×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Glābiņš cietušai kājai, ja gadījies kāju sastiept vai sasist… (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kam gan nav gadījies paslīdēt uz grīdas vai slapjā zālē! Reizēm šķiet – nav ko nieku dēļ traucēt ārstu, taču pēc pāris dienām tomēr nākas meklēt mediķa palīdzību, jo kāja piepampst kā bluķis. Kā rīkoties, lai neiedzīvotos šādās un līdzīgās ķibelēs?

Potīšu sastiepums, pirkstu sasitumi vai lūzumi, kā arī pēdas traumas, uzmetot basai kājai dažādus priekšmetus, – tie visi ir vasarai raksturīgi negadījumi. Sāpes, audu tūska un asinsizplūdums jeb, kā saka tautā, zilums! Tas veidojas, asinīm no bojātajiem asinsvadiem nokļūstot zemādas audos. Ja ir novājināta imunitāte, sasituma vietā veidojas lieliska barotne mikrobiem un apstākļi strutaina iekaisuma attīstībai, jo īpaši siltā laikā.

Kas vainas 


Lauzts vai sasists, sastiepts vai plīsis? Pats cietušais, visticamāk, sāpju, tūskas un ziluma iemeslu uzreiz nemaz nespēs noteikt. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pazīmes mēdz kombinēties. Dažkārt lūzuma gadījumā izbīdās kaula gals, bet tikpat labi tas var būt bez ārējām pazīmēm. Reizēm šķiet, ka nopietna bojājuma nav, un arī rentgena uzņēmums par to neliecina, taču pēc vairākām dienām kāja piepampst un kļūst zila, jūtamas asas sāpes un nestabilitāte locītavā, kas varētu būt saišu bojājuma pazīme, bet rentgenā to nevar noteikt. Tādā gadījumā nepieciešams veikt ultrasonoskopiju vai magnētisko rezonansi, kur iespējams redzēt mīksto audu bojājumus.

Stipra tūska un liels asinsizplūdums var nospiest nervu, izraisot tirpšanu, taču parasti šādas sūdzības ir īslaicīgas un pāriet. Ilgstošs nejutīgums liecina par nerva pārrāvumu vai nopietnu traumu, ko vajadzētu apstiprināt, veicot elektromiogrāfiju, un nepieciešamības gadījumā atjaunot ķirurģiski vai ārstēt ar zālēm.

Ja kāja tikai sasista vai sastiepta, pašsajūta ar katru dienu parasti uzlabojas, tomēr traumas gadījumā labāk konsultēties ar ārstu pirmo trīs diennakšu laikā, nevis pēc nedēļas, kad kāja krietni piepūlēta, jo tad pat vienkāršu sastiepumu nāksies ārstēt ilgāk.

Mežģījuma gadījumā locītavas virsmas ir zaudējušas saskarsmi un kāja ieņem nedabisku stāvokli, to nav iespējams pakustināt. Nereti tas var atstāt daudz nopietnākas sekas nekā lūzums, jo var saglabāties saišu nestabilitāte pārrautas locītavas kapsulas un to ietverošo saišu bojājuma dēļ, tāpēc noteikti vajadzīga ārsta palīdzība.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Man ir līdzīgs gadījums ar potīti…
    Kustinot pēdu es jūtu ka tur iekšā kautkas “karājas ” ir mazliet zila priekšpusē bet es varu staigāt un stāvēt nez sāpēm bet kad uz kad uzvelku zeķi vai apavus viss!! Sāk šausmīgi durt un nākas pat klibot. Jo savādāk pārvietoties nau iespējams. Kas tas varētu būt?? ?

  2. Man ir līdzīgs gadījums ar potīti…
    Kustinot pēdu es jūtu ka tur iekšā kautkas “karājas ” ir mazliet zila priekšpusē bet es varu staigāt un stāvēt nez sāpēm bet kad uz kad uzvelku zeķi vai apavus viss!! Sāk šausmīgi durt un nākas pat klibot. Jo savādāk pārvietoties nau iespējams. Kas tas varētu būt?? ?

Draugiem Facebook Twitter Google+