×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2013
Drukāt

Glābēji mudina sagatavoties un būt uzmanīgiem vētras laikā

Foto: LETAFoto: LETA

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sniegto informāciju šonakt Latviju sasniegs vētra, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus sagatavoties iespējamiem vētras postījumiem un būt uzmanīgiem vētras laikā.

Sinoptiķi prognozē, ka dienvidrietumu vējš sāks pieņemties spēkā pēc plkst.18, nakts pirmajā pusē Baltijas jūras piekrastē brāzmās jau sasniedzot 25 metrus sekundē, līdzīgu spēku nakts vidū un otrajā pusē brāzmas sasniegs arī Vidzemes ziemeļos, bet Rīgā pēc pusnakts ir gaidāmas vēja brāzmas no 20 līdz 23 metriem sekundē.

VUGD aicina cilvēkus sagatavoties spēcīgajām vēja brāzmām un atgādina par drošu rīcību vētras laikā, lai pasargātu sevi un apkārtējos no vētras radītajiem postījumiem. Lai savlaicīgi iegūtu informāciju par gaidāmo vētru, kā arī rīcību tās laikā, vēlams atstāt ieslēgtu radio vai televizoru, iesaka VUGD pārstāve Viktorija Šembele.

Vētras laikā jūrā var veidoties augsti viļņi, tāpēc VUGD brīdina, ka vētras laikā ir kategoriski aizliegts atrasties uz moliem. Šajā laikā mola akmeņi ir slideni, tāpēc viļņu, spēcīgā vēja un slideno akmeņu dēļ cilvēks viegli var iekrist ūdenī. No ūdens paša spēkiem izkļūt ārā teju nav iespējams un zemās ūdens temperatūras dēļ cilvēkam strauji iestājas ķermeņa atdzišana, uzsver Šembele.

VUGD aicina iespēju robežās vētras laikā uzturēties telpās, jo lūstoši koki, vēja norauti reklāmas stendi un ēku konstrukciju daļas var apdraudēt ne tikai cilvēku veselību, bet arī dzīvību. Vētras laikā jāaizver logi, durvis un bēniņu lūkas, tāpat nav vēlams uzturēties tiešā logu tuvumā, jo lūstoši zari un vēja nesti priekšmeti var izsist loga rūtis.

Lai vētra nepārsteigtu cilvēkus nesagatavotus, VUGD aicina parūpēties, lai mobilais telefons būtu pilnībā uzlādēts, jo spēcīgu vēja brāzmu dēļ mājokļi bieži paliek bez elektrības. Mobilais telefons palīdzēs sazināties ar apkārtējiem, kā arī nepieciešamības gadījumā izsaukt operatīvos dienestus pa tālruni 112, norāda VUGD pārstāve Viktorija Šembele.

Vienlaikus nevajadzētu aizmirst par ugunsdrošību – ja vētras rezultātā ir radušies elektrības pārrāvumi, būtu vēlams sagatavot kabatas lukturīšus, lai pārvietotos pa māju. Nevajadzētu atstāt degošu sveci bez uzraudzības. Tāpat ieteicams laikus pārliecināties, ka mājās ir baterijas, kuras ievietot radioaparātā. Elektrības pārrāvumu laikā radioaparāts ir vienīgā iespēja uzzināt par notikušo, kā arī operatīvo dienestu ieteikumus turpmākai rīcībai.

Daudzdzīvokļu māju iemītniekiem jāpārliecinās par to, ka uz balkoniem neatrodas lietas, kuras vējš var aizpūst, tādējādi apdraudot garāmgājēju veselību un dzīvību. Tās lietas, kuras nevar pārvietot iekštelpās, ir stingri jānostiprina. Savukārt privātmāju un lauku iedzīvotājiem ir jāpārliecinās, ka viņu māju pagalmā visas vieglākās lietas ir piesietas vai nostiprinātas tā, ka vējš tās nevar aizpūst.

Ja nepieciešams novietot automašīnu, tam ieteicams izvēlieties vietu, kas nav zem kokiem vai tiešā to tuvumā.

Atrodoties ārpus telpām vētras laikā, jāizvairās pārvietoties un uzturēties zem kokiem, reklāmas stendiem un celtniecības sastatnēm, nav vēlams šķērsot tiltus. Ja vētras laikā bērniem ir jādodas uz vai no skolas vai ārpusskolas nodarbībām, vēlams viņus pavadīt. VUGD neiesaka lietot lietussargu, jo tas samazina redzamību, pastiprināti uztver vēja brāzmas un var savainot citus garāmgājējus.

Ja ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi avārija vai cits negadījums, kas apdraud cilvēku veselību un dzīvību, iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruņa numuru 112.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+