Glābjamies no odiem un citiem asinssūcējiem. Pētām repelentus 1

Skaistā vasara ir atnākusi kopā ar tās neizbēgamajiem pavadoņiem – odiem, ērcēm, knišļiem, dunduriem un citiem insektiem, kuri kāro mūsu asiņu. Kā aizsargāties, lai sīkie dzēlēji nesabojātu vasaras priekus?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Visnepatīkamākie, protams, ir odi, jo to kodumi neganti knieš. Taču veselībai daudz bīstamākas ir ērces, kas pārnēsā ne tikai ērču encefalītu, bet arī Laimas slimību, pret kuru diemžēl nav vakcīnas. Kādus līdzekļus lietot, lai aizsargātu sevi, bērnus, kā arī mājdzīvniekus?

Ekoloģiskie līdzekļi


Veselībai nekaitīgs ir pretinsektu preparāts Odiņš, ko var nopirkt “Biotēkas” veikalos. Šis līdzeklis satur dabiskās ēteriskās eļļas, kas odiem nepatīk. Taču lietotāju atsauksmes ir dažādas – vieniem tas patīk, bet citi uzskata, ka odi dzeļ tāpat kā agrāk. Interesants aizsardzības līdzeklis ir kokvilnas auduma aproces, kas piesūcinātas ar citronellas ekstraktu.

Diffusil repelenti


CITI ŠOBRĪD LASA

Šie aerosoli ir efektīvi līdzekļi odu, mušu un dunduru atbaidīšanai un iznīcināšanai. Ar tiem apsmidzina apģērbu, apavus, neapsegtās ķermeņa daļas un matus. Uz ādas šo līdzekļu iedarbība ilgst 6–10 stundas, uz apģērba – no 1 līdz 3 dienām. Pēc atgriešanās mājās āda jānomazgā ar ūdeni un ziepēm, bet apģērbs jāizmazgā. Taču, ja ir sajūta, ka līdzeklis kairina ādu, to nomazgā nekavējoties un turpmāk nelieto.

Šos repelentus nedrīkst pūst uz ādas, kas sakairināta sauļojoties, skujoties vai citā veidā.

Tiek ražoti arī Diffusil repelenti bērniem un cilvēkiem ar jutīgu ādu, tomēr, ņemot vērā iepriekš teikto, viņu vajadzībām drošāk izvēlēties kādu dabisko aizsarglīdzekli.

Insektu iznīcināšanai telpās un atbaidīšanai


Biolit Plus ir aerosols, kas iznīcina odus, mušas, ērces, skudras un zirnekļus. Uzpūšot insekti tūdaļ iet bojā. Šo aerosolu var izsmidzināt arī uz dažādām virsmām vietās, kur paredzama cilvēku uzturēšanās. To var lietot telpās, apsmidzināt balkona malas, galdu un krēslu virsmas piknika un kempinga vietās u.tml. Kukaiņu atbaidīšanas līdzeklis iedarbojas līdz astoņām stundām.

Insektu atbaidīšanai un iznīcināšanai domāti arī fumigatori – ierīces, kas izsmidzina gaisā insekticīda šķīdumu.

Biolit portatīvais fumigators pret odiem darbojas ar baterijām, un komplektā ietilpst piesūcinātas, nomaināmas plāksnītes. Šo līdzekli var izmantot mājsaimniecībā, izbraukumos pie dabas, dārza piknikos, ceļojumos. Ierīci iecienījuši makšķernieki, sēņotāji un mednieki, jo to var ērti piestiprināt pie jostas, lai sevi aizsargātu pret dažādiem kukaiņiem.

Reklāma
Reklāma

Fumigatoru iedarbina, ieslēdzot pogu sānos. Mirgojošā lampiņa rāda, ka ierīce darbojas. Bateriju un ievietotās plāksnītes darbība ilgst 320 stundu (8 stundas 40 dienās). Plāksnītes var nopirkt atsevišķi.

Biolit elektriskais fumigators pret odiem un mušām ir ierīce odu, mušu, knišļu un citu insektu iznīcināšanai telpās. To pieslēdz 220 V maiņstrāvas tīklam. Pudelītei ar insekticīda šķīdumu noņem vāciņu un ieskrūvē elektriskajā fumigatorā. Ierīci iesprauž kontaktligzdā tā, lai pudelīte atrastos vertikāli. Odi pārstāj dzelt jau pēc dažām minūtēm, vēlāk tie nobeidzas. Mušas ir pagalam pēc pusstundas vai stundas.

