Foto: Fotolia

Gliemeži nograuž visu. Ko darīt? 2

“Pagājušā gada rudenī dārzā parādījās gliemeži. Zemes gabals ir pushektāru liels, tos nolasīt nav laika. Kā līdējus apkarot? Agrāk turēju muskuspīles, tās apēda visus sienāžus, bet gliemežus neaiztika. Ķīmiju negribētu lietot, labāk kādu līdzekli, kas nekaitē dabai.” ANDREJS Pierīgā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Lai atbrīvotos no gliemežiem, laikam ir tikai divi ceļi – vai nu tos nolasīt, vai pirkt kādu līdzekli. Videi nekaitīgas ir Vācijā ražotās Ferramol granulas. Ferramol sastāvā ir trīsvērtīgās dzelzs fosfāts, kura iedarbībā gliemeži pārstāj ēst, nolien savās slēptuvēs augsnē, kur mirst. Uz dobēm nepaliek ne beigti gliemeži, ne to gļotas. Līdzekli vienmērīgi izkaisa starp augiem, plaši pa visu laukumu. Labāk to darīt vakara stundās, kad gliemeži izlien meklēt barību. Augsni pirms apstrādes vēlams nogludināt, lai granulas nepazustu starp kukuržņiem. Sausu augsni der iepriekš aplaistīt, jo gliemežiem garšo mitras un piebriedušas granulas. Ja nākamajā dienā ēsma vai tās lielākā daļa ir apēsta, uzber vēlreiz.

Ferramol nekaitē ežiem, sliekām, mājdzīvniekiem, putniem, bitēm un citiem derīgajiem kukaiņiem. Sezonas laikā to atļauts izmantot līdz četrām reizēm. Līdzekļa pārpalikumus augsnes mikroorganismi ar laiku pārvērš par dzelzi un fosfātu, ko augi uzņem kā mēslojumu. Granulas iznīcina visu veidu gliemežus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja esat nolēmuši gliemežus nolasīt, ieteicams dārzā izlikt dēlīšus vai mizu gabalus, zem kuriem tie meklē patvērumu no karstuma. Dēlīšus var aplaistīt ar alu vai kefīru, jo to smarža pievilina. Gliemeži ļoti garšo ežiem. Ja pēc saules rieta jūsu dārzā ierodas ezis un ik pa brīdim kaut ko kraukšķina – skaidrs, mielojas ar gliemežiem!

Sausā un smilšainā dārzā gliemežiem dzīvot nepatiks. Tiem tīk noēnotas vietas un augi ar lielām lapām, piemēram, hostas, bergēnijas vai citi, kas veido lielu zaļo masu. Gliemežus pilnībā iznīcināt nav iespējams, tāpēc biologi runā tikai par to ierobežošanu.

Sāls un minerālmēsli


“Dārzā regulāri nolasu gliemežus. Tos lieku koncentrētā sālsūdenī (sauja sāls uz spaini ūdens), kur tie nobeidzas, un tad izleju bedrē dārza stūrī. Varbūt ir kādi citi līdzekļi, lai varētu iztikt bez sāls?”
 ANITA Jūrmalā

Ainavu arhitekte Dace Lukševica savā dārzā nolasītos gliemežus liek spainī ar koncentrētu minerālmēslu šķīdumu. Der jebkuri minerālmēsli, jo tie visi ir kodīgi. Vēlāk šķidrumu ar beigtajiem gliemežiem ierok zem ābelēm. Augļu koki būs pateicīgi par šādu mēslojumu. Tādā veidā iznīcina tikai mazos, tumšos gliemežus. Vīngliemežus salasa un palaiž mežā.

SVARĪGI


Augus apgrauž tikai mazie, tumšie gliemeži, kā arī kailgliemeži. Parka vīngliemeži (tie ir krietni lielāka auguma un ar gaišu mājiņu) dārzam nekaitē, jo barojas ar satrūdējušām augu daļām un zaļos augus neēd. Izmantojot ķīmiskos līdzekļus, mēs iznīcināsim visus gliemežus, arī skaistos un nekaitīgos vīngliemežus!