Foto – Stock.XCHING

Pieci padomi, kā ātrāk izārstēt traumētu nagu 2

Sasistais pirksts pietūcis, nags krāsojas arvien zilāks, un rodas bažas, vai tas jebkad atgūs agrāko izskatu. Visbiežāk atliek tikai gaidīt, kad nags ataugs, taču reizēm tam nepieciešama palīdzība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
VIDEO. “Ja es, uz veikalu braucot, iekāpju Teslā, nevis “zaporožecā”…” Daugaviņš izsakās par Kariņa skandālu 11
Lasīt citas ziņas

Ja gadījies nagu sasist vai uzmest tam kādu priekšmetu, reizēm pat ne ļoti smagu, zem tā veidojas asinsizplūdums jeb, kā saka speciālisti, hematoma. Taču visbiežāk zilums mēdz rasties, augu dienu staigājot šauros apavos, kad visvairāk cieš mazie pirkstiņi (it īpaši piektais). Otrais, trešais pirksts un īkšķis nereti tiek traumēti sportojot, piemēram, sperot bumbu. Skrienot maratonu vai nodarbojoties ar kalnu slēpošanu, apavu izraisīts naga bojājums ar zilumu parasti atklājas otrajā trešajā dienā. No šādām ciešanām daļēji var pasargāt apavos ievietotas silikona amortizējošās zolītes vai šā paša materiāla cepurītes, ko uzmauc kāju pirkstiem.

Nags maina krāsu pēc 4–8 stundām vai arī tikai nākamajā dienā atkarībā no traumas dziļuma un sasistās vietas. Sākumā tas ir gaiši sarkans, taču, jo bojājums dziļāks, jo ātrāk paliek tumši zils un pat melns, kas liecina, ka plātnē sakrājušās asinis ir izžuvušas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nagi ļoti jāsargā cukura diabēta slimniekiem, it īpaši, ja slimība netiek pietiekami ārstēta, kā arī ieaugušu nagu un sēņu infekcijas gadījumā, kad palielinās iekaisuma un sastrutojuma risks. Ja traumētā raga plātnīte vēl pēc gada nav atguvusi agrāko izskatu, ieteicams konsultēties ar podologu un nepieciešamības gadījumā arī onkologu, veicot biopsiju un pārbaudot šūnas, lai pārliecinātos, vai neveidojas ļaundabīgs audzējs melanoma.

Glābjams gandrīz vienmēr


Visbiežāk pie podologa vēršas maratona skrējēji, kam bijuši nepiemēroti apavi. Parasti viņi atnāk 2–3 mēnešus pēc gūtās traumas, kad nags sācis deformēties un kļuvis dzeltens, jo radušās bažas par sēņu infekciju, taču tas ir tikai saspieduma radīts bojājums. Kad cietušās raga plātnītes audi atmirst, tā kļūst dzeltenīga, un 6–9 mēnešu vai nedaudz ilgākā laikā bojāto aizvieto jauna.

Par viegli traumētu nagu nav īpaši jārūpējas. Smaga saspieduma gadījumā var noderēt speciālista palīdzība, kurš situāciju nespēs glābt, ja sadalījusies sakne – tad nags paliks sašķelts uz visu atlikušo mūžu.

Podologs novērtēs, vai nevar tikt veicināta sēņu infekcijas attīstība, un konsultēs, kā nagu kopt, lai tas izaugtu vesels un glīts. Speciālists tam var uzklāt ārstniecisko gelu, kam piemīt gan dziedējošas īpašības, gan pretsēņu iedarbība, taču, pastāvot iekaisuma riskam, to darīt nedrīkst.

Podologa palīdzība jāmeklē, ja raga plātnīte ir stipri cietusi un pat atdalījusies no gultnes. Tad tā pēc iespējas drīzāk jānoņem, lai netraucētu augt jaunajam nagam. Parasti gultne ir jutīga 2–3 dienas un ar raga plātnes šūniņām nav aizsargāta aptuveni trīs nedēļas. Pēc procedūras 3–7 dienas jānēsā antibakteriāls, piemēram, ar sudrabu piesūcināts pārsējs, lai nepieļautu infekcijas attīstību.

5 veidi, kā palīdzēt cietušam nagam


1. Lai ātrāk uzsūktos zilums, mazinātos nepatīkamās sajūtas, neveidotos iekaisums un inficēšanās, kāju nagus iespējami drīzāk pēc gūtās traumas 10 minūtes izkarsē +40…+42 °C siltā vanniņā, uz glāzi ūdens pievienojot ēdamkaroti sāls. Pirmajā dienā procedūru derētu atkārtot pāris reižu, bet vēlāk tai vairs lielas nozīmes nebūs.

Reklāma
Reklāma

2. Ja traumēti roku nagi, cietušo plaukstu aptuveni piecas minūtes patur aukstā ūdenī un pēc tam uzliek siltu kompresi, lai ātrāk pārietu sāpes. Rodoties bažām, vai naga bojājums nav paliekošs, ieteicams konsultēties ar podologu, kurš prot veikt ārstniecisko manikīru, vai manikīra meistari ar medicīnisku izglītību.

3. Ja izveidojies liels asinsizplūdums, taču nav iespējas apmeklēt speciālistu, ja vien netrūkst dūšas, savainotajā nagā iedur tīru adatiņu un pa mazo caurumiņu iztecina asinis. Pēc tam sāpes pāries un, ja bojāts kājas nags, bez problēmām varēs uzvilkt apavus.

4. Stipri traumētu nagu, it īpaši, ja tas kļuvis dzeltenbrūns, ieteicams profilaktiski apstrādāt ar dabisku pretsēņu līdzekli, piemēram, kombinētu preparātu no oregano, tējaskoka un krustnagliņu eļļas, kas vienlaikus iznīcina arī baktērijas, vai kādu citu preparātu. Tīru tējaskoka eļļu šim nolūkam labāk nelietot, jo tā sausina un var radīt naga augšanai nelabvēlīgus apstākļus.

5. Lai audi nekļūtu sausi un naga plātne ātrāk atjaunotos, traumēto nagu mīkstina ar eļļu vai lauku sviestu, mazu gabaliņu sasaldējot, pa nakti uzliekot cietušajai vietai un aptinot ar plēvi.

KONSULTĒJUSI TEHNISKĀS ORTOPĒDIJAS CENTRA “UNIHAUS” PODOLOĢE TATJANA IVANOVA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.