×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2014
Drukāt

Gliemeži nograuž visu! Ko darīt? (5)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

“Pagājušā gada rudenī dārzā parādījās gliemeži. Zemes gabals ir pushektāru liels, tos nolasīt nav laika. Kā līdējus apkarot? Agrāk turēju muskuspīles, tās apēda visus sienāžus, bet gliemežus neaiztika. Ķīmiju negribētu lietot, labāk kādu līdzekli, kas nekaitē dabai.” ANDREJS MADONAS NOVADĀ

Lai atbrīvotos no gliemežiem, laikam ir tikai divi ceļi – vai nu tos nolasīt, vai pirkt kādu līdzekli. Videi nekaitīgas ir Vācijā ražotās Ferramol granulas. Puskilograma paciņa veikalā “Depo” maksā 8,52 eiro (ar veikala karti) vai 9,48 eiro (bez kartes). Cik lielai platībai ar to pietiks?

Ferramol sastāvā ir trīsvērtīgās dzelzs fosfāts, kura iedarbībā gliemeži pārstāj ēst, nolien savās slēptuvēs augsnē, kur mirst. Uz dobēm nepaliek ne beigti gliemeži, ne to gļotas. Līdzekli vienmērīgi izkaisa starp augiem, plaši pa visu laukumu. Labāk to darīt vakara stundās, kad gliemeži izlien meklēt barību. Augsni pirms apstrādes vēlams nogludināt, lai granulas nepazustu starp kukuržņiem. Sausu augsni der iepriekš aplaistīt, jo gliemežiem garšo mitras un piebriedušas granulas. Ja nākamajā dienā ēsma vai tās lielākā daļa ir apēsta, uzber vēlreiz.

Ferramol nekaitē ežiem, sliekām, mājdzīvniekiem, putniem, bitēm un citiem derīgajiem kukaiņiem. Sezonas laikā to atļauts izmantot līdz četrām reizēm. Līdzekļa pārpalikumus augsnes mikroorganismi ar laiku pārvērš par dzelzi un fosfātu, ko augi uzņem kā mēslojumu. Granulas iznīcina visu veidu gliemežus.

Ja esat nolēmuši gliemežus nolasīt, ieteicams dārzā izlikt dēlīšus vai mizu gabalus, zem kuriem tie meklē patvērumu no karstuma. Dēlīšus var aplaistīt ar alu vai kefīru, jo to smarža pievilina. Gliemeži ļoti garšo ežiem. Ja pēc saules rieta jūsu dārzā ierodas ezis un ik pa brīdim kaut ko kraukšķina – skaidrs, mielojas ar gliemežiem!

Sausā un smilšainā dārzā gliemežiem dzīvot nepatiks. Tiem tīk noēnotas vietas un augi ar lielām lapām, piemēram, hostas, bergēnijas vai citi, kas veido lielu zaļo masu. Gliemežus pilnībā iznīcināt nav iespējams, tāpēc biologi runā tikai par to ierobežošanu.

 

Sāls un minerālmēsli


“Dārzā regulāri nolasu gliemežus. Tos lieku koncentrētā sālsūdenī (sauja sāls uz spaini ūdens), kur tie nobeidzas, un tad izleju bedrē dārza stūrī. Varbūt ir kādi citi līdzekļi, lai varētu iztikt bez sāls?”
 ANITA LEJASCIEMĀ

Ainavu arhitekte Dace Lukševica savā dārzā nolasītos gliemežus liek spainī ar koncentrētu minerālmēslu šķīdumu. Der jebkuri minerālmēsli, jo tie visi ir kodīgi. Vēlāk šķidrumu ar beigtajiem gliemežiem ierok zem ābelēm. Augļu koki būs pateicīgi par šādu mēslojumu. Tādā veidā iznīcina tikai mazos, tumšos gliemežus. Vīngliemežus salasa un palaiž mežā.

SVARĪGI


Augus apgrauž tikai mazie, tumšie gliemeži, kā arī kailgliemeži. Parka vīngliemeži (tie ir krietni lielāka auguma un ar gaišu mājiņu) dārzam nekaitē, jo barojas ar satrūdējušām augu daļām un zaļos augus neēd. Izmantojot ķīmiskos līdzekļus, mēs iznīcināsim visus gliemežus, arī skaistos un nekaitīgos vīngliemežus!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Ko ed gliemezi?

  2. pīles noēdīs visus gliemežus.

  3. Ja lauku nomiglo ar vara vitriola šķīdumu, tad gliemēži nolien savās slēptuvēs un kādu laiku nerādās.

  4. vistiņas vajag tās apēdīs

  5. Šitie kaķēnu, gliemežu u.c. slīcinātāji būtu paši mazliet jāiemērc uz pāris minūtēm pašu gatavotajos šķīdumos, lai cietpauriem pielec, kādas mokas sagādā citām dzīvajām būtnēm. Vai tad nespēj kaķēnam ar pagali pa deniņiem un gliemežus sabradāt???

Draugiem Facebook Twitter Google+