Glabā atmiņas vietējā mākonī 0

Vēl pirms kāda laika par mākoņpakalpojumu attīstību spriedelēja vien informācijas tehnoloģiju (IT) speciālisti vai labi datorlietu zinātāji, bet tagad šāds mākonis ikkatram sasniedzams tikpat viegli un ērti kā plauktā noliktais ģimenes fotoalbums.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13
Lasīt citas ziņas

Fotogrāfijas ar sev mīļajiem un tuvajiem vai iemūžināti nozīmīgi dzīves mirkļi, iespējams, ir vērtīgākās atmiņas, ko cilvēks uzkrāj dzīves laikā. Digitālās fotogrāfijas un viedtālruņu ērā attēlu, kurus vēlamies paturēt atmiņai, kļūst aizvien vairāk – daļa glabājas tālrunī, daļa – datorā. Datu mākonis ir iespēja tos uzglabāt vienuviet. Turklāt par šādi glabātiem failiem vienmēr varat būt droši – tie nezudīs pat tad, ja neatgriezeniski sabojājas dators vai tālrunis. Mākonī ievietotajām fotogrāfijām jūs droši varat piekļūt no jebkura sev pieejamā datora jebkurā laikā un vietā, kur vien ir pieejams internets. Var teikt, ka paša izveidotais datu mākonis jums visur seko līdzi un visa tajā saglabātā informācija vienmēr ir pa rokai, pat ja līdzi nav sava datora vai vied­tālruņa. Ar mākonī glabātām fotogrāfijām ir ērti dalīties, nosūtot adresātam attiecīgā attēla vai galerijas saiti.

Foto – LETA
CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš jūlija savu mākoņpakalpojumu eDati.lv ikvienam piedāvā arī vadošais IT un telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs Latvijā “Lattelecom”. Tāpēc uz sarunu aicināju “Lattelecom” jauno produktu attīstības daļas direktoru Arvilu Kupri.

– Vai piekrītat prognozei, ka nākotnē cilvēki visu savu informāciju – fotogrāfijas, iecienīto mūziku un derīgu informāciju – glabās datu mākonī?

– Nepārprotami tehnoloģiju attīstība un cilvēku paradumi virzās uz to. Redzam, ka jau tagad lielu daļu savu ikdienas fotogrāfiju vai citus datus cilvēki glabā sava veida mākoņos, varbūt nemaz neaizdomājoties par to.

– Jūs domājat savu attēlu izvietošanu sociālajos tīklos kā draugiem.lv un tamlīdzīgi?

– Jā, arī tur atrodas mūsu dati, arī tur mēs tos saglabājam. Būtībā tas ir gluži tāpat kā glabāt informāciju mūsu jaunajā mākoņpakalpojumā 
eDati.lv, atšķiras tikai funkcionalitāte. Neizbēgami ir arī tas, ka cilvēka lietošanā nonāk aizvien lielāks iekārtu skaits, kuras ir pieslēgtas internetam: viedtālruņi, datori, planšetdatori. Un šīs iekārtas bieži vien rada kādu informāciju. Piemēram, telefoni ļauj uzņemt attēlus un tā ir viena no visbiežāk izmantotajām funkcijām viedtālruņos. Uzņemtās bildes kaut kur ir arī jāglabā un ne vienmēr tam pietiks vietas tālrunī. Bet, saglabājot tās mākonī, viedtālrunī atbrīvojat vietu jaunām fotogrāfijām. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc mākoņpakalpojumi iemantos aizvien lielāku popularitāti un kļūs aizvien aktuālāki.

Reklāma
Reklāma

– Pasaulē jau ilgāku laiku tiek piedāvāti dažādi datu glabāšanas pakalpojumi, kas pieejami jebkuram lietotājam. Kāpēc “Lattelecom” pievērsās pašmāju mākoņa izveidei?

