Foto – Shutterstock

Raud pat stiprās mammas…Latvijā augstākais vientuļo vecāku īpatsvars ES 29

Statistika rāda, ka Latvijā ir augstākais vientuļo mammu īpatsvars visā Eiropas Savienībā – gandrīz trešdaļā jeb 29,1% ģimeņu rūpes par bērniem uzņēmusies sieviete, Rīgā šis cipars vēl augstāks – 33,4%. Atšķirībā no citu Eiropas valstu vecākiem, kas saņem vientuļnieku pabalstu, mūsējiem jāpaļaujas galvenokārt uz pašu spēkiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 399
Lasīt citas ziņas

Jādibina atbalsta vai glābšanas biedrība vecākiem, kas audzina bērnus vieni! Tas ir kaut kāds pi…c* te pie mums. Piedošanu, – savā feisbuka lapā nesen ierakstīja psihoterapeite Inga Birkmane no Jelgavas. Dvēseles kliedziens, kā viņa nosauc vēstījumu, izlauzies pēc kārtējā gadījuma, kad atkal kāda šķirtā sieva palikusi bez bērnu tēva atbalsta jeb, vienkāršāk sakot, juridiski apvesta ap stūri. Šādus un līdzīgus bēdu stāstus Inga savā kabinetā uzklausa ik dienas.

Pie viņas pēc padoma katru dienu atnāk vismaz pa vienai, citreiz pat vairākām sievietēm, kurām dažādu iemeslu dēļ ar ģimenes rūpēm jātiek galā bez vīrieša palīdzības. Pat stiprās mammas, kam pa spēkam teju visi “veču darbi”, atkrīt krēslā un raud – par dzīvi, kas uz viņu pleciem uzkrāvusi pārāk daudz atbildības un pienākumu, par vientulības sajūtu un stresu, kam līdzi velkas mazvērtības un vainas apziņa. Gandrīz visām pats svarīgākais jautājums ir, kā panākt sadarbību ar bijušo vīru, bērna tēvu.

Mammām jāaudzē muskuļi

CITI ŠOBRĪD LASA

– Tad es padomāju – nu, kas tas ir! Vai tiešām tam vīrietim ir tik grūti piezvanīt vai atnākt un palīdzēt? – vaicā psihoterapeite. Vakaros pēc smagajām sarunām gadās pašai rūgti noraudāt – arī viņa ar savām abām atvasēm palikusi viena. Kā profesionāle psiholoģijā ar terapijas palīdzību uzaudzējusi vīrišķības muskuļus, cenšas bērniem neuzbāzties ar pārlieku mātišķumu un asarām. Zina, ko nozīmē pēc šķiršanās zaudēt draugus, kurus lielākā vecumā nav nemaz tik viegli iegūt no jauna.

Ingas feisbuka ierakstam sekoja dažnedažādi komentāri – vienā ieteikts, ka jārīko tikšanās, lai saprastu, kāda palīdzība vajadzīga vientuļajiem vecākiem; citā nosaukta adrese Jelgavā, kurā vientuļniekiem jau notiekot mācības; vēl kādā minēts Īrijas piemērs, kur viena vecāka ģimenei valsts par katru bērnu maksājot ap 140 eiro pabalstu plus 100 eiro alimentus un palīdz nosegt arī mājokļa īres maksu.

– Ļoti gribētos, lai manā pilsētā būtu vieta, sauciet to kaut vai par klubiņu, kur mammas varētu iet pēc padoma, satiktos ar tādām pašām sievietēm kā viņas, kas palīdzētu mazināt vienatnības un nospiestības sajūtu, – saka Inga, uzsverot, ka vajadzīga vientuļo vecāku solidaritāte, it īpaši gadījumos, kad nav tuvu cilvēku, uz kuriem var paļauties.

Atbalsta projekts

Ģimeņu atbalsta projekta vadītāja klīniskā psiholoģe Kristīne Dūdiņa. Foto no LU arhīva

Gluži kā sadzirdējusi vientuļo mammu ilgas, biedrības “Izglītība un atbalsts Latvijas ģimenēm” speciālistu komanda – klīniskie psihologi, pediatrs, ģimenes terapeits, karjeras konsultants – pērn Rīgā izveidoja atbalsta projektu viena vecāka ģimenēm. Sāka viņi ar vecāku pilotgrupu, izstrādāja metodisko materiālu un apmācīja 20 sociālos darbiniekus un psihologus par vadītājiem, kam sekoja desmit nodarbību cikls vecākiem desmit grupās. Divu gadu laikā projektā piedalījušies 90 cilvēki.

Tik plašs pasākums vientuļo vecāku atbalstam mūsu valstī notika pirmo reizi, stāsta projekta vadītāja klīniskā psiholoģe Kristīne Dūdiņa. – Kad izsludināja sociālajos tīklos pieteikšanos uz atbalsta grupām, dienas laikā atsaukušies 200 cilvēki.

Reklāma
Reklāma

– Par tik lielu interesi bijām pārsteigti, jo nav jau tā, ka vecāki, kuriem tiek organizēti dažādi bezmaksas kursi, uz tiem tik ļoti lauztos, – atzina Dūdiņa.

Iepriekš veiktā aptauja internetā – kā ir būt vienīgajam vecākam ģimenē – uzrādīja diagnozi: mammām un tēviem rodas sarežģījumi bērnu audzināšanā, pietrūkst emocionāla un praktiska atbalsta, viņus nomoka izdegšana, depresija un citas kaites.

– Apgalvojums, ka tieku galā, būtu pārāk skaļš – ir kā pa viļņiem, visu laiku augšā, lejā, augšā, lejā. Receptes nav, – skan viena no atbildēm uz aptaujas jautājumu – kas palīdz tikt galā?

Uz pasākumu gājuši ar bažām, vēlāk atzina projekta dalībnieki, jo šķitis, ka nokļūs sociāli nelabvēlīgu ļaužu sabiedrībā, taču galu galā grupas veidojušās no izglītotiem un interesantiem vecākiem, lielākoties – sievietēm.