadeelj tad jaamelo un jaanosoda latvieshi?

 4. Salīdzinājumā ar praidistu karoga dedzināšanu,riska nekāda!

 5. Lielāki nodevēji ir Imants Kalniņš ar savu atvasi, tāpat arī aizejošais (paldies Dievam) Prezidents.

 6. Ja Latvija kas ier pareizi izdarītas tad tas ir VĀRDI uz pieminekļa – TĒVZEMEI un BRĪVĪBAI

  Lājāls es varu būt tikai pret savu un tuvāko (tautiešu) zemi īpašumu un BRĪVĪBU lietot dabiskās TIESĪBAS — vienīgais mans pienākums Dieva priekša ir iestāties kaut ar ieročiem paer šīm vērtībām.

  Bet ne pirkstu nekustināšu demokrātiskas republikas un sapelējuša pergamenta dēļ (es sev neesmu šo satvresmi pieņemis – tā tapa uz boļševiku dumpja fona — tādus sarkanus “satvrersmes tēvus”tai laikā Somijā šāva un rozīgos konclabalināja BALINĀJA

  Man arī nav svēta sociālistu veidotā POLITORGANIZACIJA Latvijas Republika un politiskas organizācijas uzspiesā pase – es neturu labu prātu uz demokratisko republiku kura piesavinājusies gan LATVIOEšU ZEMES GAN BRīVīBAS un dabiskās tiesības ..

  Arī man nebūt nav nekas pretī ja MANI DENATURALIZēTRU – mani šī doma nesatrauc – ka katolis es esmu cita VALSTīBAS MANTINIEKS – NICINU LIBERĀĻU SEKULARO VALSTI un verga brīvību savā ergastulā lkaut par lopu palikt .

  Man tuvāka ir BRĪVĪBA no vergu VIENLĪDZĪBAS un nabagu BRĀLĪBAS

  demokratiska republikā brīvības un tiesību nav kā sugas — ir tikai valdības piešķirtās privilēģijas

  piem tiesibas uz darbu ir ATŅEMTAS — Tā VIETĀ IR JĀIEGūST PRIVILĒGIJA DARBOTIES – CAUR LICENCēM ,PATENTU PIRKšANU , visvisadiem ierobežojumiem… pie tam ne katram izdodas šo privilēģiju iegūt… ( SATVERSME PAREDZ TIKAI TIESīBU IZVĒLĒTIES DARBALAUKU– es nevaru būt lojāls šādaiI satversmei

  Tiesības nak no Dieva -tās ir katram — valdība un likumi nedod tiesības – tā IR PRIVILēGIJAS UN TIRĀ NA GRIBA VAI PAT NOZIEDZīGI RīKOJUMI

  TIESīBAS UN TIESISKUMS NAV TAS PATS KAS LIKUMS UN LIKUMīBA

  TIEK MELOTS SAKOT “TIESīBSARGāšANAS IESTāDES” — PATIESīBā TāS IR PIESPIEDU “LIKUMPILDīšANAS IESTāDES”

 7. Pasei pēdējā lappusē iedrukāts ka “Šī pase ir Latvijas republikas īpašums”, Vai tad tik vienkārši un ciniski drīkst apzināti iznīcināt vai bojāt valsts īpašumu ? ? Un kā izrādās nav likuma panta ? hm…………

 8. CILVĒKIEM RIEBUMU IZSAUC AICINAJUMS PADSOMĀT KAS TAD TĀ VALSTS IR UN KĀDA TĀ IR

  bet ja padomā tad secinājumi ir apm šādi– tur ne tikai pasīti gribas dedzināt …

  ja NORMĀLA valstrs pieder cilvēkiem – vai tas ir karalis ,feodāļi ,oligarhi vai tīras konstitucionālas republikas pilsoņi vai “suverēnu cilšu teritorija tad monstram un bastardam- ” demokrātskai republikai ” cilvēki kā numurēti lopi pieder…. ..

  (demokrātija un sociāla valsts ir ļaunums un nav savienojama ar tīru republiku )

  Ar šo atziuņu ier gana lai riebtos eiropas pamarvērtības

  MODERNā VERDZīBAS IEKARTA – OBJEKTīVI ŅEMOT DRAUSMīGA KROPLīBA

  + sociala valsts — valdība caqur savām “rūpēm par tautu ” – valsts prensijas ,skolas ,medicīna soc.programmas būtībā uzpērk sabiedrības padibenes liela masā — lai tie atļautu demokratiski valdībai rasties un tad ar 1% partijam pietuvinato svētību rodas valdība kas “taisa demokrātiju”
  (??ierobežo mazākumu???) priekš 99% pseidovergu

  francūzim nepieder francija — francīzis skaitās pat melns salašņa kurš VERGS apzinās ka PIEDER REPUBLIKAI

  vinu vergu VIENLĪDZĪBA un nabagu BRĀLĪBA vai BRĪVĪBA no galvas

 9. Tātad valsts īpašums ar valsts ģērboni nav valstisks simbols un publiski-demonstratīva īpašuma bojašana ir vienā līmenī ar videjā pirksta parādīšanu.Manuprāt tāds atzinums varētu būt sagaidams no Krievijas specdienestiem,bet varbūt kadru sastāvs tomēr nosaka aŗī tik nopietnas iestādes lojalitāti valstij.

 10. ATŅEMT PILSONĪBU !!!!!!

 11. … Tatad … pilsona zverasta apliecinatais pienakums pret LR Satversmi un pilsona pienakumiem ari nav zudis …. ko daris DP si cilveka naida celsanas un iespejamas pretvalstiskas darbibas del …. !

  • nevar noziegties pret valsti vai simbolu — libertārisma filozofija vispar neparedz ka ir noziegums ja nav cietušas personas vai (neatlīdzināta) materiāla kaitējuma. Visi likiumi kas pieļauj kādu par noziedznieku pasludinat tikai dēļ ta ka kad glupu likumu uzrakstījis jāatceļ.

   ( KAITĒJUMS JĀATLīDZINA -TAS IR PAREIZI)

   Sadedzinat papīru – dokumentu – normali -ja GIRSS UZSKATA KA Tā JADARA – un VIŅA SIRDSAPZIŅA saka ka tā ir pareizi – tā ir viņa UN DIEVA lieta – .

   .. valsts ir noteikusi atlīdzību par tā sabojāšanu – pie tam netaisnīgia AUGSTU – VAIRAKAS REIZES

 12. Ceru, ka pasu izsniegšanas vietās nestrādā gļēvlatvieši. Lai šis garīgais … uz mūžīgiem laikiem paliek bez pases!

  • Cilveecinjsh ALKST ieveeriibu…grib lai citi vinjam pieveersh uzmaniibu. Ignoreejiet vinju. Lai aakstas taalaak. Pasmaidiet.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+