Pasaulē

Glābšanas darbi dubļu lavīnās cietušajā Afganistānas ciemā izbeigti 16

Foto-LETA/AFP

Glābšanas darbi dubļu lavīnās cietušajā Afganistānas ciemā izbeigti, sestdien paziņojušas Badahšanas provinces amatpersonas, atzīstot, ka daudzas mājas apraktas pat zem desmitiem metrus biezas dubļu un akmeņu kārtas, kuru nav cerību atrakt.

Līdz šim amatpersonas oficiāli apstiprinājušas 300 cilvēku nāvi, bet paredzams, ka šis skaitlis vēl pieaugs, tomēr, domājams, nepārsniegs 500 cilvēkus.

Iepriekš tika ziņots, ka glābējiem izdevies atrast 350 bojāgājušo cilvēku mirstīgās atliekas, bet par pazudušiem vēl tiek uzskatīti aptuveni 2500 cilvēki.

Kā ziņu aģentūrai AFP skaidrojis provinces gubernatora vietnieks Mohammads Bedars, pirmie skaitļi balstījušies uz vietējo iedzīvotāju teikto, nevis tehnisko ekspertu atzinumu.

Kā vēsta CNN, iespējams, ka atšķirīgie vērtējumi saistīti ar to, ka ciemā tobrīd notikušas kāzas, uz kurām bija ieradušies arī viesi no citurienes; ierēķināti arī cilvēki no kaimiņu ciema, kas steigušies palīgā, bet paši tikuši aprakti zem nogruvuma.

“Mēs vairs nevaram turpināt meklēšanas un glābšanas operāciju, jo mājas ir zem metriem biezas dubļu kārtas. Mēs aizlūgsim par upuriem un pasludināsim šo vietu par masu kapu,” piebildis gubernators Šahs Valiulla Adībs.

Viņš vērsies pie starptautiskajām organizācijām, aicinot palīdzēt izdzīvojušajiem, tostarp 700 ģimenēm, kas evakuētas no tuvākās apkaimes. Kā norāda ANO, izglābtajiem vajadzīgs ūdens, medikamenti, pārtika un pagaidu pajumte.

Nelaime attālajā un grūti pieejamajā ciemā notika piektdien ap pusdienlaiku, tieši lūgšanu laikā, kad daudzi ciema ļaudis atradās divās mošejās. Stundas laikā ciemam pārvēlās divas spēcīgu lietusgāžu izraisītas dubļu lavīnas. Domājams, ka otrā dubļu straume aprakusi daudzus no tiem, kas steidzās palīgā pirmajiem cietušajiem.

Iepriekš ANO centās koordinēt meklēšanas un glābšanas darbus, bet brīdināja, ka attālo kalnu ciemu nav iespējams sasniegt ar smago tehniku. Milzīgo dubļu masu glābēji centās atrakt lielākoties ar lāpstām.

Prezidents Hamids Karzai izteicis līdzjūtību cietušajiem un upuru piederīgajiem.

Kalnainā Badahšanas province atrodas pašos Afganistānas ziemeļaustrumos un robežojas ar Tadžikistānu, Ķīnu un Pakistānu.

LA.lv