– Jā, šādi pakalpojumi tiek sniegti un šajā ziņā līderos ir ASV. Tas nozīmē: lai arī datu centri fiziski izvietoti citur pasaulē, tomēr lielākoties šāda tipa pakalpojumi pakļaujas ASV likumdošanai. Tāpēc Eiropas Savienība (ES) grasās pieņemt atjaunoto Datu drošības regulu, kas tad arī noteiktu, ka ES pilsoņu personīgie dati nedrīkst vienkārši tāpat bez nekādas aizsardzības klejot pāri robežām. Šāds regulējums liks aizdomāties arī citiem šāda veida pakalpojumu sniedzējiem par to, kā viņi to sniedz pašlaik. Vienlaikus vietējiem pakalpojuma sniedzējiem tas ļaus attīstīt plašāku pakalpojumu klāstu. Tas, ko mēs redzam, ir nepieciešams pakalpojums, kuru sniedz arī Latvijā esošs uzņēmums.

– Kādas priekšrocības ir 
tādam vietējam mākonim kā 
eDati.lv?

– Pirmkārt, mēs lietotāju uzrunājam dzimtajā valodā. Nozīmīga ir gan servisa, gan tehniskā atbalsta sasniedzamība. Būtiska ir arī datu atrašanās vieta – mēs vienmēr skaidri zinām un varam būt droši, ka mūsu mākonī saglabātā informācija atrodas Latvijā un neviens kilobaits neaizplūst ārpus mūsu valsts robežām. Tas ļauj paturēt tādu drošības sajūtu un pārliecību, ka nekādi ārēji avoti mūsu datiem nepiekļūst.

– Tagad cilvēkus plaši aicina izvēlēties vietējo pārtiku, vai to pašu var attiecināt uz šo pakalpojumu, aicinot izvēlies vietējo mākoni?

– eDati ir uzbūvēti šeit uz vietas. Protams, jāņem vērā, ka IT pakalpojumu jomā aktuāla ir diskusija par to, kas tad ir vietējais ražojums. Latvijā jau neražo cietos diskus, serverus u. tml. Arī programmatūras ziņā izmantojam jau pasaulē pārbaudītus algoritmus. Tomēr pievienoto vērtību gan radām mēs šeit pat uz vietas Latvijā – šeit saliekam visas ierīces kopā, arī datu glabāšana notiek Latvijā.

– Iespējams, cilvēku, kurš līdz šim nav lietojis mākoņpakalpojumus, tieši šāds – Latvijā veidots pakalpojums – iedrošina uz to. Cik sarežģīta vai vienkārša ir eDati.lv lietošana?

– Reģistrācija vietnē www.edati.lv aizņems vien pusminūti, jo ir jāievada tikai sava e-pasta adrese un jāizvēlas parole. Autorizējoties vietnē, jāuzmeklē sadaļa “Aplikācijas”, kur pieejamas aplikācijas gan datoriem, gan mobilajām ierīcēm, jāizvēlas atbilstošā un jāiestata savā iekārtā. Es iesaku sākt ar sava datora rezerves kopijas izveidošanu, ko paveiks šeit pieejamā aplikācija. Programmas iestatīšana pēc lejupielādes ir vienkārša un datora rezerves kopijas izveide notiek automātiski. Norādām tikai mapi, kurā atrodas saglabājamās bildes un tās jau automātiski ir drošībā.

– Kāds tehniskais nodrošinājums nepieciešams, lai sāktu veidot savu datu mākoni?

– Nekādu specifisku prasību nav – derēs praktiski jebkurš internetam pieslēgts dators, kurš darbojas Windows vai Mac OS vidē. Arī, lietojot tikai viedtālruni (ar Android vai iOS operētājsistēmu), iespējams kļūt par pakalpojuma lietotāju, lejuplādējot un uzstādot atbilstošu eDati.lv aplikāciju.

– Ja lietoju vairākas ierīces, vai visām varu izveidot rezerves kopijas?

– Iekārtu skaits nav ierobežots. Tas nozīmē, ka mēs varam veidot datu rezerves kopijas neierobežotam skaitam iekārtu – vairākiem datoriem un mobilajām ierīcēm. Izmantojot savu eDati.lv kontu, varat izveidot rezerves kopiju arī, piemēram, savu vecāku datoram, ja gribat parūpēties par viņu datu drošību.

– Cilvēki būs dzirdējuši, ka no datu mākoņiem noplūdušas Holivudas zvaigžņu privātās bildes. Cik nepieejamas citiem tad ir mākonī noglabātās lietas?

