Ekonomika
Nauda

Gleznotāja Džemma Skulme saņem strauji uzlēkušā NĪN atlaidi par savu dzimtas māju 53

Ekrānšāviņš no LTV “Panorāma” sižeta./ Foto – LETA

Māksliniece Džemma Skulme, kuras ģimene medijos atklāti stāstīja, ka ir jāpārdod dzimtas relikvijas, lai samaksātu nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) par savu māju Mežaparkā, ir saņēmusi 50% NĪN atlaidi, portāls “la.lv” uzzināja Rīgas domē. Atlaide māksliniecei netika aprēķināta automātiski, šāds lēmums pieņemts tikai pēc īpaša iesnieguma uzrakstīšanas pašvaldībai.

Latvijas Televīzija iepriekš informēja, ka pēdējos gados par māju Mežaparkā māksliniecei NĪN audzis tik strauji, ka šobrīd sasniedzis jau 3500 eiro gadā. 2015.gadā nodoklis bija 2200 eiro, 2016.gadā – 3000 eiro, bet šogad jau 3500 eiro. “Mēs esam bijuši spiesti šķirties no dažādām ģimenes relikvijām, lai varētu samaksāt gan zemes nodokli, gan par māju. Ir bijis porcelāns, ko vecaistēvs bija iegādājies, ko vecamtēvam bija dāvinājuši,” Latvijas Televīzijas ziņu programmai “Panorāma” atklāti stāstīja mākslinieces dēls Juris Dimiters.

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis portālam “la.lv” piektdien apstiprināja, ka Dž.Skulmei ir piešķirta nodokļa atlaide. “Viņai ir piešķirts 50% atvieglojums nekustamā īpašuma nodoklim, pamatojoties uz normu, ka ģimenē ir persona ar invaliditāti,” apliecina I. Ziedonis, atsaucoties uz domes saistošajiem noteikumiem.

Pārvalde ir saņēmusi vēl vairākus lūgumus samazināt NĪN. Uz dažādiem atvieglojumiem kopumā var pretendēt 23 iedzīvotāju kategorijas, un atlaidi piešķir 25% līdz 90% apmērā. Dati uz 1.martu liecina, ka Rīgā NĪN atlaide kopumā piešķirta par 7,5 miljoniem eiro. Atlaides par šādu summu piešķirtas automātiski, vadoties no informācijas par rīdziniekiem citās datu bāzēs. Tomēr mākslinieces gadījums ir atšķirīgs.

Saistītie raksti

“Dž.Skulmes gadījums liecina par to, ka cilvēki nevēršas nodokļa administrācijā ar iesniegumu NĪN pārrēķināt, nedod mums informāciju par jauniem apstākļiem ģimenē. Mums bieži vien nav pilnas informācijas, un daudzas lietas atkarīgas tieši no nodokļa maksātāju aktivitātes – vai tiek uzrakstīts iesniegums un mums izstāstīta situācija. Informācija no cilvēku ar invaliditāti reģistra mums nav pieejama, šo lietu jau ilgstoši mēģinām risināt, tas ir grūti, jo tie ir sensitīvi dati,” sacīja Rīgas domes pārstāvis.

Paziņojumi par nodokli rīdziniekiem tiek izsūtīti līdz 15.februārim, un mēneša laikā šos aprēķinus var pārsūdzēt. Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību, kas uzskaita iedzīvotāju grupas, kas var lūgt NĪN atvieglojumus, nosaka noteikumi Nr.198.

LA.lv