Pēc aptuveni 30 minūšu darbības telpās līdzeklis sāk iedarboties arī pie atvērtiem logiem, radot barjeru, kas neļauj kukaiņiem ielidot istabā. Šķidruma daudzums paredzēts 30 m2 lielai telpai, ko nenodala sienas. Ja vajag aizsargāt lielāku telpu, jāizmanto vairāki fumigatori. Pēc lietošanas ierīce jāatvieno no kontakta. Elektrisko fumigatoru var izmantot ar šķidrumu vai plāksnītēm, ko var nopirkt atsevišķi.

Bērnu guļamistabu aizsardzībai pret odiem paredzēta ierīce Biolit kids.

Aquatain AMF – silikona plēvīte ūdenstilpju apstrādei pret odiem


Kā zināms, odu kāpuri attīstās stāvošos ūdeņos. Šogad pārdošanā parādījies jauns līdzeklis Aquatain AMF, kas iznīcina odus un to kāpurus dažādās ūdenstilpēs. Tas ir dabai draudzīgs līdzeklis. Nepieciešamo līdzekļa daudzumu ielejot ūdenī, tas pāris minūšu laikā izplatās plašumā, ūdens virspusē veidojot silikona slānīti. Šai plēvītei ir ļoti zems virsmas spraigums, kas atņem odu mātītēm iespēju dēt oliņas ūdenī un neļauj kūniņām piestiprināties pie ūdens virsmas.

Toties skābekļa caurlaidība nav traucēta, tāpēc zivis un citi zemūdens iemītnieki to saņem pietiekamā daudzumā.

Šo līdzekli var lietot gan peļķēs un grāvjos, gan dīķos un kanalizācijas notekās. Viens litrs līdzekļa paredzēts 1000 m2 lielas ūdens virsmas apstrādei. Līdzeklis darbojas četras nedēļas. To izmanto arī Āfrikas valstīs, lai iznīcinātu malārijas odus un pasargātu cilvēkus no smagās slimības.

Krustnagliņas, lupstājs un citi tautas līdzekļi – nekaitīgi, droši un lēti


Dārznieki, laukstrādnieki un citi, kuriem visa diena jāpavada svaigā gaisā, aizsardzībai pret odiem iecienījuši krustnagliņu novārījumu. Saujiņai krustnagliņu uzlej dažas glāzes ūdens un vāra aptuveni pusstundu, tad nokāš un atdzesē. Novārījums ir visiem pieejams, lēts un absolūti nekaitīgs veselībai. Pretinsektu līdzekli var pagatavot arī no pelašķu esences, tos nedēļu paturot degvīnā.

Aizsardzībai pret odiem vēl noder dažādas smaržīgas eļļas, tomēr, salīdzinot ar novārījumu, eļļa nav tik ērti lietojama, jo smērē apģērbu. Krustnagliņu esenci gatavo, tās divas nedēļas paturot olīveļļā.

Citu smaržīgo eļļu pagatavošana mājās izmaksās dārgāk, jo aptiekā vai veikalā jāpērk gan aromātiskā eļļa, gan bāzes eļļa tās atšķaidīšanai (parasti izmanto persiku kauliņu eļļu). Efektīva ir smalkās citronellas eļļa, ko sajauc ar persiku kauliņu eļļu attiecībā 1 : 9. Odiem nepatīk arī piparmētru, eikalipta, Austrālijas tējaskoka, anīsa, baldriāna, lavandas un citas smaržīgās eļļas. Ar tām ieziež ādu atklātās ķermeņa vietās. Pašu gatavotās smaržīgās eļļas glabā tumšā vietā un lieto bieži, ik pēc stundas.

Odiem un citiem kukaiņiem ļoti nepatīk lupstāja aromāts. Senāk lupstājus stādīja abpus kūts vārtiem, lai odi nelidotu novietnē. Lai gotiņas ganībās nenomocītu odi, knišļi un dunduri, saimnieces piena devēju sānus norīvēja ar lupstāja vīkšķi. Ja suņa deguns izskatās kā odu aerodroms, arī to var noberzt ar plaukstās saspiestām lupstāja lapām (lai izdalās auga sula). Protams, lupstāja lapu sula vai novārījums palīdz arī cilvēkiem.

Aptiekā var nopirkt Vjetnamā ražoto balzamu Zvaigznīte. Tas labi atbaida odus, kā arī mazina niezi odu sakostajās vietās.

SVARĪGI


Repelentu pārpalikumus nedrīkst vieglprātīgi izmest, jo tie ir bīstami videi, toksiski ūdens organismiem, var radīt ilglaicīgu negatīvu ietekmi ūdens vidē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.