– Datu glabāšanas centriem ir īpaši drošības sertifikācijas līmeņi un “Lattelecom” ir Latvijā vienīgais uzņēmums, kura rīcībā ir “Tier 3” līmeņa drošības datu centrs. Mums ir viens no drošākajiem datu centriem Ziemeļeiropā.

– Vai tas nozīmē, ka glabāt savus failus jūsu mākonī ir tikpat droši kā turēt naudu bankā un lietot internetbanku?

– Es teiktu, ka pat vēl drošāk. Arī, runājot par jūsu pieminēto slavenību bilžu noklīšanu, pašlaik par attēlu noplūšanas veidu ir vairākas versijas. Visticamāk, runa ir nevis par ielaušanos mākoņpakalpojuma sniedzēju datu centros, bet par paša. Tas ir jautājums par to, cik akurāti rīkojamies ar savām parolēm, cik sarežģītas tās izvēlamies, kā sargājam u.tml.

– Kāda ir piesardzības ābece, izmantojot eDati.lv pakalpojumu?

– Tas, kam visvairāk vajadzētu pievērst uzmanību, ir sava parole, piekļuve savam e-pastam un tas, kādā veidā mēs vispār rūpējamies par savu datu drošību. Lietojot eDati.lv, faktiski jāievēro visi tie paši drošības noteikumi, ko ievērojam, sargājot savas internetbankas paroles un kodus, sava e-pasta paroli un tamlīdzīgi. Par visu pārējo – par datu pārraides drošību, par autorizācijas drošību un tamlīdzīgi – rūpējas pakalpojuma sniedzējs.

– Iznāk, ka savu datu glabāšana mākonī ir vēl drošāks veids nekā to turēšana savā datorā vai tālrunī?

– Datu centrs var garantēt daudz augstāku aizsardzības līmeni nekā ikdienas lietotāja dators vai mobilā ierīce, jo mēs jau katrs neesam profesionālis datu drošības jomā. Dators un tālrunis ir ierīces, kas visbiežāk ir pieslēgti internetam un dažādi drošības caurumi vai ievainojamības tiek atklātas regulāri. Jāatzīst gan, ka ir ļoti reti tādi gadījumi, kad kāds tiešām cenšas ielauzties kādas privātpersonas datorā. Datu noplūdes gadījumi visbiežāk ir saistīti ar neuzmanīgu savas paroles lietošanu vai sava datora atstāšanu brīvi pieejamu citiem.

– Kādā veidā eDati.lv lietotājs var saņemt tehnisko atbalstu?

– Ir vairāki palīdzības veidi atkarībā no interesējošā jautājuma. Vietnē www.edati.lv ir pieejamas atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Tāpat atsauksmju sadaļā ir iespējams nosūtīt savu atsauksmi. Ir pieejams arī kontakts ar mūsu operatoriem, izmantojot e-pasta formu. Bez atbildes neviens nepaliks. Internetā pieejamas arī eDati.lv lietošanas pamācības video.

– Kad cilvēks ir parūpējies par savu fotoattēlu saglabāšanu datu mākonī, viņš vēlas šajās atmiņās arī dalīties ar kādu tuvinieku vai labu draugu.

– eDdati.lv ļauj lietotājam veidot attēlu galerijas jeb albumus un šīs galerijas var nosūtīt adresātam jau kā interaktīvu attēlu slīdrādi. Ir iespēja nosūtīt arī atsevišķus attēlus. Adresāts saņem saiti, kuru atverot viņš var skatīt sūtīto attēlu vai galeriju. Tas nozīmē, ka tiek sūtīta tikai šī saite, nevis paši attēli. Pateicoties šai priekšrocībai, mākoņpakalpojumi nereti tiek izmantoti, lai dalītos ar lielāka izmēra failiem, piemēram, ar augstas izšķirtspējas attēliem vai video, kurus pa e-pastu nemaz nav iespējams pārsūtīt. Turklāt, ja sūtāmais fails atrodas mākonī, to iespējams aizsargāt ar paroli, tādējādi padarot sūtījumu pieejamu tikai konkrētai personai, kurai šī parole darīta zināma.

– Cik ērta ir datu sinhronizācija starp mākoni un datoru vai viedtālruni?

– Datu sinhronizācija notiek, lejupielādējot attiecīgo eDati.lv aplikāciju. Atliek to vienu reizi iestatīt un tā uz mūsu datora izveido īpašu mapi, kurā ievietotie faili automātiski nonāk mākonī. Ja runājam vēl atsevišķi par fotoattēliem, aplikāciju var iestatīt tā, ka visi ar viedtālruni uzņemtie attēli automātiski nonāk arī datu mākonī.

– Ja cilvēks tiešām bijis tālredzīgs un parūpējies par savu svarīgāko datu drošību, izmantojot eDati.lv, un tiešām notiek ķibele – dators neatgriezeniski sabojājas –, vai var būt pilnīgi drošs, ka izdosies atgūt zudušos datus, pārejot uz jaunu datoru?

– Autorizējoties savā eDati.lv kontā no jebkura cita datora, jums būs pieejami visi saglabātie faili. Tos varat pārskatīt un nepieciešamos saglabāt savā jaunajā datorā. Bet, izmantojot eDatu aplikācijas atjaunošanas funkciju, jaunajā iekārtā atgriezīsiet visus mākonī saglabātos failus.

– eDati.lv katram lietotājam bez maksas ir pieejama 10 Gb krātuve. Vai ar to pietiek?

– Tas ir pilnīgi pietiekami vidējam lietotājam. Aplikācija uzrāda, cik daudz brīvas vietas vēl ir jūsu mākonī, tāpēc tam ir ērti sekot līdzi un nav par to jāuztraucas. Brīdī, kad cilvēks sasniedz 10 Gb apjomu, lietotājam ir iespēja vai nu atbrīvot vietu, izdzēšot liekos datus no mākoņa, vai arī izlemt par papildu vietas abonēšanu.

– Ko darīt, ja nepieciešama apjomīgāka datu krātuve?

– Ir iespēja kļūt par maksas klientu, abonējot vai nu 100 Gb, vai 500 Gb apjomu. Šajos gadījumos runa jau ir par aktīvu lietotāju, piemēram, tādu, kas aizraujas ar fotografēšanu vai kas saistīts jau ar profesionālu darbību. Jāpiebilst, ka mēs nedalām cenas biznesam un privātiem klientiem, kā tas bieži vien ir citos populārākajos šāda tipa servisos. Gan privātpersonām, gan uzņēmumiem par 100 Gb datu krātuvi mēnesī jāmaksā 5,90 eiro, par 500 Gb – 11,90 eiro mēnesī.

– Iedomāsimies situāciju, ja pēkšņi visi Latvijas iedzīvotāji vēlētos kļūt par eDdati.lv izmantotājiem, vai visiem mākonī pietiktu vietas?

– Pilnīgi noteikti. Ik dienu datu apjoms pasaulē aug, bet tehnoloģiju attīstība nodrošina to, ka aizvien lielāks datu apjoms ir ietilpināms kompaktākā formātā.

– Tomēr vai nākotnē neradīsies datu apmaiņas sastrēgumi?

– Šajā ziņā “Lattelecom” ir ļoti labā pozīcijā, radot lielisku datu pārraides infrastruktūru, kas atbilst gan šīsdienas, gan arī rītdienas prasībām. Laikam ejot, tehnoloģijas neapšaubāmi prasīs vēl labākus datu savienojumus gan starp valstīm, gan starp iedzīvotājiem.

– Vai tāpat kā šobrīd praktiski neviens cilvēks vairs nav iedomājams bez mobilā tālruņa, pēc pāris gadiem būs grūti atrast cilvēku, kurš nesargās sev svarīgus datus mākonī?

– Es domāju, ka tā būs. Nonāksim šajā punktā agri vai vēlu.

– Kādu nākotni paredzat mākoņpakalpojumu funkcionalitātes paplašināšanā – sasaistē ar plašāku iekārtu loku un aplikācijām?

– Arī tas ir neizbēgami. Mēs jau tagad domājam par atsevišķu aplikāciju veidošanu, kuru pamatā būtu 
eDati.lv un kas spētu sniegt plašākas iespējas. Piemēram, mēs varētu apsvērt iespēju eDdati.lv integrēt “Lattelecom” interaktīvajā televīzijā, dodot iespēju skatīties savus attēlus uz lielā TV ekrāna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.